Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak postupovat při nákupu a provozu vodního filtru

  11:00aktualizováno  11:00
Pokud máte problémy s vodou a rozhodli jste se pro pořízení vodního filtru, pečlivě zvažte, který je pro vás nejvhodnější, kde filtr koupit a kdo vám poskytne veškeré informace. Jako pomůcka může sloužit následující návod.
Voda, kohoutek

Voda, kohoutek | foto: Profimedia.cz

1. Nejprve si zjistěte kvalitu své vody
Jako uživatelé vody z veřejných vodovodů získáte informace o kvalitě u příslušné vodárny. Pokud máte vlastní studnu, rozbor vám provede akreditovaná laboratoř. Bez toho nepodnikejte další kroky - různé filtry jsou určeny na různá znečištění vody.

U studny je rozumné si udělat rozbor opakovaně a zvážit, zda se místo filtračního zařízení nevyplatí spíše její jednorázové vyčištění. Jde-li o studnu na chalupě, kam jezdíte jen občas, je výhodnější vozit s sebou vodu balenou.

2. Informace hledejte u odborníků
Přenosné nádobové filtry můžete koupit i v obchodech s domácími potřebami a v hobbymarketech. Složitější filtry dostanete v odborných prodejnách. Jejich adresy najdete na internetu, některé mají i své on-line obchody. Odborníci vám poradí, a pokud je to nutné, zajistí i montáž a servis.

3. Obejděte více firem, porovnejte nabídky
Před koupí zařízení předložte odbornému prodejci rozbor vody a nechte si poradit, jaký filtr je nejvhodnější. Navštivte raději více firem a porovnejte jejich doporučení. Solidní firma poradí, sdělí cenu zařízení a také upozorní na náklady, které přinese provoz filtru. Žádejte také podrobný návod k použití v češtině, který má obsahovat všechny součásti přístroje.

4. Filtr volte podle druhu znečištění
Přístroje pracující na bázi reverzní osmózy (filtrace přes membránu, která propustí jen čistou vodu) kupujte jen v krajním případě, když máte vodu silně mineralizovanou. Chlor, dusičnany, rez a vodní kámen dovedou z vody odstranit i daleko levnější přístroje.

5. Nechte prověřit i filtrovanou vodu
Po instalaci filtru si znovu nechte prověřit kvalitu upravené vody. Zvláště u drahých zařízení trvejte na tom, aby v kupní smlouvě byla odpovědnost prodejce za kvalitu upravené vody.

6. Žádejte prohlášení o shodě
Všechny přístroje uváděné do prodeje musí odpovídat hygienickým požadavkům, zákazník má právo žádat na prodejci posudek akreditované laboratoře, že je výrobek ve shodě s tímto předpisem. Má v něm být uveden přesný typ výrobku, to, jaké zkoušce byl podroben a s jakým výsledkem.

7. Po odstávce filtr propláchněte
Pokud přístroj déle nepracuje, třeba o víkendu stráveném mimo domov, nepijte vodu ihned po návratu. Filtr je potřeba nejprve propláchnout, a to alespoň 15 minut.

8. Myslete na čištění a údržbu
Všechna zařízení se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Mechanické stačí propláchnout a vyčistit, u chemických je nutná pravidelná výměna filtrační vložky.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

Stravenky od Lidlu a Kauflandu budou i elektronické

Lidl začal vydávat vlastní stravenky, zatím je dostávají je zaměstnanci...

Lidl a Kaufland spouští ve spolupráci s ČSOB a Mastercard stravenkovou platební kartu. Jde o elektronickou verzi...

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Najdete na iDNES.cz