Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak pustit žilou státnímu rozpočtu

  1:00aktualizováno  1:00
Vybojovat půl roku před volbami pro své město pár desítek milionů je snem každého poslance. Ani státní kapsa však není bezedná, a když si poslanci odsouhlasí, že například pošlou 15 milionů na sportovní centrum v Praze-Karlíně, někde je pak musí vzít. Letos to bude hlavně na úkor peněz pro důchodce či výplatu nemocenské.
Poslancům začalo takzvané porcování medvěda. Ilustrační foto

Poslancům začalo takzvané porcování medvěda. Ilustrační foto | foto: David VotrubaiDNES.cz

Rozpočtový výbor, jehož rozhodnutí bývá určující pro hlasování celé Sněmovny, už totiž schválil, že přes pět miliard korun vezme z přihrádky na důchody, nemocenskou a z peněz určených na splácení státního dluhu.

Penzistům ani nemocným v příštím roce nehrozí, že by koncem roku zůstali na suchu a stát jim žádné peníze neposlal. Stejně tak bude nutné splácet státní dluh.

Ale vláda vzešlá z voleb bude muset řešit, kde chybějící peníze na sklonku příštího roku vzít. Buď je bude muset uspořit na něčem jiném, anebo se o ně zvýší vládní dluh. To, že peníze chybět budou, ukazují zkušenosti z minulých let.

"Příští rok budou peníze na nemocenskou stačit, jen když nebude chřipka nebo nestoupnou mzdy, s kterými rostou i dávky v nemoci. A to se určitě nestane," říká úředník obeznámený s vývojem rozpočtu.

Hledat bude muset nová vláda i peníze na splácení státního dluhu. Na něj mělo jít příští rok 37 miliard, ale tři miliardy už si poslanci uloupli a chuť mají na další peníze.

"Rezerva počítající s růstem úroků je už pryč," přiznává vládní úředník. Dnes je však většina ekonomů zajedno: Česká národní banka příští rok základní úroky zvýší.

O malé částky, které si poslanci odlupují, nejde ani u důchodů. Půl miliardy, které už si vzali, znamená penze na celý rok zhruba pro šest tisíc důchodců.

Další oblíbenou přihrádkou, kam poslanci sahají, je i vládní rezerva pro nečekané události. Její výši určuje zákon, ale pokud by byly schváleny všechny návrhy, nezbylo by z ní skoro nic.

Sám ministr financí Bohuslav Sobotka ještě ve středu nijak tragicky situaci neviděl. "Většiny kapitol rozpočtu se navržené změny nedotkly nebo jen v zanedbatelné míře," uvedl před poslanci ve Sněmovně.

Fotbal, to je hra
Podpořit místní fotbalový klub znamená najít podporu nejen u sportovců, ale i u fanoušků. Z 1200 různých žádostí přijal rozpočtový výbor na 900. Dotace jdou stále podobným směrem: sportoviště, školy, nemocnice, ale najdou se i rarity.

Dohromady takto poslanci utratí z peněz daňových poplatníků přes šest miliard korun. To je třikrát víc než loni.

Umělý trávník pro Blšany
Patnáct milionů má přiklepnuto od rozpočtového výboru na hřiště s umělou trávou pro FK Chmel Blšany. Klub přitom na prvoligovém fotbalu vydělává desítky milionů z reklam a z prodeje vysílacích televizních práv.

Blšanský fotbalový klub buduje rozsáhlý tréninkový areál, jehož součástí by kromě devíti travnatých hřišť měla být i umělá tráva zaplacená z peněz daňových poplatníků.

"První liga se hraje pouze na hlavním hřišti, umělý trávník s ní nebude mít nic společného. Je určený pro přípravu mládežnických týmů. Náš klub provozuje fotbalovou akademii, která se stará zhruba o sto padesát žáků a dorostenců. Právě pro ně budou peníze ze státního rozpočtu určeny," říká ředitel klubu Jindřich Rajchl s tím, že žádost poslal klub do Sněmovny sám bez prostředníka poslance.

Podle Rajchla to bude nejatraktivnější tréninkové centrum v republice. "Už dnes náš areál využívají k soustředění kluby z Ruska, Kataru, Kypru nebo Spojených arabských emirátů, které mají hodně peněz a mohou si vybírat to nejkvalitnější prostředí," říká Rajchl.

Sportovní výchova mládeže je v dnešní době velmi často spíš byznys než dobrovolná činnost. Prodej mladých talentovaných hráčů do bohatších tuzemských i zahraničních klubů může rozpočet ještě vylepšit.

"My jsme zde už vychovali brankáře Petra Čecha a hráče, jako jsou Patrik Gedeon, Jan Šimák, nebo Pavel Drsek," přiznává Rajchl. Právě na prodeji těchto hráčů klub v minulosti vydělal desítky milionů korun.

Malá domů pro syna
Dotace ve výši patnáct milionů korun patrně připluje i do Žihle na Plzeňsku s 1400 obyvateli na rekonstrukci fotbalového hřiště TJ Slavoj Žihle, který hraje okresní přebor.

Ve městě bydlí poslanec (ČSSD) Václav Grüner a jeho syn Ivo Grüner je místostarosta. Poslanec Václav Grüner ze Žihle říká, že s žádostí nemá nic společného.

"Přese mě to nešlo. Jde o celkovou rekonstrukci fotbalového hřiště, které je ve vlastnictví obecního úřadu. Nic bližšího o tom nevím. Myslím, že ten návrh vznikl, protože se Slavoj Žihle dopisem obrátil na Poslaneckou sněmovnu," uvedl Václav Grüner.

Starosta Žihle Josef Koza nepokládá investici 15 milionů korun do vybudování hřiště s umělým povrchem třetí generace za přehnanou. "Máme tu aktivní fotbalisty a ti se snaží vybudovat hřiště s umělou trávou," uvedl starosta.

Neobává se, že hřiště nebude využité. "Už proto, že naše základní škola nemá žádné hřiště. Ty peníze se někomu mohou zdát velké. I mně se zdají velké. Ale není to nic víc ani nic míň než umělá tráva na ploše jednoho fotbalového hřiště o rozměrech asi 100 krát 70 metrů," konstatoval. 

Částky dosahující až patnácti milionů na rekonstrukce nebo výstavbu moderních fotbalových hřišť mají na cestě také FK Letohrad, FK Synot Staré Město u Uherského Hradiště, FK Tábor, Sparta ČKD Kutná Hora, Město Pelhřimov, Město Nový Bydžov, FC Victoria Otrokovice nebo FC Beck Mělník. K tomu jsou desítky sportovních areálů.

Most pro lyžaře
Kuriozitou mezi 1200 žádostmi o dotace je bezesporu projekt Města Hlinska v pardubickém kraji.

Tamní lyžaře trápila krátká sjezdovka končící silnicí. Nyní to vypadá, že si starosta Hlinska, poslanec za Unii svobody a vášnivý lyžař Robert Vokáč, splní svůj sen. Získal zvednutý palec poslanců z rozpočtového výboru na přemostění silnice z Hlinska do Ždírce nad Sázavou, která sjezdovku protáhne na dvojnásobek.

Po zvolení starosty do Sněmovny se město dočkalo přílivu desítek milionů na opravu ulic, škol či na stavbu domova důchodců. Robert Vokáč se ke svému podílu na prosazení dotace nechce vyjadřovat.

"Teď nestojím v této věci o publicitu. Naplánoval jsem si na dnešek, kdy se budou změny rozpočtu ve Sněmovně znovu projednávat, návštěvu u lékaře, abych u toho nebyl. Ty peníze jsem si tam nastřelil, ale vůbec se o to nestarám," řekl ve středu Vokáč.

Státní rozpočet mu leží na srdci méně než hlinecká pokladna. "Město na to nedá ani korunu. Sjezdovka je luxus a městská pokladna by měla podporovat věci, které jsou pro občany Hlinska užitečnější," uvedl před více než rokem.

Zgarbovy lázně
Obec Lípa na Havlíčkobrodsku v klání o přízeň poslanců, zejména těch koaličních, také uspěla. Na rekonstrukce inženýrských sítí má přislíbeno 8,9 milionu korun.

V této obci bydlí i bývalý ministr zemědělství Petr Zgarba a o tuto dotaci se zasadil už vloni ještě jako poslanec.

Jenže, jak se letos ukázalo, část peněz z této dotace má být použita na výstavbu kanalizace ke Zgarbovu pozemku a domu, za kterým jsou staré bahenní lázně, které by chtěla Zgarbova rodina někdy v budoucnu zprovoznit. Bez kanalizace by to nebylo možné.

Hala ve vsi Miloše Zemana
Na sportovní halu do Nového Veselí přijde pravděpodobně 22 milionů korun.

"To je pro mne příjemná zpráva, že rozpočtový výbor naši žádost schválil, ani jsem to nevěděl," reagoval Ivo Jonák, starosta Nového Veselí.

Žádost podle něj podávala obec, ve Veselí žijící expremiér Miloš Zeman se při ní prý neangažoval.

"On říká, že už je v důchodu. Je to čistě obecní záležitost, na nikoho jiného jsme se s tím neobraceli. O získání dotace se snažíme už tři roky," řekl starosta.

Pražský akvapark
Kromě třicetimilionové dotace na opravu památkově chráněné budovy Českého rozhlasu na Vinohradské ulici nebo karlínského hudebního divadla zaujme v Praze 15milionová dotace na rekonstrukci tenisového areálu na Štvanici a dotace ve stejné výši na dostavbu bazénu v Praze 5 na Barrandově.

Akvapark za 193 milionů buduje radnice napůl se soukromou firmou. Vstupné bude tržní.

"Praha 5 stavbu tohoto akvaparku platí ze svých peněz, takže pokud se jí finance podaří získat i z jiných zdrojů, uleví svému rozpočtu," uvedl Jiří Baumruk, mluvčí Prahy 5, kde vládne ODS.

"Akvacentrum nebude čistě komerčním projektem. Podobně jako například tělocvičny bude sloužit také místním školám," dodal.

Orel trumfne Sokola
Lidovecký poslanec Ladislav Šustr je pro sportovní organizaci se 17 tisíci členy Orel nejen vůdcem, ale i pokladníkem. Díky němu dostane příští rok rekordní částku -celkem sto milionů korun.

Podobnou částku dostane i tělovýchovná jednota Sokol, která má však desetkrát více členů. Zatímco Orel získá na člena více než šest tisíc korun, sokolové pouze pětistovku.

Nemocnice pro Japonce
Prošel i příspěvek 25 milionů na nový pavilon do kolínské nemocnice, který bude stát celkem 300 milionů korun. Stát by měla na jaře roku 2007.

Město, které přivítalo rekordně vysokou investici automobilky, tak získá nové operační sály, oddělení ARO pro těžce nemocné nebo zraněné lidi a jednotku intenzivní péče.

Vláda už před lety slíbila kolínské nemocnici podporu kvůli automobilce TPCA, jež přitáhla do města stovky lidí.

Středočeský kraj navíc připravuje velkou obnovu nemocnic. Kromě Kolína se bude týkat také Příbrami, Kladna, Benešova a Mladé Boleslavi. Vše má stát asi tři miliardy korun. I ostravská nemocnice má naději dostat 27 milionů na nové přístroje.

Povodně pořád straší
Největší projekt ve středních Čechách je 35milionová dotace na zámek Veltrusy, poškozený při povodních před třemi lety. Oprava vyjde na stovky milionů a letos přitom zpustošený areál nedostal na obnovu ani korunu.

Myslivna v Mutěnicích
Poslanci schválili i několik drobných projektů za milion i pro kluby důchodců, filharmonický sbor, na rekonstrukci myslivny v Mutěnicích, ale i půlmilionovou rekonstrukci obecního bytu v obci Lisov na Plzeňsku.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz