IPB: Stát si půjčí sto miliard

  0:01aktualizováno  0:01
Konsolidační banka musí vybrat investiční banku, která bude státu radit, jak postupovat při řešení ztrátových obchodů bývalé IPB. Peníze na odkup ztrátových obchodů bývalé Investiční a Poštovní banky získá stát půjčkou od ČSOB, a to až do výše sto miliard korun. Dohoda o půjčce je součástí restrukturalizačního plánu, který by měl nahradit smlouvy uzavřené mezi státem a ČSOB loni v červnu, kdy banka převzala za asistence státu IPB, které hrozil krach.

Stát se tehdy zaručil uhradit ČSOB ztráty, které v IPB vznikly do dne uvalení nucené správy. Restrukturalizační plán by měl projednat kabinet na svém dnešním zasedání.

V důvodové zprávě k vládnímu materiálu, kterou má MF DNES k dispozici, se uvádí, že celkovou výši ztráty, kterou stát za řešení krize IPB zaplatí, je v současné době velmi obtížné kvantifikovat. Stát se tehdy zaručil uhradit ČSOB ztráty, které v IPB vznikly do dne uvalení nucené správy.

Celkové náklady státu se však zvýší o úroky, které zaplatí za vypůjčené peníze. S ohledem na aktuální sazby a pětiletou splatnost úvěru zaplatí stát navíc zhruba 17 miliard korun.

ČSOB původně požadovala tříměsíční sazbu mezibankovního trhu (PRIBOR) plus 0,9 procenta, ale vyjednavači státu ji nakonec stáhli na PRIBOR plus 0,27 procenta. Sporných otázek bylo v průběhu jednání více.

Například kde se budou řešit případné obchodní spory. ČSOB požadovala Vídeň, zatímco zástupci ministerstva financí a Konsolidační banky trvali na tom, aby spory řešily tuzemské soudy. V tomto směru se prosadili zástupci státu.

Rozdělení obchodů bývalé IPB na bezproblémové a rizikové odpovídá již zveřejněným informacím. ČSOB by si měla podle aktuálních informací ponechat zhruba 105 miliard aktiv, zatímco státní Konsolidační banka jich odkoupí 46 miliard.

Dosud ne zcela jasný je osud obchodů v objemu 127 miliard korun, jejich návratnost je nejasná, nebo obtížně vyčíslitelná. Podle dostupných informací se předpokládá, že několik miliard z těchto obchodních případů převezme ČSOB jako bezproblémové a zbytek přejde na stát.

V této souvislosti se ve vládním usnesení navrhuje, aby Konsolidační banka zahájila do tří měsíců od rozhodnutí vlády výběrové řízení na poradce pro proces restrukturalizace vybraných aktiv IPB.

"Ministerstvo financí z důvodu nestrannosti a transparentnosti považuje za nutné zabezpečit důslednou kontrolu celého procesu i s využitím služeb odborníků investičních bank. Tento postup je v souladu s veřejným zájmem na minimalizaci dopadů řešení IPB na státní rozpočet," stojí v předkládací zprávě.

Jedním z důvodů je i fakt, že kauza IPB je stále živým politickým tématem. Poslanecká sněmovna nedávno přijala zprávu vyšetřovací komise parlamentu ohledně postupu státu při řešení krize IPB.

Zpráva mimo jiné uvedla, že operace byla jednostranně výhodná pro ČSOB a nevýhodná pro stát. Zástupci ČSOB však tento argument odmítli s tím, že vyšetřovací komise se nezabývala příčinami, které přivedly IPB na pokraj krachu.

Podle informací bankovního dohledu České národní banky chybělo v IPB před uvalením nucené správy několik desítek miliard rezerv a bez pomoci státu by jí bylo nutné odejmout licenci.

Vláda však odmítla pomoc akcionářům, kteří přivedli banku ke krachu, a poskytla záruky novému investorovi, kterým se stala právě ČSOB. Součástí dnes projednávaného usnesení je i návrh na zveřejnění veškerých smluv mezi státem a ČSOB.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt....

Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do...

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

Najdete na iDNES.cz