Jacku Welchovi patří obdiv manažerů

Už tři roky se přední světové koncerny snaží sesadit General Electric z pozice nejrespektovanější společnosti na světě. Marně. General Electric nabízející vše od leteckých motorů přes lokomotivy a osvětlení až po finanční služby se v anketě pořádané listem Financial Times a poradenskou společností PricewaterhouseCoopers umístilo opět na nejvyšší příčce. V čele impéria s obratem 111,6 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek roční výkonnosti celé české ekonomiky, stojí zároveň nejuznávanější manažer Jack Welch.

Na něm většina ze 720 dotazovaných manažerů oceňuje, že dokázal přetvořit stárnoucí firmu v úspěšný obří koncern vytvářející zisk kolem deseti miliard dolarů. A i pár měsíců před odchodem do důchodu Welch společnost dále rozšiřuje - poslední akvizice Honeywellu je největší z více než tisícovky, které během svého působení provedl. Po jejím dokončení vzroste počet zaměstnanců General Electric o třetinu na plných 465 tisíc.

Druhou příčku opanoval Microsoft a jeho spoluzakladatel Bill Gates. I přesto, že softwarový kolos čelí soudní při a v průběhu roku ztratil titul nejdražší firmy světa. Podle některých účastníků ankety však vzejde z antimonopolního sporu firma dokonce posílena.

„Microsoft sehrál rozhodující roli v počítačové revoluci. Jeho operační systém Windows zpřístupnil užívání PC každému,“ odůvodnil nominaci na nejobdivovanější společnost jeden z respondentů.

Bronz ze soutěže mezi jednotlivými firmami si pro rok 2000 odnesla Sony, která tak navázala na úspěšné růsty z minulých let. Ještě v roce 1998 byla na čtyřiadvacáté příčce, loni už skončila šestá. Ceněna je hlavně její mezinárodně rozšířená značka a nepřetržité inovace.

O pomíjivosti slávy se letos přesvědčilo hned dvanáct firem, které se ještě loni umístily mezi padesátkou nejlepších a teď už v žebříčku chybějí - třeba Volkswagen či BMW. Na jejich místa se naopak tlačí Cisco, Nike a Vodafone.