Ivan Pilip

Ivan Pilip | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Na exministra Pilipa byla podána insolvence, firmy požadují přes 140 milionů

  • 306
Na exministra financí a školství Ivana Pilipa byl podán insolvenční návrh. Stalo se tak poté, co ho do konkursního řízení poslala společnost Reality Hradec. Pilip jí dluží 25 milionů korun. K insolvenčnímu řízení se ve čtvrtek připojila také kampelička Moravský peněžní ústav, která požaduje přes 117 milionů korun.

Z insolvenčního návrhu zveřejněného v rejstříku vyplývá, že Ivan Pilip není své dluhy schopen hradit již od roku 2011. Pilip se do finančních problémů dostal kvůli neúspěšnému podnikaní v realitách. V insolvenci se ocitla i jeho manželka Lucie.

„Není pravda, že bych dluhy nehradil a nechtěl se na vyřešení věci domluvit,“ řekl Pilip iDNES.cz. „Návrh lže,“ dodal.

Exministr za krokem Moravského peněžního ústavu (MPÚ) vidí snahu získat co nejrychleji peníze pomocí prodeje zámečku Trnová nedaleko Prahy. Odhad jeho ceny je 70 milionů korun. Exministr se prodeji zámečku nebraní, rozporuje ale postup MPÚ.

„Nejlepší cestou byl prodej zámečku. Místo toho došlo k podání podivného insolvenčního návrhu. Může to souviset s tím, že kampelička má posledních pět měsíců na to, aby dostala bankovní licenci,“ řekl Pilip ve středu serveru Seznam.

Peníze by podle něj mohly nakonec skončit jinde než v rukou družstevníků. To se k insolvenci ještě ale nepřihlásil MPÚ s podstatně větší pohledávkou, než je firmou Reality Hradec požadovaných 25 milion. Pilip ale již ve středu označil MPÚ za skutečného hybatele insolvenčního řízení, které rozjela firma Reality Hradec.

To ale kampelička odmítá. V návrhu na insolvenci však uvádí, že o umoření dluhů pomocí prodeje zámku Trnová jí skutečně jde. Po Pilipovi chce více než 117 milionů, na což i případný prodej zámečku nejspíš stačit nebude.

Zámek Trnová Pilipovi nepatří, tvrdí MPÚ

Ústav v dokumentu navíc uvádí, že majitelem zámečku ve skutečnosti Pilip není, a ten tak nebude předmětem insolvence. Pilip podle MPÚ nemovitost využíval i k soukromým účelům, i když k němu nemá vlastnický titul.

Podle výpisu z rejstříku firem je jednatelem firmy Trnová1 s.r.o., která je nyní v insolvenci, skutečně Pilip. Vlastníkem zámku Trnová je potom firma RPDV CZ, v té má Pilip téměř absolutní podíl - 70 400 000 korun, druhý podíl 200 000 má společnost Real Estate Fund a.s. Jednatelem, který zastupuje společnost samostatně, je Tomáš Šindelář. Ten s Pilipem podle jeho slov nedostatečně komunikuje.

„Ve firmě, které zámek patří, mám drtivý podíl,“ řekl iDNES.cz Pilip. Dodal, že k celé věci přizve jako dohled státního zástupce a odpovědné orgány, aby případ řádně vyšetřili.

Pilip byl ministrem školství za ODS v letech 1994 až 1997 a následně ministrem financí mezi lety 1997 až 1998. Na konci roku 1997 se s Janem Rumlem a dalšími politiky odtrhl od ODS a založil stranu Unie svobody. Pilip na sebe velkou pozornost strhl také v roce 2001, kdy se na čas ocitl ve vězení na Kubě poté, co se setkal s místními disidenty.

Ekonom posléze působil jako viceprezident Evropské investiční banky a byl ve výboru pro audit v polostátní společnosti ČEZ. Do realitního byznysu se Pilip pustil krátce před vypuknutím krize v roce 2008, kterou velice silně pocítil právě trh s nemovitostmi. O jeho finančních problémech a i zadluženém zámku Trnová se hovoří již delší dobu.