Ženy si berou volno kvůli menstruaci běžně už dnes. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Italky by mohly dostat placené volno během menstruace, návrh budí emoce

  • 221
Itálie by se mohla stát první západní zemí, která oficiálně zavede „menstruační volno“ pro pracující ženy. Dolní komora italského parlamentu začala jednat o návrhu zákona, který by v případě schválení nařídil firmám udělit každý měsíc třídenní placené volno zaměstnankyním s bolestivou menstruací. Česko o ničem podobném neuvažuje.

Zatímco někdo vidí v italském návrhu zákona vstřícný krok směrem k pracujícím ženám, úprava má i své kritiky. A to i mezi ženami, které má chránit, napsal britský list The Independent.

New York nabídne tampony zdarma. Začíná tak nový světový trend?

Některé se totiž obávají, že by jim zákon mohl zkomplikovat už tak složitou situaci na tamním trhu práce. „Pokud by měly zajištěné placené dny pracovního volna navíc, zaměstnavatelé by se mohli více orientovat na nabírání mužů než žen,“ napsala Lorenza Pleuteriová v ženském magazínu Donna Moderna.

Přestože na papíře jsou platné italské zákony k ženám vcelku vstřícné, realita už je horší. V zemi pracuje pouze 61 procent žen, zatímco evropský průměr je 72 procent. To je částečně způsobeno neochotou zaměstnavatelů najímat ženy a držet jim místo i po porodu. Podle statistik přijde protiprávně o práci během těhotenství nebo těsně po porodu čtvrtina žen, podotýká list.

Je menstruace hospodářský problém? Odborníci tápou

Návrh zákona představily 13. března čtyři poslankyně vládní Demokratické strany a podle římského listu Il Messaggero by mohl být schválen během několika měsíců. Zákony pro menstruující ženy už existují v některých částech Číny, v Japonsku a Jižní Koreji.

České ženy se speciálního volna v době periody zřejmě nedočkají. Mluvčí českého ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň uvedl, že resort o ničem podobném neuvažuje. Ekonomka Daniela Piazzalungová upozornila, že ženy si berou volno v době menstruace běžně už dnes a zákon by na ně mohl mít spíš negativní dopad, protože může způsobit nechuť firem zaměstnávat je.

Odborníci se stále nemohou shodnout na tom, zda by měl menstruační cyklus představovat hospodářský a pracovní problém. Studie dvou italských ekonomů zveřejněná v roce 2009 v časopise American Economic Journal došla k závěru, že „menstruační cyklus zvyšuje ženskou absenci“ a že tato absence přispívá ke mzdovým rozdílům mezi muži a ženami. Následná studie zveřejněná v roce 2012 v časopise Journal of Human Resources zase uvádí, že žádný důkaz o zvýšené pracovní absenci menstruujících žen nenašla.