Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak postupovat při nákupu a provozu vodního filtru

  11:00aktualizováno  11:00
Pokud máte problémy s vodou a rozhodli jste se pro pořízení vodního filtru, pečlivě zvažte, který je pro vás nejvhodnější, kde filtr koupit a kdo vám poskytne veškeré informace. Jako pomůcka může sloužit následující návod.
Voda, kohoutek

Voda, kohoutek | foto: Profimedia.cz

1. Nejprve si zjistěte kvalitu své vody
Jako uživatelé vody z veřejných vodovodů získáte informace o kvalitě u příslušné vodárny. Pokud máte vlastní studnu, rozbor vám provede akreditovaná laboratoř. Bez toho nepodnikejte další kroky - různé filtry jsou určeny na různá znečištění vody.

U studny je rozumné si udělat rozbor opakovaně a zvážit, zda se místo filtračního zařízení nevyplatí spíše její jednorázové vyčištění. Jde-li o studnu na chalupě, kam jezdíte jen občas, je výhodnější vozit s sebou vodu balenou.

2. Informace hledejte u odborníků
Přenosné nádobové filtry můžete koupit i v obchodech s domácími potřebami a v hobbymarketech. Složitější filtry dostanete v odborných prodejnách. Jejich adresy najdete na internetu, některé mají i své on-line obchody. Odborníci vám poradí, a pokud je to nutné, zajistí i montáž a servis.

3. Obejděte více firem, porovnejte nabídky
Před koupí zařízení předložte odbornému prodejci rozbor vody a nechte si poradit, jaký filtr je nejvhodnější. Navštivte raději více firem a porovnejte jejich doporučení. Solidní firma poradí, sdělí cenu zařízení a také upozorní na náklady, které přinese provoz filtru. Žádejte také podrobný návod k použití v češtině, který má obsahovat všechny součásti přístroje.

4. Filtr volte podle druhu znečištění
Přístroje pracující na bázi reverzní osmózy (filtrace přes membránu, která propustí jen čistou vodu) kupujte jen v krajním případě, když máte vodu silně mineralizovanou. Chlor, dusičnany, rez a vodní kámen dovedou z vody odstranit i daleko levnější přístroje.

5. Nechte prověřit i filtrovanou vodu
Po instalaci filtru si znovu nechte prověřit kvalitu upravené vody. Zvláště u drahých zařízení trvejte na tom, aby v kupní smlouvě byla odpovědnost prodejce za kvalitu upravené vody.

6. Žádejte prohlášení o shodě
Všechny přístroje uváděné do prodeje musí odpovídat hygienickým požadavkům, zákazník má právo žádat na prodejci posudek akreditované laboratoře, že je výrobek ve shodě s tímto předpisem. Má v něm být uveden přesný typ výrobku, to, jaké zkoušce byl podroben a s jakým výsledkem.

7. Po odstávce filtr propláchněte
Pokud přístroj déle nepracuje, třeba o víkendu stráveném mimo domov, nepijte vodu ihned po návratu. Filtr je potřeba nejprve propláchnout, a to alespoň 15 minut.

8. Myslete na čištění a údržbu
Všechna zařízení se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Mechanické stačí propláchnout a vyčistit, u chemických je nutná pravidelná výměna filtrační vložky.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Vanilkové zmrzliny z obchodu jsou plné cukru a umělé chuti

Ilustrační snímek

Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...

Najdete na iDNES.cz