Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italská Unicredito přebírá HVB

  9:27aktualizováno  9:27
Evropu čeká největší fúze v bankovnictví. Druhá největší německá banka HVB souhlasila s převzetím italskou bankou Unicredito. Ta v Česku vlastní Živnostenskou banku. HVB je v České republice čtvrtá největší. "Vytváříme první skutečně evropskou banku," řekl Dieter Rampl z HVB.

K dohodě dospěli zástupci obou stran tajně a velmi rychle. První zprávy o možné fúzi proskočily v médiích na konci května, úspěšné uzavření jednání mezi Janovem a Mnichovem přišlo v neděli.

Hned v pondělí uvedl ředitel italské společnosti UniCredito Alessandro Profumo v rozhovoru pro list La Repubblica, že sloučená bankovní skupina UniCredito-HVB hodlá během tří let snížit zhruba o sedm procent počet zaměstnanců. Pro obě společnosti dohromady pracuje víc než 127 tisíc lidí.

Dohoda HVB a UniCredito je pro Německo historickou v tom, že jedna z největších bank by se dostala pod zahraniční kontrolu. To by podnítilo konkurenty, aby se snažili překonat dlouhodobě dané regulační a kulturní bariéry a pokusili se v Německu o další akvizice, odhadují analytici.

Podle zdrojů blízkých obchodu by měli Italové za druhou největší německou banku zaplatit zhruba dvacet miliard eur. Fúzí vznikne největší banka na rychle rostoucích bankovních trzích střední a východní Evropy a právě o ně Italům jde.

V centru zájmu: střední Evropa
Devátá největší banka na kontinentu se zrodila poměrně snadno, když hlavní akcionář HVB - společnost Munich Re - spojení obou institucí nebránila, v průběhu jednání pouze odmítla možnost rozdělení společnosti a prodej oddělených segmentů.

Hlavní záměr UniCredita totiž nesměřuje ani tak na německé aktivity HVB Group, ale právě do východní Evropy, kde má silné pozice její dceřiná Bank Austria Creditanstalt (BA-CA).

"Velikost (nově vzniklé) banky v regionu střední a východní Evropy bude oproti nejbližšímu konkurentovi téměř dvojnásobná," napsal před transakcí ve své zprávě klientům analytik investiční banky Merrill Lynch&Co. Stuart Graham.

Právě oblast středo a východoevropského trhu se kvůli svému prudkému růstu, který je v naprostém rozporu se stagnací západoevropských trhů, dostává stále častěji na čelní pozice ve strategických plánech finančních domů.

UniCreditu tak vedle české Živnostenské banky plynou zisky i z Polska, Bulharska a Chorvatska. V lednu v alianci s konglomerátem Koc získala i majoritní podíl v turecké Yapi & Kredi Bankasi. Z úspěšného fungování aktivit pak plyne optimismus expertů ohledně začlenění HVB do sítě UniCredita.

Přijdou další fúze?
Kromě zpevnění italsko-německé pozice na východoevropských trzích bude mít spojení HVB s UniCreditem ještě jeden dopad. Mohlo by totiž prolomit skepsi evropských finančních domů ke kontinentálním fúzím.

Doposud totiž panoval všeobecný názor, že kulturní odlišnosti, regulační politika a legislativní pravidla jsou pro mezinárodní fúze v rámci starého kontinentu téměř nepřekonatelnou překážkou.

Prvním "bořitelem" tohoto dogmatu se loni stala banka Santander Central Hispano, která za 14 miliard eur převzala britskou Abbey National. Už před uzavřením sňatku UniCredito a HVB prestižní ekonomický list Wall Street Journal spekuloval, zda majitele nezmění i německá trojka - Commerzbank.

Zájem o ni mají Francouzi, Skotové i domácí Deutsche Bank. Podle některých analytiků by dokoncedohoda mohla spustit menší lavinu fúzí ve finančním sektoru.

Největší evropské banky podle tržní kapitalizace
(v miliardách USD)

1. HSBC (VB) 177,7
2. Royal Bank of Scotland (VB) 93,5
3. UBS AG (Švýc.) 88,2
4. Santander (Špan.) 71,9
5. Barclays (VB)60,9
6. BNP Paribas (Francie) 60,7
7. HBOS (VB)57,4
8. BBVA (Špa.) 53,0
9. UniCredito + HVB (It.) 49,1
10. Credit Suisse (Švýc.)48,4
...
16. Unicredito (It.)31,3
...
25. HVB Group (Něm.) 17,8

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Najdete na iDNES.cz