Jahodová marmeláda bez jahod

Přemýšleli jste někdy, jak daleko mají dudy do nebe? Asi jako průmyslová marmeláda k domácí. Kdo si dělá doma vlastní jahodovou zavařeninu, nepotřebuje nic jiného než čerstvé jahody cukr a nanejvýš trochu želírovacího prostředku. Barvu, vůni a chuť dodají jahody a o konzervaci se postará cukr. V kuchyni průmyslových alchymistů se navíc objevují barviva aromata, želírující látky, škroby konzervační prostředky, chlorid vápenatý... Výrobci je mohou používat k tomu, aby výrobek ještě vylepšili a dlouho uchovali, ale také k tomu, aby zamaskovali, že část drahých jahod nahradili jiným, levnějším druhem ovoce, třeba jablky.

Nutno říct, že to všechno dělají svobodně, předpisy jim v tom nebrání. Ty říkají pouze, jak má jahodová marmeláda (nebo džem) vypadat, chutnat a kolik ovocného podílu musí obsahovat. Jenže prokázat, kolik ho má skutečně, je těžké. Kontrolní analytické metody nestačí přesně odhalit, z čeho byla marmeláda vyrobena. Obsah ovocného podílu je možné z analýz - alespoň z těch, které se používají u nás - stanovit jen přibližně. Není tedy možné jednoznačně prokázat, že výrobek nemá předepsaný podíl ovoce a případného nepoctivce potrestat. Vzniká tak volné pole působnosti pro laciné výrobky z levných surovin. Tak volné, že se na trhu může objevit i jahodová marmeláda bez jahod.

I taková uvízla v testu šestnácti džemů a marmelád, které pro MF DNES zpracoval Ústav konzervace potravin a technologie masa na Vysoké škole chemickotechnologické v Praze. Marmeláda s příchutí jahod Neli ve stejném plastovém obalu, v jakém tentýž výrobce nabízí kečupy, má s jahodami společný jen obrázek na obale a jméno v názvu. Je vyrobena pouze z jablek. Pravda, ve složení se už o jahodách nemluví, nicméně jablečná marmeláda s příchutí jahod není jen proti zdravému rozumu, ale i proti zákonu. "Pojem marmeláda s příchutí vyhláška vůbec nedefinuje," uvádí metodička České zemědělské a potravinářské inspekce Kateřina Vávrová.

"K aromatizaci marmelád není možné použít aroma jiného druhu ovoce. Jednodruhová marmeláda vyrobená pouze za použití jablečné dřeně tedy nemůže být aromatizována jahodovým aromatem." Není bez zajímavosti, že v Evropské unii se aromata vůbec nesmějí používat. Jistě, marmeláda Neli je na trhu spíš výjimkou, nicméně i mezi ostatními výrobky jsou velké rozdíly, některé obsahují až dvojnásobek ovoce než jiné. To se pochopitelně kromě ceny odrazí i na chuti. Kdo i v obchodě hledá zavařeninu, která se chutí co nejvíce blíží domácí, měl by vybírat mezi džemy.

Sice v nich chybí kousky ovoce, které by v nich měly být, ale test ukázal, že mají vyrovnanější kvalitu i chuť a větší podíl jahod než marmelády. Ty jsou levnější, nevyrábějí se z čerstvého ovoce, ale z konzervovaného protlaku a i do jednodruhových se mohou přidávat jablka Přídavek však musí být deklarován na obale. V několika případech nebyl.

hana.vecerkova@mfdnes.cz

vítěz testu

Největší podíl ovoce má džem Schwartau extra, v hodnocení chuti, vůně, barvy a vzhledu získal velmi dobrou známku.