Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie prodala klíčové desetileté dluhopisy, půjčuje si stále draho

  12:20aktualizováno  13:31
Itálie na trzích prodala dluhopisy se splatností tři až deset let v objemu kolem sedmi miliard eur. Výnosy bondů jsou nižší než minule, ale stále se dotýkají nebezpečné hranice sedmi procent. Zájem o italské cenné papíry je navíc vlažný.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Čtvrteční aukce byla první od tendru tříletých úvěrů, které minulý týden nabídla Evropská centrální banka. Reakce na výsledek aukce italských dluhopisů byla zpočátku rozpačitá.

Výnos klíčového desetiletého dluhopisu splatného v březnu 2022 se snížil na 6,98 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci na konci listopadu činil 7,56 procenta. To byl zároveň rekord za dobu existence eurozóny.

Investoři chtěli v aukci nakoupit asi o 36 procent více papírů, než Itálie nabízela. To není výsledek, který by se dal označit jako výborný. V některých aukcích totiž bývá zájem proti nabídce i několikanásobný.

Pásmo, v němž Itálie chtěla prodat státní dluhopisy, Itálie stanovila na pět až 8,5 miliardy eur. Vzhledem k tomu, že získala jen asi sedm miliard, reakce na výsledek byla zpočátku rozpačitá. Itálie patří ve skupině vyspělých zemí k nejzadluženějším a jen příští rok musí refinancovat dluhy asi za 300 miliard eur.

Úrok je vysoký i u tříletých dluhopisů

Sedmiprocentní výnos je v případě Itálie považován za dlouhodobě neudržitelný. Aby mohla Itálie s tak vysokým úrokem obsluhovat svůj dluh, musela by její ekonomika růst alespoň o čtyři procenta ročně. V současné době ale v podstatě stagnuje.

Výnos tříletého dluhopisu splatného v listopadu 2014 se snížil na 5,62 procenta, zatímco v předchozí aukci zhruba před měsícem činil 7,89 procenta. Zájem byl také poměrně slabý, stejně jako u desetiletého papíru jen asi o 36 procent vyšší, než činila nabídka.

Ve středu se Itálii podařilo prodat dvouleté dluhopisy s úrokem 4,85 procenta. Ještě před měsícem dosahoval osmi procent (čtěte Itálie uspěla s dluhopisy).

ECB minulý týden vůbec poprvé nabídla tříleté úvěry s velmi nízkým úročením, aby na trhu pomohla zlepšit likviditu. Nabídky využilo 523 bank z celé eurozóny, které si celkem vzaly úvěry za 489,2 miliardy eur (zhruba 12,6 bilionu Kč). Zatím ale není jasné, zda nějaká část těchto peněz šla i na nákup dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Dohodnuto: EU zatím nemusí platit cla na dovoz oceli a hliníku do USA

V roce 2038 nás čeká komplikovanější svět s chřadnoucími USA a těsnější EU

Americký prezident Donald Trump udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům EU a šesti...

KOMENTÁŘ: Hrátky s korunou vedou k euru. To se teď zaměstnancům nevyplatí

(Ilustrační snímek)

Před rokem přestala Česká národní banka oslabovat korunu. Obavy finančních ředitelů z konce intervencí však mezitím...

Internet zdarma do každé vesnice. Brusel podpoří bezplatné wifi

Nové umístění chytré wi-fi. lavičky v olomoucké Rožňavské ulici. Původně stála...

Evropská komise v úterý otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci...

Najdete na iDNES.cz