Dalibor Dědek, spolumajitel holdingu Jablotron (29.9.2015).

Dalibor Dědek, spolumajitel holdingu Jablotron (29.9.2015). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dědek investuje do vzduchu, Jablotron se vrhl na větrání rodinných domů

  • 28
Česká technologická společnost Jablotron podnikatele Dalibora Dědka je známá především výrobou bezpečnostních systémů. Nyní se pustila do zcela nového segmentu technologie pro domy. Po dvou letech tajného vývoje představila firma větrací jednotku pro pasivní domy.

Firma do vývoje jednotky s názvem Futura investovala celkem 60 milionů korun. Ta vznikala tajně v laboratoři Living Technology v Holešově. „První model se nepovedl, docházelo k nežádoucí kondenzaci a musel se úplně převyvinout,“ popsal útrapy při vzniku Dědek.

Podle ředitele Jablotronu Living Technology Romana Šalamouna přijde Futura na 79 999 korun. Letos by měla přijít na český a slovenský trh, v příštím roce do dalších evropských zemí. „O naše zařízení je velký zájem v Německu,“ uvedl Šalamoun.

Technologická společnost Jablotron, kterou Dědek založil v roce 1990, se postupně vyvinula v dnešní holding s více než dvaceti firmami. Proslavila se především výrobou bezpečnostních systémů nebo telefonů pro seniory. Rekuperační jednotkou se pokouší prorazit v novém segmentu technologie pro domy, další produkty by měly následovat. „Pod značkou Jablotron chceme produkty, které tvoří infrastrukturu domu,“ prohlásil Dědek.

Úspory energií v domácnostech jsou vnímány jako perspektivní odvětví, podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba se však v minulosti při zateplování a výměně oken často zapomínalo právě na technologie odvětrávání.

„Domy s těsnými okny ztrácejí přirozenou výměnu vzduchu. Abyste se nedusili ve vlastním vydýchaném vzduchu, mělo by se každé dvě hodiny větrat. To však nikdo nedělá. Nejlepší je pořídit si centrální jednotku řízeného větrání, která má zároveň rekuperaci odpadního tepla,“ uvedl dříve Holub pro iDNES.cz (rozhovor s Holubem čtěte zde).

V poslední době se tak právě rekuperace dostává do středu zájmů a nově je možné na její pořízení získat i dotaci z programu Nová zelená úsporám. Podle Dědka se však investice díky úspoře vrátí i bez podpory.