Sicílie je pro větrné elektrárny ideální lokalitou. Množství jich "zelenou"

Sicílie je pro větrné elektrárny ideální lokalitou. Množství jich "zelenou" energii vyrábí i nedaleko městečka Patirnico. | foto: Profimedia.cz

Italská mafie se vrhla na obnovitelné zdroje, poctiví podnikatelé mizí

  • 49
Proslulá sicilská mafie Cosa Nostra jde s dobou. Od ovládání lokálního trhu s potravinami a zbožím všeho druhu se sice pomalu, ale jistě přesouvá do nového sektoru, kterým jsou obnovitelné zdroje energie. Manipulace se zakázkami a korupce však od vstupu na místní trh odrazují zahraniční investory a ničí poctivé podnikatele.

Na pokusy o ovládnutí lokálního trhu zaměřeného na obnovitelné zdroje mafií poprvé upozornily přepisy rozhovorů mezi sicilským mafiánským bossem Vincenzem Funarim a jedním z vlivných obchodníku. Funari na nahrávce tvrdí, že obnovitelné zdroje jsou budoucností pro jejich rodiny. "Už jen pro lásku k naším synům musíme uznat, že obnovitelné zdroje jsou důležité. Je to segment trhu, který nás může uživit," cituje Funariho server Washington Post.

A jak řekl, tak se také stalo. Vyplývá to z mnohaletého vyšetřování speciálního útvaru italské policie. Ta v tisícistránkových spisech popisuje svět úplatků, zastrašování poctivých podnikatelů, vražd a celé řady dalších mafiánských praktik.

Sicilské ostrovy jsou pro umístění slunečních a větrných elektráren ideálním místem a ne náhodou se tak staly jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro jejich výstavbu. Toho samozřejmě využila italská vláda, která v segmentu obnovitelných zdrojů objevila jednu z možností, jak zemi vyvést z ekonomické krize. Velký komerční potenciál však přilákal také mafiánské živly.

"Cosa Nostra se stejně jako v minulosti i nyní adaptuje na nové podmínky a získává potřebné znalosti v problematice obnovitelných zdrojů energie. Důvod je nasnadě – jedná se totiž o výnosný obchod zejména kvůli výhodným státním dotacím," uvedla Teresa Maria Principatová, členka speciálního palermského útvaru pro boj s mafií. Principatová dodává, že mafiánské praktiky vrhají stále větší stín na jinak respektovanou část trhu.

Nátlak mafie v posledních letech roste

I z tohoto důvodu v posledních letech výrazně poklesla výše zahraničních investic do zemí, jakými jsou Itálie a Řecko. Oba tyto státy si od Transparency Internetional vysloužily titul zemí s nejvíce zkorumpovanými ekonomikami v Evropě. Zahraniční investice v Itálii jsou v porovnání s evropskými velmocemi tristní. V letech 2007 až 2012 do Itálie přiteklo 87 miliard dolarů, Nizozemsko se však může chlubit 287 miliardami a Velká Británie dokonce 502 mld. dolarů.

Vliv mafie na tyto ekonomické ukazatele je podle profesora ekonomie z univerzity v Milánu Michela Pola zřejmý. "Mafie kontaminuje naši ekonomiku vstupem do stále legitimnějších segmentů trhu, tím dělá trh méně transparentním a korumpuje dokonce i úřady a politiky na vyšších postech," tvrdí Polo.

A právě Sicílie je pro takový vývoj dobrým barometrem. Za poslední roky zde policie zatkla mnoho členů mafie i podnikatelů, kteří podlehli jejich nátlaku. Podle množství materiálů, které policie nashromáždila, sicilská mafie nejprve pod nátlakem odkupuje pozemky vhodné pro instalaci solárních a větrných elektráren a následně pak pomocí úplatků a zastrašování uspíší všechny legislativní procesy nutné pro výstavbu. Ty totiž mohou běžně zabrat až tři roky. Následně pak prostřednictvím "čistých" obchodníků osloví zahraniční investory.

Mnoho z nich ani netuší, že spolupracují s mafií, a nevědomky se tak účastní nelegálního obchodu. "A ostatní to pak raději ani nechtějí vědět," uvedl jeden z lidí, který byl součástí podobného případu. Na mafiánské praktiky doplácí nejen celá země, která po odhalení některých případů ztrácí věrohodnost v zahraničí, ale také poctiví místní obchodníci.

Poctivec musel odejít z Itálie

Hovořit by o tom mohl Salvatore Moncada, jehož příběh se stal odstrašujícím případem pro ostatní potenciální poctivce. V polovině devadesátých let se rozhodl vstoupit na prudce expandující trh obnovitelných zdrojů a na Sicílii postavil deset velkých solárních parků a šest větrných elektráren. Když se však o trh začala zajímat mafie, byl se spokojeným hospodařením konec.

V roce 2007 jednu z jeho větrných elektráren podpálil neznámý útočník a způsobil tak škodu přes čtyři miliony dolarů (přes 76 milionů korun). O tři roky později pak mafiánská rodina Terrasiů zablokovala jinou jeho elektrárnu s odůvodněním, že vlastní půdu, na které elektrárna stojí. Celý případ skončil pro Moncadu a jeho rodinu neslavně. Přes dva roky byl nucen žít pod policejní ochranou. Moncada se následně přesunul se svým podnikáním do Spojených států a Jižní Ameriky. "Není to jen o rozlézání kriminálních živlů, ale také o zkorumpovaných úřednících. To vše dělá podnikání v mé rodné zemi hodně obtížným," vysvětluje Moncada.

Vláda se rozhodla zakročit

Na stále se zhoršující situaci se rozhodla zareagovat i italská vláda, která pro letošní rok plánuje velkou revizi zákona o obnovitelných zdrojích energie. Národní program pak všem developerům doporučuje, aby podepsali celostátní úmluvu, která vyloučí jejich možné napojení na mafiánské struktury.

K iniciativě se připojily také sicilské úřady, které vyhlásily mafiánským rodinám boj. Na ostrovech totiž pozastavily výstavbu většiny větrných a solárních elektráren a začaly hledat cesty, jak mafii ze sektoru obnovitelných zdrojů dostat. Naděje pro poctivé italské podnikatele tak stále existuje.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.