ČEZ se hodlá předzásobit nejen v­ Dukovanech, ale i v­ Temelíně.

ČEZ se hodlá předzásobit nejen v­ Dukovanech, ale i v­ Temelíně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jaderné elektrárny nakupují palivo. Chtějí zásoby, kdyby přišel konflikt

  • 85
ČEZ se dohodl s ruským výrobcem palivových článků na předzásobení Dukovan. Pokud by v případě vyostření vztahů s Ruskem, nebo dokonce vypuknutí válečného konfliktu došlo k ­přerušení dodávek jaderného paliva, bude mít elektrárna dostatečnou zásobu na tři roky provozu. V Temelíně by se naopak do role dodavatele mohl vrátit Westinghouse.

Napjatá situace ve světě přiměla společnost ČEZ přehodnotit způsob zásobování svých elektráren jaderným palivem. Podle generálního ředitele Daniela Beneše se firma dohodla s ruským výrobcem palivových článků TVEL na předzásobení Dukovan. Pokud by v případě vyostření vztahů s Ruskem, nebo dokonce vypuknutí válečného konfliktu došlo k ­přerušení dodávek, bude mít elektrárna dostatečnou zásobu na tři roky provozu.

ČEZ podle mluvčího firmy Ladislava Kříže skladuje nyní v Dukovanech palivové články pro čtyři až pět překládek. To znamená, že má zásoby pro jednu výměnu paliva v ­každém ze čtyř reaktorů. Cílem je navýšit zásoby na osm překládek.

„Jedna překládka paliva pro elektrárnu Dukovany představuje výdaj zhruba půl miliardy korun. Navýšení odebíraného množství paliva v rámci stávajícího kontraktu umožnilo dosažení určité slevy na tyto zásobní překládky,“ uvedl Kříž. Dodatečné palivové články by do elektrárny na Vysočině měly dorazit v následujících dvou letech.

ČEZ se hodlá předzásobit nejen v ­Dukovanech, ale i v­ Temelíně. Pro dva bloky jihočeské jaderné elektrárny plánuje vytvořit zásobu na dvě překládky. Polovina z toho byla dodána loni, zbytek zásob by měl dorazit letos.

Jediným dodavatelem paliva do obou tuzemských jaderných elektráren je společnost TVEL, kterou vlastní Kremlu podřízený jaderný moloch Rosatom. Vypuknutí krize na Ukrajině přimělo stát na ruský zdroj příliš nespoléhat.

Úkol vytvořit dostatečné zásoby palivových článků zadala proto ČEZ vláda v rámci Státní energetické koncepce aktualizované loni na jaře. Podle premiéra Bohuslava Sobotky to byl vůbec první úkol vyplývající ze strategického dokumentu, který určuje směřování české energetiky až do roku 2040.

Testovací palivo bude ze Švédska

S Temelínem má však ČEZ ještě další plány týkající se paliva. Na rozdíl od starších dukovanských rektorů VVER 440 je možné v novějších temelínských blocích typu VVER 1000 využít i americké palivo. Americko-japonský Westinghouse zásoboval Temelín až do roku 2010, pak ho nahradil TVEL, s nímž má ČEZ smlouvu do roku 2020 s možností prodloužení o dalších deset let.

ČEZ však oznámil, že letos začne zpracovávat podklady pro vypsání nového vyběrového řízení. Vše tak směřuje k tomu, že kontrakt nebude prodloužen automaticky. „Chceme zpracovat dokumentaci pro výběrové řízení na dodavatele jaderného paliva do jaderné elektrárny Temelín po roce 2020,“ popsal plány pro letošní rok finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Američané dostanou šanci se do Temelína vrátit, a pokud v tendru uspějí, nebude Česko v dodávkách závislé na jediné mocnosti. ČEZ se proto už s Westinghousem dohodl na dodávce šesti souborů ze závodu ve Švédsku, které může v Temelíně v předstihu otestovat.

„Vypovídá to o tom, že ČEZ myslí vážně opatření pro zvýšení bezpečnosti dodávek prostřednictvím diverzifikace zdrojů jaderného paliva,“ kvitoval spuštění testů José Emeterio Gutiérrez, viceprezident společnosti Westinghouse.