Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Italská mafie se vrhla na obnovitelné zdroje, poctiví podnikatelé mizí

  17:30
Proslulá sicilská mafie Cosa Nostra jde s dobou. Od ovládání lokálního trhu s potravinami a zbožím všeho druhu se sice pomalu, ale jistě přesouvá do nového sektoru, kterým jsou obnovitelné zdroje energie. Manipulace se zakázkami a korupce však od vstupu na místní trh odrazují zahraniční investory a ničí poctivé podnikatele.

Sicílie je pro větrné elektrárny ideální lokalitou. Množství jich "zelenou" energii vyrábí i nedaleko městečka Patirnico. | foto: Profimedia.cz

Na pokusy o ovládnutí lokálního trhu zaměřeného na obnovitelné zdroje mafií poprvé upozornily přepisy rozhovorů mezi sicilským mafiánským bossem Vincenzem Funarim a jedním z vlivných obchodníku. Funari na nahrávce tvrdí, že obnovitelné zdroje jsou budoucností pro jejich rodiny. "Už jen pro lásku k naším synům musíme uznat, že obnovitelné zdroje jsou důležité. Je to segment trhu, který nás může uživit," cituje Funariho server Washington Post.

A jak řekl, tak se také stalo. Vyplývá to z mnohaletého vyšetřování speciálního útvaru italské policie. Ta v tisícistránkových spisech popisuje svět úplatků, zastrašování poctivých podnikatelů, vražd a celé řady dalších mafiánských praktik.

Sicilské ostrovy jsou pro umístění slunečních a větrných elektráren ideálním místem a ne náhodou se tak staly jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro jejich výstavbu. Toho samozřejmě využila italská vláda, která v segmentu obnovitelných zdrojů objevila jednu z možností, jak zemi vyvést z ekonomické krize. Velký komerční potenciál však přilákal také mafiánské živly.

"Cosa Nostra se stejně jako v minulosti i nyní adaptuje na nové podmínky a získává potřebné znalosti v problematice obnovitelných zdrojů energie. Důvod je nasnadě – jedná se totiž o výnosný obchod zejména kvůli výhodným státním dotacím," uvedla Teresa Maria Principatová, členka speciálního palermského útvaru pro boj s mafií. Principatová dodává, že mafiánské praktiky vrhají stále větší stín na jinak respektovanou část trhu.

Nátlak mafie v posledních letech roste

I z tohoto důvodu v posledních letech výrazně poklesla výše zahraničních investic do zemí, jakými jsou Itálie a Řecko. Oba tyto státy si od Transparency Internetional vysloužily titul zemí s nejvíce zkorumpovanými ekonomikami v Evropě. Zahraniční investice v Itálii jsou v porovnání s evropskými velmocemi tristní. V letech 2007 až 2012 do Itálie přiteklo 87 miliard dolarů, Nizozemsko se však může chlubit 287 miliardami a Velká Británie dokonce 502 mld. dolarů.

Vliv mafie na tyto ekonomické ukazatele je podle profesora ekonomie z univerzity v Milánu Michela Pola zřejmý. "Mafie kontaminuje naši ekonomiku vstupem do stále legitimnějších segmentů trhu, tím dělá trh méně transparentním a korumpuje dokonce i úřady a politiky na vyšších postech," tvrdí Polo.

A právě Sicílie je pro takový vývoj dobrým barometrem. Za poslední roky zde policie zatkla mnoho členů mafie i podnikatelů, kteří podlehli jejich nátlaku. Podle množství materiálů, které policie nashromáždila, sicilská mafie nejprve pod nátlakem odkupuje pozemky vhodné pro instalaci solárních a větrných elektráren a následně pak pomocí úplatků a zastrašování uspíší všechny legislativní procesy nutné pro výstavbu. Ty totiž mohou běžně zabrat až tři roky. Následně pak prostřednictvím "čistých" obchodníků osloví zahraniční investory.

Mnoho z nich ani netuší, že spolupracují s mafií, a nevědomky se tak účastní nelegálního obchodu. "A ostatní to pak raději ani nechtějí vědět," uvedl jeden z lidí, který byl součástí podobného případu. Na mafiánské praktiky doplácí nejen celá země, která po odhalení některých případů ztrácí věrohodnost v zahraničí, ale také poctiví místní obchodníci.

Poctivec musel odejít z Itálie

Hovořit by o tom mohl Salvatore Moncada, jehož příběh se stal odstrašujícím případem pro ostatní potenciální poctivce. V polovině devadesátých let se rozhodl vstoupit na prudce expandující trh obnovitelných zdrojů a na Sicílii postavil deset velkých solárních parků a šest větrných elektráren. Když se však o trh začala zajímat mafie, byl se spokojeným hospodařením konec.

V roce 2007 jednu z jeho větrných elektráren podpálil neznámý útočník a způsobil tak škodu přes čtyři miliony dolarů (přes 76 milionů korun). O tři roky později pak mafiánská rodina Terrasiů zablokovala jinou jeho elektrárnu s odůvodněním, že vlastní půdu, na které elektrárna stojí. Celý případ skončil pro Moncadu a jeho rodinu neslavně. Přes dva roky byl nucen žít pod policejní ochranou. Moncada se následně přesunul se svým podnikáním do Spojených států a Jižní Ameriky. "Není to jen o rozlézání kriminálních živlů, ale také o zkorumpovaných úřednících. To vše dělá podnikání v mé rodné zemi hodně obtížným," vysvětluje Moncada.

Vláda se rozhodla zakročit

Na stále se zhoršující situaci se rozhodla zareagovat i italská vláda, která pro letošní rok plánuje velkou revizi zákona o obnovitelných zdrojích energie. Národní program pak všem developerům doporučuje, aby podepsali celostátní úmluvu, která vyloučí jejich možné napojení na mafiánské struktury.

K iniciativě se připojily také sicilské úřady, které vyhlásily mafiánským rodinám boj. Na ostrovech totiž pozastavily výstavbu většiny větrných a solárních elektráren a začaly hledat cesty, jak mafii ze sektoru obnovitelných zdrojů dostat. Naděje pro poctivé italské podnikatele tak stále existuje.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

KOMENTÁŘ: O cenách benzínu rozhodne Izrael. Konkrétně jeho touha po odvetě

20. dubna 2024

Premium Jak drahé bude letní cestování, o tom rozhodne zejména podoba reakce Izraele na nedávnou smršť...

ČEZ zažaloval ČNB kvůli pokutě za zpoždění informace mající vliv na akcie

20. dubna 2024  12:44

Polostátní energetická společnost ČEZ zažalovala Českou národní banku (ČNB) kvůli milionové pokutě...

Řecko omezí rybolov vlečnými sítěmi. Připojte se, vybízejí EU ochránci přírody

20. dubna 2024

Řecko se stalo první zemí v Evropě, která vyhlásila zákaz rybolovu vlečnými sítěmi pro lov při dně...

Elektromobily by mohly v Norsku vytlačit z vrcholu diesely už do dvou let

20. dubna 2024  10:52

V Norsku, které je průkopníkem v odklonu od automobilů se spalovacími motory, se mohou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...