Wall Street

Wall Street | foto: AP

Itálii se podařilo prodat dluhopisy, úroky klesly pod kritickou mez

  • 104
Italská vláda si půjčila na jeden rok 5 miliard eur. Jednoleté dluhopisy se zemi podařilo prodat za lepší úrok, než trh čekal. To mělo pozitivní efekt na úroky ostatních italských dluhopisů. Jejich hodnota je nyní mírně pod alarmující úrovní sedmi procent.

Itálii se jednoleté bondy podařilo prodat s úrokem 6,087 procenta. To je sice stále hodně (nejvíce za 14 let), ale méně, než se čekalo. Na nezájem investorů si zatím stěžovat nemůže, poptávka po cenných papírech dvakrát převyšovala nabídku.

Výnosy u desetiletých dluhopisů následně sestoupily z kritické sedmiprocentní úrovně na méně než 6,9 procenta. Úroky, za které si Itálie půjčuje, se dopoledne pohybovaly až na hranici 7,4 procenta (papíry se splatností 10 let).

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová prodej s šestiprocentním úrokem jako pozitivní zprávu nevidí. Ještě v červnu byl podle ní výnos jednoletých italských státních dluhopisů 2 %, Německo si na rok půjčuje za 0,17 % a ČR za 1,2 %.

"Krátkodobé dluhopisy (jako tyto roční) se prodávají mnohem lépe než dlouhodobé. Pravděpodobnost, že by země zbankrotovala během jednoho roku je totiž vždy jaksi menší než pravděpodobnost, že zbankrotuje do 10 let. Skutečný test přijde, až Itálie bude emitovat dluhopisy se splatností delší jak 5 let," říká.

Na pohled možná nepodstatné desetiny procenta mohou pro Itálii v dlouhodobém horizontu znamenat hodně. Sedmiprocentní hranici totiž finanční trhy považují za maximální, kdy je země solventní, a nad touto úrovní prudce klesá ochota zemi půjčovat. Situaci se už včera snažila zachraňovat Evropská centrální banka, která italské státní dluhopisy vykupuje. Cílem je zlevnit Itálii půjčky.

Evropská centrální banka intervenuje na trzích s dluhopisy druhý den po sobě i ve čtvrtek. Podle obchodníků skupuje italské dluhopisy hlavně s kratší splatností, opět ve velkých objemech.

O problémech Itálie, kterou tíží vysoký státní dluh 1,9 bilionu eur a nízký růst hospodářství, se mluví už delší dobu. Teprve v poslední době ale ekonomové ve svých úvahách začali počítat s možností, že Itálie požádá o finanční pomoc zahraniční instituce, jako to udělalo Řecko (čtěte Kolaps Itálie by byl katastrofou pro Evropu).