Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak přežít „uvěznění“ na letišti. Levnější jídlo musíte pečlivě hledat

  • 87
Na pražském letišti v Ruzyni přibývá v letní sezoně zpožděných letů. Cestující, kteří čekají na letadlo mnoho hodin, jsou po odbavení nuceni nakupovat předražené potraviny a pití. Existuje však několik možností, jak zbytečně neplatit.

Pár hodin čekání na ruzyňském letišti se může pěkně prodražit. V posledních týdnech to na vlastní kůži poznali klienti hned několika nízkonákladových leteckých společností, kteří na cestu vyrazili s mnohahodinovým zpožděním. Podobně na tom bývají klienti některých cestovek.

Dostávají sice poukázky na jídlo a pití, jenže na Ruzyni toho za ně často pořídí dost málo. "Při dvouhodinovém zpoždění letecké společnosti dávají cestujícím občerstvení nejčastěji ve výši 180 korun," vyčíslila Marika Janoušková z tiskového odboru letiště. Při zpoždění kolem pěti hodin je hodnota další poukázky asi 400 korun.

Ve středu tento týden ruzyňskou nabídku nedobrovolně vyzkoušela Pavlína Řezníčková, která mířila do Malmö se společností Wizz Air. Let měl deset hodin zpoždění, místo v šest ráno startoval letoun až po čtvrté odpoledne.

Levněji? Ano, pokud hodně hledáte

Podobně na tom byli lidé ze stejného pondělního letu této společnosti. Až ve středu odletěl úterní let Sky Europe do italského Bergama a kvůli tomu měl šest hodin zpoždění i následný let do Trevisa.

"Pokud je let zpožděný dvě až tři hodiny, nabízíme zákazníkům poukázky na jídlo každé dvě hodiny," tvrdí Natasa Kázmér, vedoucí komunikace a veřejných vztahů společnosti Wizz Air. Stejně se chová ke svým klientům Sky Europe, při čekání delším než pět hodin navíc nabízí teplé jídlo, případně hotel.

Ceny na letišti

Před pasovou kontrolou

Relay (trafika s občerstvením)

Kafe-ice capuccino (plech)         59

Plzeňské pivo (plech, 0,5 l)          49

Voda (0,5 l)                                39

Bageta Crocodille                  59 až 65    

McDonald´s

Kafe clasic                                 20

Voda Vitell (0,5 l)                       50

Hamburger                                20

Big Mac                                     79

Za kontrolou

Relay

Kafe-ice capuccino (plech)       69

Bageta Crocodille                89 až 95

Pillsner Urquell Original Restaurant

Káva                                       110

Pivo (0,5 l)                              145

Voda Evian (0,33 l)                  95

Bageta Crocodille                   120

Řezníčková poukázky dostala, ale jídla za ně moc nebylo. A to je na Ruzyni levněji než před rokem, kdy bageta stála i 180 korun a půl litru vody i 120. Dnes se dá bageta koupit i za méně než stovku, někde dokonce i za cenu kolem šedesáti korun.

Jenže levnější jídlo musí lidé hledat. Případně za ním složitě kličkovat po dlouhých chodbách terminálů, nebo dokonce mimo ně. Naštěstí je možné se po zjištění, že váš let má zpoždění, dostat znovu do první části letiště, případně ven. To však připadá v úvahu prakticky jen pro lidi cestující po Evropské unii, které čeká jen jednoduché odbavení.

Drahé jídlo kvůli vysokému nájmu

Mimo terminály je totiž zřejmě nejlevnější ruzyňská restaurace Budvar. Nabízí kávu za pětačtyřicet korun, stejně jako vodu. Běžné teplé jídlo, jako knedlo vepřo zelo, stojí kolem stovky a pivo necelých čtyřicet korun. Ceny podobné běžným pražským chtějí za jídlo v této restauraci i v přiléhající kavárně Caffe l'attesa. Lidé však za nimi musí před terminály přes přilehlé parkoviště a zastávky autobusů.

"Chceme ukázat, že se to dá dělat i jinak. Lidé si však často myslí, že restaurace na letišti musí být automaticky drahá, a nepřijdou sem," stěžuje si Ivana Fridrichová, marketingová manažerka restaurace. Podnik rovněž umožňuje najíst se a napít za poukázky od zpožďujících se leteckých společností, navíc tu berou i stravenky, což přímo na letišti není úplně běžné.

Restaurace není v budovách patřících letišti, ale podle Fridrichové mají rovněž vysoký nájem. Právě vysokým nájemným se přitom v minulosti oháněla většina provozovatelů restaurací na Ruzyni. Pátrání po levnějším jídle se cestujícím rozhodně vyplatí. Je rozdíl, zda si dáte kafe za 45, nebo 110 korun, což je cena běžná na nejvyužívanějším, druhém terminálu.

Vybrat si restauraci podle ceny je složité

Avšak ten, kdo se ocitne na letišti, těžko honem pochopí, jak se má ve zdejších cenách vyznat. Mluvčí letiště Janoušková doporučuje lidem, aby si něco o restauracích zjistili na internetu (www.prg.aero), případně aby si na letišti vzali tištěného průvodce, takzvaný Shopping Guide.

Tam zjistí, do které ze tří cenových kategorií jednotlivé restaurace patří. Jenže žádné skutečně levné přímo na terminálech po pasové a bezpečnostní kontrole už nenajdete. Mezi levnější podniky tu řadí třeba bagetárnu Subway, která nabízí bagety kolem stokoruny.

Právě stokorunou se letos ohánělo letiště, když organizovalo novou reklamní kampaň. Slibovalo, že se na Ruzyni bude dát bez potíží najíst do stovky. Takových restaurací je tam však minimum, navíc jsou většinou ještě před odbavením, kde lidé jídlo až tak neřeší. Z webu je rovněž jasné, že většina restaurací má jednoho majitele, kterým je italská firma Airest. Ta loni podniky odkoupila od české firmy Fast Food service.

Jak ušetřit na Ruzyni

1. Levnější jídlo a pití je na pražském letišti před pasovou a bezpečnostní kontrolou. Pokud se vaše čekání protáhne na hodiny, vraťte se sem a projděte pak kontrolou znovu. Letiště s tím počítá a obsluha by vás měla bez potíží pustit.

2. Nejlevnější jsou fastfoodové řetězce. McDonald’s letos dokonce zlevnil tak, že hamburger či nápoje zde pořídíte za stejnou cenu jako ve městě.

3. Pokud chcete jen vodu, obyčejnou kávu a sušenku, kupte si je v automatu. Káva stojí dvacetikorunu. Poměrně levné – ve srovnání s ostatními cenami – jsou v tranzitním prostoru také trafiky. I tak tu voda stojí 60 korun.

4. Na ruzyňském letišti můžete jíst i v restauraci mimo terminály, kde pořídíte teplý oběd do sta korun. Také zde můžete uplatnit poukázky na jídlo, které dostanete v případě zpoždění vašeho letu.

5. Pražské letiště rozdělilo letos restaurace do tří cenových skupin, najíst a napít byste se zde měli za 100, 200 nebo nad 200 korun. Řídit se můžete symbolem $ označujícím dolar. Jeden značí nejlevnější skupinu, tři nejdražší.

Jsou obchody na pražském letišti příliš drahé?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 3. září 2009. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 5851
Ne
Ne 269
,