Bezpečnostní schránky z České národní banky

Bezpečnostní schránky z České národní banky | foto: Petr Topič, MAFRA

Čínská banka prala v Itálii špinavé peníze, úřady zahájily vyšetřování

  • 6
Italská centrální banka provádí inspekci v italských kancelářích čínské bankovní společnosti Bank of China, která již čelí obvinění, že pomáhala realizovat nedovolené přesuny peněz z Itálie do Číny. Bank of China je čtvrtou největší státem vlastněnou bankou v Číně, nedávno otevřela pobočku také v Česku.

Inspekce podle zdroje agentury Reuters začala před několika dny a stále pokračuje. Bank of China je čtvrtou největší státem vlastněnou bankou v Číně, nedávno otevřela pobočku také v České republice.

Italská prokuratura se nyní snaží dostat před soud téměř 300 lidí, převážně Číňanů, a milánskou pobočku Bank of China kvůli údajnému ilegálnímu přesunu více než 4,5 miliardy eur (122 miliard Kč) do Číny v letech 2006 až 2010. Soud ve Florencii posuzuje, zda by měly být vzneseny žaloby a zahájen proces. Část vyšetřování s krycím názvem „Řeka peněz“ se soustředí na vztahy mezi Bank of China a čínskou službou pro převod peněz Money2Money. Ta je nyní nefunkční, dříve však měla dominantní postavení v čínských platbách zasílaných z Itálie.

Inspekce je podle zdroje důsledkem soudního vyšetřování ve Florencii. Bank of China tuto souvislost popřela, potvrdila však, že se inspekce koná. „Bank of China s italským dozorčím úřadem plně spolupracuje,“ sdělila banka. Inspekce je podle ní běžnou procedurou, která se koná jednou za tři až pět let a pokrývá veškeré její podnikatelské a řídicí aktivity. Italská centrální banka se odmítla vyjádřit.

Italská prokuratura tvrdí, že do Číny byly přesouvány například peníze pocházející z nelegální práce či z daňových úniků. Zhruba 2,2 miliardy eur prý bylo převedeno přes milánskou pobočku Bank of China. Ta ale jakékoliv pochybení opakovaně odmítá.

Italská centrální banka podle Reuters v letech 2008 až 2009 identifikovala stovky podezřelých převodů peněz z Itálie do Číny přes službu Money2Money. Některé tyto transakce prý procházely přes Bank of China. Centrální banka v letech 2011 a 2012 poskytla příslušné informace prokuratuře ve Florencii. V roce 2011 pak provedla inspekci v italských kancelářích Bank of China a kvůli podezřelým transakcím vyměřila pokutu dvěma zaměstnancům. Bank of China okamžitě podala odvolání, které doposud nebylo vyřízeno.