IPB udávala zkreslené údaje o špatných úvěrech

Podíl klasifikovaných úvěrů v úvěrovém portfóliu bývalé Investiční a Poštovní banky dosahoval podle mezinárodních účetních standardů 75 procent. Sama IPB vykazovala tento podíl jako 25procentní. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o realizaci bankovně průmyslové politiky, přijaté v souvislosti s prodejem IPB, kterou bude ve středu projednávat vláda. Rozdíl ve vykazovaném podílu špatných úvěrů vznikl podle MF zakrytím skutečné klasifikace prostřednictvím tzv. rolování úvěrů.

Úvěry byly vykazovány jako včas splácené a většinou krátkodobé, ale splácení jistiny i úroků bylo financováno z nově poskytnutých úvěrů. Úvěr byl tak klasifikován jako standardní, ačkoli byl již několik let po splatnosti.

Postupy ČSOB se nelíbí politikům
ČSOB po vstupu do IPB přehodnotila veškeré úvěrové smlouvy podle svých kritérií. Některé podniky se kvůli neobnovení úvěru dostaly do finančních potíží, za což si ČSOB vysloužila z mnoha stran kritiku.

Postup ČSOB například v pondělí napadl předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. "Chování ČSOB vůči podnikům, které úvěrovala v předchozí době IPB, je velmi negativní," uvedl Klaus.

Na problémy podniků v této souvislosti poukazoval i ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. MF však ve své analýze dospělo k závěru, že ČSOB se snaží o napravení dosavadních nedostatků.

Banka snižuje úrokové sazby pro klienty bývalé IPB, protože IPB obecně poskytovala úvěrové zdroje za vyšší ceny, poukázalo MF. Také přistupuje přistupuje k odpouštění sankcí a úroků z prodlení ve vazbě na vstřícné jednání managementu a vlastníků podniku.

K návrhu na konkurs banka přistupuje pouze ve zcela beznadějných případech, jako tomu bylo u skupiny Z-group.

Podniky nevisely na IPB
Podle ministerstva není pravda, že IPB se podílela rozhodující měrou na financování českých průmyslových podniků. Na celkových 267 miliardách úvěrů pro zpracovatelský průmysl měla IPB podíl jen asi 16 procent (43 miliard Kč).

Připouští ale, že IPB poskytla velké množství úvěrů na privatizaci průmyslových podniků. Ty však jejich noví vlastníci spláceli právě z majetku privatizovaných společností, čímž je oslabovali.

S tím souvisí významná úvěrová angažovanost IPB v podnicích typu holding. Ta sloužila výhradně na nákup majetkových podílů a peníze z úvěrů nešly ani na investiční ani na provozní financování podniků. Jako příklad uvádí MF Z-group, NERo-Škoda Plzeň,
Egada-Jihočeské pivovary, Inpro-ČKD či skupinu Setuza-Lukana.

Nechyběly však ani úvěry, dodalo MF, které jsou hodnoceny jako standardní a sledované. "Bohužel však tato skupina je svým počtem a objemem poskytované úvěrové angažovanosti ve vztahu k celkovému objemu úvěrového portfólia bývalé IPB nepříliš významná." píše se ve zprávě.