Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak měnit pojišťovnu

aktualizováno 
Měnit pojišťovnu nejde ze dne na den. Konkrétní mechanismus změny záleží na tom, zda nejedná o nového klienta pojišťovny, který chce měnit smlouvu brzy poté, co ji uzavřel, nebo o zákazníka, který uvažuje o změně na konci dohodnutého pojistného období. Změna pojišťovny se může uskutečnit v jiných termínech také v případě, že se na tom klient s pojišťovnou dohodne, nebo pokud nezaplatí dohodnuté pojistné ani upomínku k jeho zaplacení v termínu do třiceti dnů od jejího obdržení.

 Pojištění také samozřejmě končí, když klient pojišťovně oznámí, že se změnil vlastník pojištěného vozu, když je vozidlo vyřazeno z evidence silničních vozidel nebo je odcizeno, respektive je policii oznámeno jeho odcizení.

* změna pojišťovny ke konci pojistného období

Smlouvu je potřeba písemně vypovědět (mohou to udělat obě strany) šest týdnů před uplynutím dohodnutého pojistného období. To může být tříměsíční, pololetní nebo roční. Volnější ruce ke změně mají zákonitě klienti, kteří smlouvu uzavírají třeba právě jen najedno čtvrtletí.

Zákazník zná v tomto případě přesné datum ukončení pojistné smlouvy a může sjednat pojištění u další pojišťovny. Pokud klient tuto lhůtu promešká a podá výpověd' později, pojišťovna má na výběr dvě varianty - výpověď pro nedodržení lhůty odmítne a, pojištění běží dál, nebo vyjde klientovi vstříc a smlouvu stornuje.

* změna pojišťovny do dvou měsíců od uzavření smlouvy

Některé pojišťovny mají ve smlouvě ustanovení, podle kterého ji lze do dvou měsíců od uzavření vypovědět s osmidenní lhůtou. Ta počíná běžet dnem následujícím po jejím doručení, jejím uplynutím pojištění zanikne. Klient opět zná přesné datum ukončení pojistné smlouvy a může předem sjednat smlouvu v jiné pojišťovně.

Pokud v době sedmi dnů od zániku pojištění řidič neuzavře novou smlouvu na pojištění téhož vozidla, musí odevzdat státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu příslušnému orgánu evidence. Když to neudělá, hrozí mu pokuta ve výši až 20 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel až na jeden rok.

* změna pojišťovny kvůli nesouhlasu s výší předepsaného pojistného

Pojišťovna má právo upravit v souvislosti se změnami podmínek rozhodných pro stanovení pojistného výši nově splatného pojištění ke dni jeho splatnosti. Když klient s úpravou nesouhlasí, musí to sdělit písemně a pojištění zanikne dnem splatnosti nově stanoveného pojistného.

I v tomto případě zná klient předem datum ukončení pojistné smlouvy a může sjednat další smlouvy u jiné pojišťovny. Tato varianta zániku pojištění připadá v úvahu jen u těch pojišťoven, které mají doložku o výše uvedeném postupu obsaženu ve všeobecných pojistných podmínkách.

Pojištění je možné platit i ve splátkách

Všechny pojišťovny umožňují klientům zvolit čtvrtletní, pololetní nebo roční režim plateb, přičemž splátková úhrada není u devíti pojišťoven dražší než jednorázová.

Tři pojišťovny - Allianz, Česko-rákouská pojišťovna a pojišťovna Zurich však účtují za rozdělení plateb povinného ručení na kratší úseky přirážky.

Nejvyšší, čtrnáctiprocentní přirážku, požaduje Česko-rakouská pojišťovna při měsíční úhradě pojištění.

Pojistka se nemusí uzavírat jen u přepážky

Vedle klasických přepážek v pojišťovnách je možné pojistku sjednat také u vybraných čerpacích stanic, prodejců vozů, po internetu, prostřednictvím obchodních zástupců či finančních makléřů.

Výhodou je v tomto případě ochota obchodních zástupců a makléřů navštívit zákazníka třeba doma, za jejich služby se zvlášť nepřiplácí. Žádný ze způsobů sjednávání pojištění pojišťovny finančně nezvýhodňují.

Ten, kdo uzavřel pojištění na dobu neurčitou a nemá důvod ke změně pojišťovny nebo sjednaného tarifu, s největší pravděpodobností nebude muset chodit nikam. Zaplatí jen složenku, která mu přijde domů poštou, a pojištění bude automaticky prodlouženo.

***
Řidiči, kteří chtějí změnit pojišťovnu a mají uzavřenu smlouvu na období do 31. prosince 2000, ji musí vypovědět nejpozději do 19. listopadu 2000. Novou smlouvu musí uzavřít během sedmi dnů.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Ropný magnát Komárek rozšiřuje IT stopu KKCG. Koupil 70 procent AutoContu

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila 70procentní podíl v předním českém dodavateli informačních technologií AutoCont. Firma o tom informovala ve...  celý článek

Lidé se snaží ušetřit za kouření, do cigaret balí doutníkový tabák
Tabák v „doutníkovém balení“ je levnější, stát na daních tratí stamiliony

Levné kouření láká a stát přichází o spotřební daň. Rozdíly ve zdanění tabáku v různých formách jsou i několikanásobné. Na trhu jsou například k mání doutníky,...  celý článek

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...
Amazon před Vánoci hromadně nabírá, práci tu dostane 2 500 brigádníků

Americký internetový prodejce Amazon v tuzemsku v předvánoční sezoně nabere 2 500 nových sezonních pracovníků. V České republice aktuálně pro společnost...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.