Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

IPB je pod nucenou správou, za vklady ručí ČNB

  16:54aktualizováno  16:54
- Česká národní banka po dohodě s vládou rozhodla o uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku, třetí největší bankovní ústav v zemi. Podle zdroje blízkého vládě nebude nucená správa trvat dlouho, strategickým partnerem se stane ČSOB.

Profil IPB

* druhá největší banka v ČR podle objemu úvěrů (182 miliard k 31.3. 2000)

* třetí největší banka v ČR podle objemu vkladů (227 miliard k 31.3. 2000)

* základní jmění 13,4 miliardy korun

* 3,4 milionu účtů, 2,9 milionu klientů

* přes 5000 zaměstnanců

* za první čtvrtletí 2000 čistý zisk 282 milionů korun

* je právním nástupcem Hypoteční banky Království českého (založena 1865) a poválečné Investiční banky

"S cílem zabránit ohrožení vkladů v IPB a ochránit stabilitu bankovního sektoru rozhodla dnes ČNB vyhlásit v IPB nucenou správu," uvedli ve společném prohlášení mluvčí ČNB Milan Tománek a mluvčí ministerstva financí Libor Vacek s tím, že se tak stalo se souhlasem vlády.

"Pobočky IPB zůstávají otevřeny a její klienti nadále mohou plně disponovat se svými vklady," uvedl Tománek. ČNB se klientům plně zaručila za jejich vklady, a to včetně úroků, tím se IPB paradoxně stala nejbezpečnější bankou v zemi.

"IPB oznámila České národní bance, že sama bez vnější pomoci nebude schopna plnit platební příkazy svých klientů a nebude schopna dostát svým závazkům," uvedl Tománek. Po zavedení nucené správy je proto ČNB připravena pomoci zajistit platební schopnost IPB.

Po uvalení nucené správy se role managementu a akcionářů ujal nucený správce jmenovaný centrální bankou. Stal se jím Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

Problémy klientů IPB:
- Pobočka IPB v Praze 1 Senovážné ulici (16 hodin): Dávají hotovost pouze do 100 tisíc korun, převody dělají normálně. Uvnitř byla fronta tak na 15 minut (asi 5-6 lidí), venku před budovou zřejmě u Poštovní spořitelny bylo asi dvacet lidí. V bance dávají klientům, jako vysvětlení situace, článek iDNES!
- v bankomatech v centru Prahy nebylo možné z účtů IPB vybrat peníze, potvrzeno z pěti míst,
- pobočkám Poštovní spořitelny IPB na Kolínsku došla hotovost.  

Předtím pracoval v Reiffeisen Bank. Podle dostupných informací byl v minulosti v týmu nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara. Ještě předtím pracoval v ČNB v sekci bankovních obchodů.

Aby jeho uvedení do funkce proběhlo hladce, doprovázelo ho do pražského sídla banky asi 20 členů speciálního policejního komanda vyzbrojeného samopaly. Jakmile se ujal funkce, policejní doprovod sídlo banky opustil.

Premiér Miloš Zeman vidí jako jediné řešení vzniklé situace v IPB prodej banky strategickému, a tedy zahraničnímu partnerovi. "Nomura strategickým investorem nebyla, plnila pouze překupní funkci," řekl na tiskové konferenci v Brně.

Premiér ujistil, že není třeba se obávat o bezpečnost vkladů. Centrální banka bude nyní garantovat vklady a ministerstvo financí ostatní aktiva. "Vyšli jsme z veřejně deklarovaného závazku ochránit střadatele, ne vlastníky," doplnil Zeman.

Prezident republiky Václav Havel přijal krátce po uvalení nucené správy ve střešovické nemocnici guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, a nechal se od něj informovat o důvodech uvalení nucené správy.

I přes záruku ČNB za vklady klientů se v některých pobočkách vytvářely fronty zákazníků, kteří vybírali své vklady a v bankomatech docházela hotovost.

Informace z tiskové konference
Tisková konference ministerstva financí začala ve 14 hodin. Sešli se na ní ministr financí Pavel Mertlík, mluvčí ministerstva financí Vacek, mluvčí ČNB Milan Tománek a vrchní ředitel bankovního dozoru ČNB Racocha.

Finanční situace banky se začala prudce zhoršovat od úterý. Na tiskové konferenci padaly tyto sumy:
od 20. dubna do 11. 6. - odplynulo z banky 34 miliard korun vkladů,
12. června - 7,5 miliard,
13. června - 6 miliard a
14. června 6,5 miliard korun.

Řízení banky už převzal nucený správce Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

"Na mimořádném zasedání vlády se ministři rozhodli doporučit Bankovní radě ČNB zavedení nucené správy a tím dostát slibu, že vklady nebudou ohroženy. IPB se tím stala nejbezpečnějším bankovním domem v zemi. Záruka se týká i vkladů v cizích měnách, certifikátů, atd.," řekl ministr financí Pavel Mertlík.

Vrchní ředitel ČNB Racocha, který má na starosti bankovní dohled, řekl, že IPB oznámila ČNB, že není schopna dostát svým závazkům. "Nucená správa byla uvalena v pátek v 11.58 hodin," upřesnil.

Racocha se odvolal na paragraf 14 bankovního zákona, který definuje minimální výši likvidních prostředků banky, a na paragraf 30 téhož zákona, jenž stanovuje, kdy ČNB se souhlasem ministerstva financí uvaluje nucenou správu. "IPB všechny tyto podmínky splnila," dodal Racocha. 

"Vyhlášením nucené správy jsme zabránili fatálnímu vyhrocení situace. Česká národní banka poskytla neodvolatelné záruky na vklady. U neterminovaných vkladů platí ještě 12 měsíců po ukončení nucené správy, u terminovaných dnem jejich vypršení. Po týdnech nejistoty si tak klienti mohou oddychnout," uzavřel vrchní ředitel Racocha.

Příčinou, proč byla na IPB uvalena nucená správa, se stal pokles likvidních prostředků, který akceleroval zejména v posledních dnech. ČNB už IPB poskytla úvěr, který by měl likviditu obnovit.

Pravomoci nuceného správce

Ze zákona ze dne 20. prosince 1993 o bankách
Z hlavy druhé
NUCENÁ SPRÁVA

§ 29

(1) Okamžikem doručení písemného vyhotovení rozhodnutí o zavedení nucené správy se pozastavuje výkon funkce všech orgánů banky. Tímto okamžikem je toto rozhodnutí účinné vůči každému. Postavení statutárního orgánu má správce, který svolává valnou hromadu a má právo se jí zúčastnit.

(2) O věcech v působnosti valné hromady rozhoduje správce. Rozhodnutí o věcech v působnosti valné hromady činí s předchozím souhlasem České národní banky.

(3) Jestliže to situace banky vyžaduje, může správce s předchozím souhlasem České národní banky , která si vyžádá stanovisko Ministerstva financí, částečně nebo úplně pozastavit nakládání vkladatelů s jejich vklady v bance.

(4) Zjistí-li správce předlužení banky, je oprávněn s předchozím souhlasem České národní banky podat návrh na vyrovnání nebo na prohlášení konkurzu.

§ 30

Nucenou správu může Česká národní banka zavést za situace, kdy nedostatky v činnosti banky ohrožují stabilitu bankovního systému a akcionáři neučinili potřebné kroky k odstranění těchto nedostatků. K zavedení nucené správy si Česká národní banka vyžádá stanovisko Ministerstva financí.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

IKEA (Ilustrační snímek).
Konec luštění návodů. IKEA kupuje firmu na hodinové manžele TaskRabbit

Švédský nábytkářský řetězec IKEA se dohodl na koupi společnosti TaskRabbit, která zprostředkovává pracovníky pro drobné domácí práce, například montáž nábytku,...  celý článek

Ředitel Hamé Martin Štrupl
Stát nemá co mluvit do marží a dvojí kvality, říká šéf Hamé

Výši přirážek a problém dvojí kvality má vyřešit trh a ne vláda, říká v rozhovoru pro iDNES.cz ředitel potravinářské firmy Hamé Martin Štrupl. Hlavním...  celý článek

Ředitel cukrovarnické společnosti Tereos TTD v Dobrovicích Oldřich Reinbergr.
Cukr je nejzdravější sladidlo. Zlevnit nemůžeme, říká šéf cukrovaru

Evropu zaplavuje levný cukr. Už teď je ho nadbytek a po ukončení kvót v sobotu bude komodity razantně přibývat. Dlouhodobý tlak na cenu může některé evropské...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.