Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Já, investor. Chalupovo jméno je i u staveb, o které se nezasloužil

  4:59aktualizováno  4:59
Na děkovných cedulích, které musí povinně vztyčovat správci staveb, na něž finančně přispěl Brusel, se poprvé objevil i český ministr. Šéf životního prostředí Tomáš Chalupa je přitom i na těch informačních tabulích, které stojí u staveb schválených dříve, než do funkce nastoupil.

Ministrovo jméno je na cedulích údajně z informativního důvodu. | foto: MF DNES

Některé stavby podpořené z Operačního programu životního prostředí mají na cedulích kromě obvyklých informací, kolik investice stála a kdo ji platil, také tučně vytištěnou větu: "Projekt vznikl za podpory ministerstva životního prostředí a ministra Mgr. Tomáše Chalupy."

Přestože se Chalupovo jméno na cedulích objevilo poprvé už v létě, ministr říká, že o tom slyší poprvé. "Rozhodně to není moje ambice objevovat se na nějakých cedulích," uvedl Chalupa. Podle svých slov netrpí "rathovským komplexem". Naráží tak na skutečnost, že se jméno středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) objevuje u projektů, které jsou podpořeny z fondu hejtmana.

V Praze 6 však za jeho starostování vzniklo několik cedulí, které informují o tom, že stavba vyrostla právě v době, kdy stál Chalupa v čele radnice. "Je to úsměvné a trapné. Zvláště když na přidělení dotací nemá ani trošku zásluhu," říká jeden z podnikatelů, který obcím pomáhá získat dotace z Evropské unie a chce zůstat v anonymitě.

Jméno je tam jen z informativního důvodu, tvrdí SFŽP

O vzhledu cedule rozhoduje Státní fond životního prostředí (SFŽP), kterému žadatelé posílají jen informace o projektu. Fond jim pak zpátky pošle, jak by měla cedule vypadat. Jak se do návrhů dostalo ministrovo jméno, není snadné zjistit. Na jeho umísťování oficiálně neexistuje předpis, přesto na cedulích je.

"Nejde o žádné nařízení. Na tomto jsme se dohodli na společných poradách ministerstva a fondu," uvedla mluvčí SFŽP Lenka Brandtová. Podle ní tam je jméno ministra z informativního důvodu.

Rozšíření na jiné dotační programy, například Zelenou úsporám, se neplánuje. "Nastavení publicity (u Zelené úsporám) je čistě na nás. Příjemci dotací z tohoto programu nemusí žádné cedule umisťovat," dodala Brandtová.

Bývalý ministr Martin Bursík na cedule reagoval slovy "těší mě, že se ministr Chalupa podepisuje pod moji práci".

Cedule sdělující, že je to projekt placený z evropských fondů, vyžaduje Evropská komise u staveb v hodnotě nad půl milionu eur. Oficiální směrnice upravující vzhled cedulí se změnily letos v létě, není v nich však ani zmínka o tom, že by se na nich mělo objevit ministrovo jméno.

S ministrem na cedulích však nemají v Bruselu problém. "Úřady členských států mohou zavést vlastní povinná kritéria na vzhled těchto tabulí," uvedla Marie-Pierre Jouglainová, mluvčí eurokomisaře pro regionální politiku, který má evropské fondy na starost.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz