Jak otevřít účet? V cizině nebo poštou

Jak založit účet v cizině? Je třeba vyjet za hranice nebo stačí dojít do tuzemské pobočky cizí banky? Musím někde informace o takovém kontě hlásit? Napadá asi každého, kdo chce své peníze svěřit jiné než domácí bance. Zatímco dříve byl k založení účtu v zahraničí nutný souhlas České národní banky, může si člověk od začátku letošního roku otevřít účty bez předchozího povolení tuzemských úřadů. Vždy do dvacátého ledna každého roku musí vyplnit formulář, prostřednictvím kterého poskytuje České národní bance informace o svém zahraničním účtu za uplynulý rok.

Tato povinnost se netýká lidí, kteří si účet otevírají ve chvíli, kdy v zahraničí pobývají - například kvůli práci či studiu.

Konto lze založit i poštou
Zahraniční banky mají pro založení konta podobné požadavky na klienta jako jejich česká konkurence. Klient z jiné země musí předložit například pas, někdy také třeba potvrzení od své domácí banky o tom, že ho "zná".

Dokumenty, které banky vyžadují, jsou různé proto je potřeba zjistit konkrétní podmínky vždy u té banky, u které má člověk zájem založit konto. Přitom osobní návštěva není vždy k založení účtu nutná. Někdy stačí zaslat požadované ověřené dokumenty poštou. Služby finančního ústavu je možné začít využívat ihned po podepsání smlouvy.

Nelze však spoléhat na to, že je možné využít jako prostředníka českou pobočku zahraniční banky. S její pomocí zpravidla účet založit nejde. Člověk tu například získá kontakt na "mateřskou" banku v cizině a případně doporučující dopis.

Paušální poplatky jsou vyšší...
Na rozdíl od zvyklostí v České republice nemívají banky v západní Evropě stanoven žádný minimální počáteční vklad ani minimální částku, kterou musí klient na účtu udržovat. Poplatky za služby spojené s vedením účtu však obecně vycházejí lépe pro devizová konta vedená v České republice.

A to platí i pro tuzemské pobočky zahraničních bank. Například správa konta u zdejší Raiffeisenbank přijde ročně na 720 korun včetně měsíčního zasílání výpisu z účtu. Za srovnatelný účet u vídeňské zemské Raiffeisenbanky zaplatí klient za stejných podmínek zhruba 1500 korun.

...mnohé služby se ale neplatí
Na druhou stranu ve Vídni nabízejí zdarma některé služby, na které klient české pobočky musí připlácet nebo které česká pobočka ani nenabízí - například zadání trvalého platebního příkazu na devizovém účtu. Obecně jsou v západních bankách mnohé služby zahrnuty do poplatku za vedení účtu.

Například britská Barclay" s Bank nabízí zdarma kromě jiných služeb také vydání i vedení platební karty. Ta je výhodná především pro použití v rámci Velké Británie a Severního Irska, kde klient za výběry ani platby kartou nic neplatí. Kdo by ji však chtěl použít jinde, musí počítat s poplatkem téměř tři procenta při placení v obchodech.

Člověk, který na ni mimo území Spojeného království vybere hotovost, zaplatí přes čtyři procenta. Rozdíl je také v poplatku za zasílání výpisu. Je-li účet veden v librách šterlinků, je tato služba zdarma. Jsou-li na účtu jiné měny, dosahuje poplatek 95 pencí - tedy zhruba padesát korun.

Výhody
* možnost snížit poplatky při převodu do tuzemské banky
* kreditní karta, v některých bankách jejím prostřednictvím zvýhodněné nákupy
* některé služby zdarma v rámci paušálního poplatku
* možnost využívat moderní způsoby bankovnictví - internet, telefon
* pojištění vkladů v zemích Evropské unie až do výše zhruba jednoho milionu korun (v České republice se o pojištění devizových kont zatím jedná)

Nevýhody
* jazyková bariéra
* přísné podmínky pro založení účtu
* vyšší poplatky za vedení účtu


Co všechno musí majitel účtu oznámit bance?
Formuláře, které je třeba vždy do 20. ledna odevzdat České národní bance, jsou k dispozici na jejích pobočkách, případně na internetových stránkách banky. Pobočky jsou ve všech bývalých krajských městech.

Tiskopis se odevzdává bez dalších dokumentů. Není tedy potřeba žádné potvrzení, stačí jen, aby majitel účtu vyplnil všechny kolonky. Ve formuláři je třeba uvést například číslo zahraničního účtu a jméno banky. Dále je třeba - nejlépe podle výpisu z účtu uvést, jaká částka na něm byla na začátku daného období a jaká na konci. S tím souvisí také informace o celkových příjmech a celkových výdajích na kontě. Podle toho, kde banka sídlí, musí klient vyplnit kód dané země.

Ten je k dispozici na pobočkách České národní banky. V případě, že člověk formulář neodevzdá, riskuje pokutu. Tyto případy se řeší individuálně, a například několikadenní zpoždění kvůli tomu, že majitel konta tiskopis nevyplnil včas, zřejmě takovou pohromou nebude. Podle platných předpisů může ale být tomu, kdo informace neposkytne, uložena pokuta až leden milion korun.