Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak pomoci Asii? Zrušit cla na podprsenky

  17:57aktualizováno  17:57
Neobvyklým opatřením chce britský konzervativní poslanec Boris Johnson pomoci asijským zemím po řádění tsunami. Podle Johnsona jim víc než humanitární pomoc nebo tři minuty ticha pomůže, když jim bohaté státy otevřou své trhy.

VŠE O KATASTROFĚ
články | fotografie
konta | krizové linky

"Pokud je jedna věc, kterou může Evropská unie udělat na pomoc lidem kolem Indického oceánu, která je z dlouhodobého pohledu důležitější než pomoc a jistě užitečnější než tři minuty ticha, pak je to vyřešit pokračující nespravedlnost vůči srílanským podprsenkám," píše Johnson v listu Daily Telegraph.

Podprsenky si vybral proto, že Angličanky s největší pravděpodobností nosí takové, které byly ušity na Srí Lance nebo v některé ze zemí postižených vánoční přírodní katastrofou.

Není to podle něj jistě nejdůležitější předmět, ale může prý být symbolem nespravedlnosti, která postihuje Srí Lanku a většinu z nejchudších zemí na Zemi.

Subvence a nespravedlnost
"Je to systém, v němž Západ zaplavuje trh třetího světa subvencovanou zemědělskou výrobou - dobrým příkladem je cukr, a tak ničí živobytí domácích zemědělců. Je to systém tak neomluvitelně protekcionistický, že pokud se výrobce ze třetího světa snaží vyvézt do Evropské unie zpracované maso, může dostat clo až 60 či 70 procent," uvedl příklad.

Charitativní organizace Oxfam podle něj odhaduje, že celkový příjem, který rozvojový svět ztrácí, je 40 miliard dolarů. Navíc přichází o 27 milionů pracovních míst.

Konzervativní poslanec, který byl donedávna členem stínové vlády, píše, že kvůli tomuto uspořádání odeberou státní pokladny západních států rozvojovým zemím obrovské množství peněz, které by mohly jinak jít místním výrobcům.

"Pokud chcete vědět, proč státní pokladny jsou tak zdrženlivé, pokud jde o zrušení cel, uvažte, že USA vydělávají 8,7 miliardy dolarů jen na dovozu bot a textilu," řekl.

Tři minuty ticha ničemu nepomohou
V EU je terčem kritiky v tomto ohledu společná zemědělská politika, která subvencuje výrobu zemědělců unie a pohlcuje asi polovinu jejího rozpočtu. Podle Johnsona je jasné, že ji nelze zrušit přes noc, ale bylo by dobré začít podprsenkami, košilemi a vůbec textilem.

"Pokud se cítíte ctnostní ohledně pomoci, kterou dáváme, srovnejte to s objemem, který bereme na clech," píše dnes poslanec v konzervativním deníku. Podle Johnsona by navíc clo mohlo být zrušeno právě během tří minut, po které se ve středu v Bruselu mlčelo.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz