Jak postupovat při prodeji, koupi a krádeži

Možnost výběru pojišťovny pro povinné ručení s sehnu kromě výhod přináší i nevýhody. Více starostí je například při změně majitele auta.
Prodej vozidla
Kdo prodává automobil, musí informovat svoji pojišťovnu o změně vlastníka. V den, kdy tuto změnu oznámí, zaniká pojistka. Klient je povinen vrátit pojišťovně doklady o pojištění a případně také zelenou kartu. Pojišťovny mají různé požadavky ohledně toho, jak a které všechny dokumenty mají klienti v podobných případech odevzdat.

Je v zájmu prodávajícího, aby pojišťovnu informoval co nejdříve. Tím si zajistí, že z jeho pojištění nebude hrazena škoda způsobená novým majitelem vozidla.

"Vše je třeba doložit do konce; měsíce, jelikož pojistné za každý započatý měsíc náleží pojišťovně," dodává Michael Kabala z České podnikatelské pojišťovny.

Když tedy člověk prodá automobil třeba 28. srpna, ale pojištovně to ohlásí až 1. září, platí pojistné za celé září.

Ten, kdo prodává automobil a není si jist, kdy si koupí nový a u kterého ústavu se pojistí, by měl také požádat svoji pojišťovnu o vydání dokladu o době trvání pojištění a jeho průběhu.

Pojišťovna musí toto potvrzení vydat do patnácti dnů od podání žádosti. Tento doklad potom člověk předkládá při uzavření nového pojištění na povinné ručení.

Koupě vozidla

Ten, kdo automobil kupuje, musí před jeho přihlášením na dopravním inspektorátu nejdříve uzavřít smlouvu na povinné ručení. Jinak mu žádný dopravní inspektorát jeho vůz nepřihlásí.

V případě, že řidič již nějaký automobil v minulosti vlastnil, měl by požádat pojišfovnu, s kterou měl uzavřenu smlouvu o povinném ručení, o vydání dokladu o době trvání pojištění a jeho průběhu.

Tento doklad předloží při uzavírání nové smlouvy o povinném ručení. Na základě toho, jestli v dřívější době zavinil nějaké dopravní nehody, či nikoliv, mu bude potom u nové pojišťovny stanovena výše pojistného.

Krádež vozidla

V případě krádeže vozidla je potřeba co nejrychleji o této události informovat Policii České republiky (nikoli tedy obecní či městskou policii). Odcizením vozidla, na které byla uzavřena smlouva o povinném ručení, tato smlouva končí.

V případě, že není možné přesně určit, kdy byl vůz odcizen, pojistná smlouva o povinném ručení končí v den, kdy policie přijala oznámení o krádeži. Motorista dostane zpět zbývající část pojistného.

Nejdříve ale musí pojišfovnu o odcizení informovat a podat žádost o ukončení smlouvy. Předložit musí také dokument potvrzující odcizení.

Některé pojišťovny vyžadují usnesení policie o ukončení šetření, někdy stačí jiný doklad - například kopie oznámení krádeže u policie. Klient musí pojišťovně odevzdat doklad o pojištění a zelenou kartu, jestliže mu byla vydána.