Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Irsko rozhodne o evropském paktu stability v referendu

  • 23
Irsko uspořádá referendum o evropském paktu rozpočtové kázně, který vzniká v reakci na dluhovou krizi v eurozóně. Dokument zavádí větší rozpočtovou disciplínu mezi 25 zeměmi Unie, Británie a Česko se k paktu nepřipojili.

Irský premiér Enda Kenny uvedl, že pakt podepíše v pátek a podrobnosti o referendu budou dohodnuty v příštích týdnech. Podle něj je v zájmu Irska, aby byla smlouva schválena. Stejně se vyjádřil ministr zahraničí a šéf koaliční Labouristické strany Eamon Gilmore. Referendum i schválení smlouvy podpořil také předseda největší opoziční strany Fianna Fáil Micheál Martin.

Kenny oznámil, že o vyhlášení referenda, které bude prvním lidovým hlasováním o paktu, rozhodl po dnešní konzultaci s šéfkou irské justice Máireou Whelanovou. Podle ní je smlouva výjimečným nástrojem mimo architekturu smluv EU, a proto je k ní potřeba referendum vypsat.

"Referendum bude také příležitostí, aby Irové potvrdili svůj závazek k členství v eurozóně. Euro zůstává základním pilířem naší hospodářské strategie a politiky zaměstnanosti," řekl irský premiér.

Irsko musí podle ústavy vypisovat referendum při přesunu pravomocí do Bruselu. Během uplynulého desetiletí země lidové hlasování uspořádala dvakrát a pokaždé to přijetí unijních smluv zkomplikovalo.

Irský souhlas není klíčový, pakt musí schválit 12 zemí

Irové nejprve v roce 2001 zamítli smlouvu z Nice a o rok později ji na druhý pokus přijali. Sejná situace se opakovala kolem lisabonské smlouvy v letech 2008 a 2009.

Irsko však bylo tradičně proevropskou zemí a nezdar těchto referend byl přičítán liknavosti vlády v kampaních před hlasováním. Nyní však podpora EU ochladla i v Irsku po třech letech rozpočtových škrtů a ekonomického propadu po zhroucení irského bankovního sektoru před třemi lety, který musel Dublin zachraňovat se zahraniční pomocí.

Průzkum provedený v lednu ukázal, že smlouva o rozpočtové kázni by těsně prošla se čtyřicetiprocentní podporou. Proti bylo 36 procent Irů a čtvrtina respondentů byla nerozhodnutá.

Nicméně rozpočtový pakt vstoupí v platnost, jakmile ho ratifikuje 12 zemí, a tak irský souhlas není tak klíčový jako v případě smluv EU, které musí schválit všechny členské země. Irská ministryně pro evropské záležitosti Lucinda Creightonová tak v lednu varovala, že v případě odmítnutí paktu by bylo pro Irsko obtížné setrvat v eurozóně. Odmítnutí by také bránilo Irsku čerpat z trvalého záchranného fondu eurozóny.

,