Na odpalování ohňostroje není třeba zvláštní povolení, jen ve speciálních případech.

Na odpalování ohňostroje není třeba zvláštní povolení, jen ve speciálních případech. | foto: Profimedia.cz

Jak odpálit rachejtle a přitom se nespálit

  • 1
Rakety, římské svíce, petardy a další zábavní pyrotechnika jsou neodmyslitelnou součástí silvestrovského veselí. Víte, jak správně odpalovat, která raketa udělá na obloze úžasný efekt nebo kdo vám může v odpalování zabránit?

Nechte si poradit od profesionálních odpalovačů Václava Michalského a Milan Pavlíček.

* Musím ohňostroj kromě pořádání o Silvestra ohlašovat?
Legislativa říká, že pro ohňostroj není třeba povolení. Pokud si koupíte i v průběhu roku nějaký výrobek druhé třídy nebo si na zahradní party pozvete odpalovače s ohňostrojem, kde budou předměty třetí třídy, můžete na svém pozemku ohňostroj odpalovat bez povolení do desáté hodiny večerní.

Jediný, kdo může zakázat ohňostroj nebo ohňostrojné práce, při kterých se odpalují výrobky čtvrté třídy nebezpečnosti, je Český báňský úřad. Podobnou pravomoc mají hasiči, například pokud je zvýšené nebezpečí požárů. Vždy je třeba vycházet z aktuální situace, způsobu zajištění bezpečí osob a požární prevence.

* Ani obecní úřad nemůže ohňostroj zakázat?
Všeobecně lze říct, že k pořádání ohňostroje, kdy je odpalována zábavní pyrotechnika maximálně třetího stupně, není třeba povolení obecního úřadu. Přesto všem doporučuji, aby zašli na úřad a oznámili, kdy a kde se bude ohňostroj konat. Často tak předejdou zbytečným nepříjemnostem, zejména pokud by se akce konala na veřejném prostranství.

Další potíže mohou nastat s policií. Pokud ji někdo v průběhu akce zavolá, obvykle požaduje dokument, kterým je ohňostroj povolen. Proto doporučuji nahlásit akci i policii a hasičům.

Jinak tomu může být, pokud odpalování zábavní pyrotechniky upravují obecní vyhlášky. Příkladem je hlavní město Praha, kde s výjimkou dvou dní na přelomu roku, platí zákaz jejího používání.

* Jak správně odpalovat rakety? Stačí je zapíchnout špejlí do truhlíku?
Doporučuji rakety zásadně nezapichovat. Špejle slouží k tomu, aby byla raketa vyvážená a po startu letěla vzhůru.

Při výběru je třeba hledět, zda je špejle, respektive stabilizátor pěkně rovný. Stabilizátor se také nesmí zkracovat či dokonce odstranit. Z lahve od piva je možné odpalovat pouze malé rakety, z lahví od sektu rakety do délky třiceti až čtyřiceti centimetrů.

Lahev musí být stabilizovaná, třeba v přepravce. Na delší rakety je třeba již trubky dlouhé alespoň dvě třetiny délky špejle.

* Můžu odpalovat rakety například z balkonu panelového domu?
Obecně by měl být při odpalování dostatečný prostor mezi pyrotechnikou, snadno zápalnými předměty a osobami. To balkon nesplňuje.

* Jaký odstup je dobré mít od pyrotechniky při odpalování?
Na každém výrobku musí být uveden postup zacházení včetně bezpečných vzdáleností. Odstup by měl být co největší, alespoň pět metrů. Každý výrobek má předepsané zpoždění tři až šest sekund, což postačí na bezpečný odchod.

Divákům bych doporučil vzdálenost deset metrů. Pokud půjde o ohňostroj, měl by být odstup ještě větší. Minimálně dvacet metrů, ale i více podle nebezpečnosti použitých pyrotechnických předmětů.

* Lze poznat podle ceny nebo velikosti hlavice rakety, jestli udělá krásný velký efekt, nebo jen lehce bouchne?
Ne. Ze zkušenosti vím, že většina velkých raket je pouze lákadlo na zákazníky. Pokud má raketa velkou hlavu a celý kontejner by byl plný, rozhodně by to nebyla raketa třídy druhé, ale třetí. Nejvíce bych věřil raketám středním, s cenou kolem třiceti korun.

Ale i raketa za 10 Kč může udělat pěkný efekt. Rakety nemám rád. Svým zákazníkům doporučuji kulové pumy nebo kompaktní baterie, které udělají na obloze zpravidla víc parády.

* Když se sejde více lidí, vyplatí se koupit předem připravený set, nebo radši nakupovat vše zvlášť?
Rodinná balení se často skládají ze zábavní pyrotechniky první i druhé třídy a obvykle vyjdou dráž, než kdyby se ty samé výrobky koupily jednotlivě.

Dobrým řešením je domluvit se, vybrat peníze a nakoupit ve specializované prodejně, kde vám dobře poradí a vyberou směs výrobků, aby výsledný efekt byl co nejlepší.

Osobně bych volil směs sestávající z kompaktních baterií, na začátek gejzír, případně římské svíce nebo kulové pumy. Investice od několika set do pár tisíc korun.

* Můžu používat zábavní pyrotechniku v bytě?
Existuje celá řada interiérových efektů, ale většina je určena profesionálům. Také cena je většinou několikrát vyšší než u výrobků pro venkovní použití.

Prskavky jsou klasika, přesto je v bytech nedoporučuji. Statistiky hořících vánočních stromků a propálených koberců od prskavek hovoří jasně. Použití efektů v interiéru závisí také na délce výmetné trubice. Čím delší, tím dál doletí, a proto je třeba počítat s výškou stropu místnosti.

Krátké výmetníky jsou vhodné do menších místností, delší do sálů a hal. Pěkným interiérovým výrobkem jsou takzvané dortové fontány prskající "studené" jiskry.