Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonec chce vzkřísit jméno slavné bižuterie značkou Made in Jablonec

  13:06aktualizováno  13:06
Jak spasit jabloneckou bižuterii? Novou značkou Made in Jablonec a obřím projektem turistického a designového centra. Obojí v Jablonci možná již brzy vznikne. Speciální značka by mohla už letos viset na bižuterii, kterou vyrábějí jablonecké firmy. Logo zaručující kvalitu podnikatelům pomůže získat zahraniční zákazníky.

Jablonecká bižuterie. - Módní přehlídka JABLONEC 2010 navazuje na věhlasné přehlídky, které pro své obchodní partnery a významné hosty po mnoho let pořádala společnost Jablonex Group. | foto: Ota BartovskýMF DNES

Jablonecká bižuterie má podle mnoha odborníků naději na záchranu. Proto se snaží, aby tradiční odvětví po pádu obřího výrobce Jablonex Group neskončilo ve skanzenu.

Obří akcí za asi 100 milionů korun je třeba návrh turistického centra. Bude to jedno z mála míst v Evropě, kde si návštěvníci vyzkoušejí práci pasíře, sami si nad kahanem vyrobí vinutou perli, naučí se vyšívat korálky, pájet, foukat a řadu jiných věcí.

Jablonecká bižuterie.

Existuje několik pilířů jablonecké bižuterie. "Skleněné perle v široké barevné škále, místní design, kvalita řemeslného zpracování a kvalitní galvanizace (povrchové různobarevné úpravy kovových dílů)," jmenoval body důležité pro budoucí vývoj bižuterního průmyslu v Jablonci Pavel Kopáček a člen Svazu výrobců bižuterie a majitel firmy Jablobijoux.

Řadu těchto pilířů zajišťovala právě Jablonex Group, například jako velká firma zastupovala místní produkci v zahraničí.

Svaz výrobců bižuterie plánuje vybudovat ve městě novou značku "Made in Jablonec" a proslavit ji venku. "Zatím je to pracovní název. Značka by symbolizovala, že produkt pochází z regionu a že výrobce dodržuje zmíněné pilíře jakosti," vysvětlil pravidla Kopáček.

Jablonecká bižuterie.

Hlavním cílem je odlišit jablonecké zboží od méně kvalitních konkurenčních výrobků z Asie. "Chceme to vše stihnout letos. Čím dříve, tím lépe," poznamenal Kopáček.

Největším a nejvýznamnějším projektem Muzea skla a bižuterie v Jablonci, Okresní hospodářské komory, Svazu výrobců bižuterie, Eurocentra a firmy Jablobijoux je turistické bižuterní centrum.

Lidé si zkusí bižuterii vyrobit

"Chtěli bychom kupovat informace o nových módních trendech a díky tomu by je získali výrobci a připravili podle nich nové kolekce, s nimiž pak lépe uspějí na trhu v zahraničí," upozornila ředitelka muzea Jaroslava Slabá.

Designem a trendy by se zabývala jen jedna část projektu. V té první by lidé viděli, jak se bižuterie vyrábí, a mohli by si to i zkusit. "Plánujeme i výstavu na téma Zdobení člověka od pravěku po současnost. Objevila by se tu bižuterie z různých období. Na její tvorbě chceme spolupracovat se studenty i profesionálními návrháři," vysvětlila ředitelka.

V posledním sále chystá velkou prodejnu bižuterie a upomínkových předmětů. Projekt má zaplnit prostory Eurocentra pod klubem Na Rampě. O peníze na jeho vybudování muzeum požádá ministerstvo kultury a Evropskou unii.

Jablonecká bižuterie.

"Chceme ho otevřít co nejrychleji, v příštím nebo přespříštím roce," upřesnila Slabá. Na Jablonecku jsou necelé dvě stovky bižuterních firem. Ve svazu jich je asi čtvrtina, která zaměstnává celkem dva tisíce lidí.

Již od pádu Jablonex Group odborníci hovořili o tom, že pro zachování bižuterie je nutné, aby se místní firmy spojily. To by měl zajistit právě svaz. Ten například buduje exportní oddělení, v němž chce spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu a prezentovat místní zboží v zahraničí, ale i v Česku.

"V únoru se chystáme na brněnský veletrh Styl/Kabo, kde postavíme "Jabloneckou ulici". V ulici budou stánky jabloneckých firem, které evokují fasády secesních domů. S tímto nápadem chceme vyrazit i do ciziny," popsal plán Milan Kohout z firmy JBX Promotion.

Jablonecká bižuterie.

Výrobci bižuterie mají potíže již několik let. Rok před hospodářskou krizí přišli o velkou část zisků kvůli posílení koruny vůči dolaru a euru. Pak přišla další rána – recese. Třetí, co je mohlo poslat na dno, byl konec Jablonex Group. Společnost totiž vyráběla polotovary, které velká část firem potřebuje.

Produkce skla, perlí a drobných korálků se chopila v desenských a zásadských sklárnách Preciosa. Část kovových komponentů dodává firma Lucid, která koupila od Jablonexu některé nástroje k jejich výrobě.

"Ještě je třeba zajistit, aby fungovala galvanizovna. A o to se nyní se svazem snažíme. Majitelé ale chtějí moc peněz," dodal Jaroslav Hlubuček ze Svazu výrobců bižuterie.
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Kdo zachrání chřadnoucí Vítkovice? Firma hledá nového investora

Vítkovice Steel se začalo dařit, což se projevilo v nových investicích. (24....

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka...

Nupharo Park, vybudovaný za stamiliony z evropských fondů, je v úpadku

Jedna z budov areálu Nupharo Park v Libouchci.

Pražský městský soud poslal do úpadku vědecko-technický Nupharo Park v Libouchci na Ústecku, na jehož vznik dalo...

Svijany uvařily navzdory zákazu kouření a EET nejvíc piva v historii

Ve svijanském pivovaru už běží ve zkušebním provozu nová stáčírna na...

Pivovar Svijany loni zvýšil svoji produkci na 638 399 hektolitrů piva. Je to nejvíce za posledních dvacet let a o dvě...

Najdete na iDNES.cz