Policisté vedou zatčeného Giuseppe Mandaru (uprostřed).

Policisté vedou zatčeného Giuseppe Mandaru (uprostřed). | foto: Daily Telegraph

Italové zatkli 'Krále Mozzarellu'. Výrobce sýra se zapletl s mafií

  • 41
Italská policie v úterý zatkla největšího producenta mozzarelly. Ital Giuseppe Mandara, přezdívaný Král Mozzarella, čelí obvinění z výroby kontaminovaného sýra, v poutech se však ocitl i kvůli napojení na italskou mafii Camorra.

Vyšetřovatelé tvrdí, že společnost kolem Mandary dostala v minulosti finanční injekce od mafiánské organizace, která působí hlavně v Kampánii. Tento italský region je zároveň místem, kde se známá pochoutka vyrábí.

Camorra je vedle mafie Cosa Nostra jednou z tradičních italských mafií, zaměřuje se zejména na obchod s drogami a zbraněmi. Mafie působí zejména v Kampánii a oblasti Neapole. Odhaduje se, že v hlavním městě regionu ještě dnes dává mafii výpalné okolo 80 procent tamních obchodníků.

Policie odhadla finanční toky, které šly od mafie směrem k Mandarovi, na 78 milionů liber, tedy 2,5 miliardy korun. Giuseppe Mandara (56), který sám sebe nazval "Armanim mozzarelly", uvázl v síti mafie v osmdesátých letech poté, co se dostal do finančních nesnází, informoval britský deník Telegraph.

Kromě toho, že se výrobce spřáhl s mafií, se v mozzarelle objevily keramické úlomky z rozbitého stroje. Nepatrnými kousky keramiky se kontaminovaly dvě tuny sýra. Firma navíc opatřila běžný uzený sýr nepravdivou etiketou, podle níž mělo jít o kvalitnější výrobek.

Mandara byl oficiálně zatčen kvůli podezření ze spojení s mafií a z ohrožování veřejného zdraví. V reakci na tyto zprávy byl vyloučen ze Spolku pro propagaci buvolí mozzarelly (Consortium for the Promotion of Buffalo Mozzarella).

Za kontaminace mohla mafie

Současná "sýrová aféra" není první, která by poškozovala pověst italské pochoutky, přidávané například do sendvičů, salátů nebo na pizzu. Mozzarella má za sebou několik skandálů v minulých letech.

V roce 2010 nejen v Itálii, ale i v Evropě rezonovalo varování před možnou kontaminací sýra, který modral. Dva roky předtím se v sýru našly nebezpečné dioxiny. Karcinogenní látky se do mléka dostaly skrze trávu konzumovanou buvoly, která byla znečištěna toxickým odpadem z nelegálních skládek. V této oblasti nelegálních skládek začala v 80. letech v okolí Neapole podnikat právě mafie Camorra. V okruhu tohoto města, kde je pod zemí ukryta celá řada černých skládek, je zvýšený výskyt vrozených vad a nádorů.

Italská asociace farmářů Coldiretti odhadla, že čtyři italské mafiánské organizace získají každoročně od producentů v zemědělství odhadem 9,8 miliardy liber, tedy zhruba 314 miliard korun.