Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie odvrací nebezpečí. Dluhopisy prodala levněji než na trhu

  12:57aktualizováno  12:57
Itálie prodala státní dluhopisy se splatností pět let a v objemu tří miliard eur, asi 77,1 miliardy Kč. Výnos je sice na rekordních 6,29 procenta, přesto je prodej bondů za tuto cenu pro nedůvěrou zasaženou ekonomiku úspěch. Na sekundárním trhu se totiž výnos dluhopisů pohybuje kolem 6,4 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Primární vs. sekundární trh

V ČR zajišťuje primární prodej státních dluhopisů ČNB. Bondy nabízí přímým účastníkům trhu (např. bankám či obchodníkům s cennými papíry) v aukcích.

Ti dále prodávají dluhopisy na sekundárním trhu, tedy na Burze cenných papírů Praha či  na mimoburzovním trhu takzvanou formou OTC (over-the-counter). Na mimoburzovním trhu figurují například pojišťovny, banky, investiční či penzijní fondy.

Ještě před měsícem se ale investoři spokojili při nákupu dluhopisů se stejnou splatností s výnosem 5,32 procenta. Země musí platit za půjčení peněz (vydání dluhopisů) větší úrok (rizikovou přirážku) proto, že se investoři obávají o ztrátu zapůjčených prostředků.

Dnešní aukce státních dluhopisů tak byla první zkouškou důvěry v ekonoma a bývalého komisaře Evropské unie Maria Montiho. Toho italský prezident Giorgio Napolitano v neděli pověřil, aby se pokusil sestavit novou vládu. Jejím úkolem bude vyvést zemi z krize (více zde).

Itálie se potýká s vážnými finančními problémy, její zadlužení dosahuje asi 1,9 bilionu eur (zhruba 48,8 bilionu Kč), což je nejvíc z celé eurozóny. V poměru k hrubému domácímu produktu je to víc než 120 procent, což je po Řecku druhý nejhorší výsledek v eurozóně.

INFOGRAFIKA - Státy ohrožené dluhovou krizí

Výnos překročil kritických 7 procent

Minulý týden se výnos desetiletého dluhopisu italské vlády vyšplhal až na 7,5 procenta, což je podle většiny expertů dlouhodobě neudržitelné. Italská ekonomika by totiž musela růst tempem čtyř procent ročně, aby tak vysoké úroky zvládla platit. Výnos pětiletého dluhopisu dokonce vystoupil až na 7,8 procenta. Například Německo, které je považováno za nejspolehlivějšího dlužníka v rámci eurozóny, platí méně než dvě procenta ročně.

Nárůst výnosů nad sedmiprocentní hranici se stal osudný pro Řecko, Irsko a Portugalsko. Tyto tři země byly postupně nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnuly riziku platební neschopnosti. Všechny tak učinily krátce po tom, co výnosy jejich dluhopisů vzrostly na sedm procent a zpět pod tuto hranici neklesly.

Itálie teď stojí před nelehkým úkolem: jen v příštím roce musí refinancovat dluhy v objemu kolem 300 miliard eur (zhruba 7,7 bilionu Kč), z toho asi 200 miliard eur už do konce dubna. Více než polovinu dluhopisů má Itálie umístěnou na domácím, tedy italském trhu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Apple investuje do zabijáků škodlivých emisí, obojživelných rostlin

Mangrovy s obnaženými kořeny

Nejcennější světová společnost Apple chce investovat blíže nespecifikovanou sumu do ekologického projektu v Kolumbii....

Filmoví fanoušci měli Vánoce už v září. Slavné rekvizity šly do dražby

Hoverboard Martyho McFly z filmu Návrat do budoucnosti II. Prodal se za 30...

Přes 500 rekvizit ze slavných hollywoodských filmů se ve čtvrtek dražilo v Londýně. Celkovou hodnotu předmětů odhadli...

PŘEHLED: Další cla postihnou kabelky i stroje. Spor může trvat 20 let

Ilustrační snímek

Obchodní válka mezi USA a Čínou se den ode dne týká více zboží, odvětví a podniků. Nově mezi ně patří k dovozci...

Najdete na iDNES.cz