Irsko údajně žádá Evropu o pomoc

  17:03aktualizováno  18:24
Irsko údajně vyjednává o čerpání finanční pomoci ze stabilizačního fondu Evropské unie. Tvrdí to dva zdroje agentury Reuters s tím, že problémová země zřejmě půjčku dostane. Ministr financí nicméně sdělil, že země o pomoc oficiálně nepožádala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ještě dnes odpoledne irský ministr financí Brian Lenihan ubezpečoval, že žádné peníze v současnosti Irsko nebude potřebovat. "Země je dobře zajištěná až do června příštího roku, máme hojné finanční rezervy, takže nejsme v situaci, kdy bychom museli o pomoc žádat," řekl Lenihan zhruba ve dvě odpoledne irské veřejnoprávní televizi RTE.

"Rozhovory právě probíhají, řeč je o pomoci ze stabilizačního fondu Evropské unie," sdělil agentuře Reuters zdroj z eurozóny.

"Je velmi pravděpodobné, že Irsko pomoc dostane," dodal. Jiný zdroj agentuře jen potvrdil, že se o případné pomoci jedná. "Evropská unie jedná s Irskem o úvěrovém balíčku z fondu EFSF v neurčité výši," poznamenal.

Ministerstvo: O pomoc jsme nežádali

Irské ministerstvo financí krátce po zprávě agentury uvedlo, že o žádnou pomoc Evropskou unii oficiálně nepožádalo. "Žádná žádost o čerpání pomoci z Evropské unie podána nebyla," reagoval mluvčí ministerstva.

Jeden z politiků, kteří o pomoci informovali, uvedl, že by se na nápravě irské ekonomiky nepodíleli soukromí držitelé irských dluhopisů. Německá kancléřka před dvěma týdny navrhovala, aby náklady z pomoci členským zemím nesli nejen členové eurozóny, ale také soukromí investoři, kteří by "přispěli" snížením nominální hodnoty dluhopisů.

"Od té doby to jde s Irskem z kopce, protože se lidé na trhu začali obávat, že Irsko nedostane jako Řecko pomoc, aniž by soukromí investoři utrpěli nějaké ztráty," uvedl ekonom Patria Finance David Marek.

Irskou republiku trápí dluhy, nedůvěra investorů a následné zdražování půjček. Země si půjčuje o sedm procentních bodů dráž než Německo. Výnosy u dluhopisů se přiblížily k 9 procentům, což odpovídá úrokům u řeckých dluhopisů v době, kdy Řecku hrozil bankrot. Vysoké úroky jsou varovným indikátorem, že je na tom země špatně a silně poklesla v očích zahraničních investorů, pro něž je rizikem nakupovat irské dluhopisy.

Dvacet ze třiceti analytiků v anketě agentury Reuters včera vyjádřilo pochybnosti, že Irsko příští rok vydrží bez finanční pomoci ze zahraničí. Vážné problémy připustilo i ministerstvo financí, které se zpravidla snaží podobné informace držet pod pokličkou, aby nepanikařily trhy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Svatomartinské po francouzsku. V Lyonu narazili sudy Beaujolais Nouveau

Oficiální otevření sudů s letošním ročníkem vína Beaujolais Nouveau ve...

Svatomartinským vínem listopadové oslavy nekončí. Čtvrtkem totiž započal prodej známého francouzského mladého vína...

Najdete na iDNES.cz