Jaderní odboráři jsou v pohotovosti

  • 16
Stávka ve dvou českých jaderných elektrárnách je opět o něco blíž. Obavy ze ztráty zaměstnání přivedly odboráře Temelína a Dukovan k vyhlášení stávkové pohotovosti. Pokud příští týden selžou jednání s vládou, chystají se omezit práci.

"Podpořili jsme Dukovany a držíme stávkovou pohotovost," potvrdil iDNES odborový předák temelínské elektrárny František Haman. Žádné demonstrace se ale zatím nepřipravují, v areálu nevlají ani žádné transparenty.

Pouze rozdávají na vrátnicích letáky. V nich kolegy upozorňují na nekorektní jednání Úřadu pro hospodářskou soutěž vůči českému výrobci elektrické energie, kterým zvýhodňuje zahraniční energetické společnosti.

"V kritice Úřadu pro hospodářskou soutěž jsme na jedné lodi," tvrdí ale mluvčí Dukovan Petr Spilka.

"Když ČEZ chce vyvézt svou energii do zahraničí, tak za použití musí platit, a to 1,3 miliardy korun ročně. Naopak Německo a Rakousko poplatky neplatí, a to jsou nerovné podmínky," uvedl.

Odboráři poukazují také na absenci dlouhodobé koncepce energetické politiky státu, která podle nich v důsledku znamená ohrožení existence českých zdrojů produkujících levnou energii.

Teprve ve třetím požadují po ČEZu, který je provozovatelem jaderných elektráren,  přehodnocení personální politiky a předložení komplexní analýzy možných rezerv v nákladových položkách. "Požadujeme zastavení snižování stavů," stojí v závěru letáku.

Po 19. únoru bude hůř
K důraznějším protestům hodlají odboráři přikročit až po 19. únoru. Do té doby by se měli setkat s ministrem průmyslu Rusnokem a financí Sobotkou.

Pokud ze setkání nevzejde pro odbory přijatelné řešení, připravují výstražnou stávku. Ta by se ale týkala pracovníků obsluhy. Provozní personál ze zákona stávkovat nesmí.

"Operační zaměstnanci by měli buď stužku nebo nějaký transparent ve velíně," říká Haman.

V jaderných elektrárnách zaměstnával ČEZ k poslednímu prosinci loňského roku 2 649 lidí, cílovým stavem by mělo být 2 063 pracovníků v roce 2004.

Odborářům se nelíbí masivní propouštění zaměstnanců elektráren. "Zeštíhlovací politiku" akciové společnosti ČEZ považují za asociální.

"Zajistit konkurenceschopnost rovná se přežít na trhu," zdůrazňuje ale mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka, podle něho potřeba reorganizace vznikla spojením stejných úseků v obou jaderných elektrárnách.

"Vedení nejeví snahu o korekci vztahů ve prospěch zaměstnanců," prohlášuje ale odborový předák dukovanské elektrárny Jiří Jedlička, podle něž akci podporuje 90 procent pracovníků.

Loni v Dukovanech přišla o práci asi stovka pracovníků elektrárny, dalších 150 lidí má být propuštěno letos.

, ,