Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se dopravit na dovolenou

aktualizováno 
-
Autobus

Pro toho, kdo nechce letět letadlem, je cesta autobusem asi nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat do Bulharska, a pokud pojedou dva lidé, je zároveň nejlevnější (pro čtyři lidi a více může být finančně výhodnější cesta autem). Cestovní kanceláře si v rámci zájezdů připočítají za dopravu zhruba okolo dvou tisíc korun na osobu. Pokud by cesta nebyla součástí nabídky cestovní agentury, lze použít pravidelnou linku. Například společnost Eurotours nabízí zpáteční jízdenku do Burgasu za 2130 korun pro dospělého, děti mají třicetiprocentní slevu. Čtyřčlenná rodina tak bude cestovat za necelých jedenáct a půl tisíce korun.

Auto

Pokud rodina pojede do Bulharska přes Maďarsko a Rumunsko, zaplatí za dopravu tam i zpět zhruba sedm až osm tisíc korun. Benzin je totiž v Rumunsku a Bulharsku velmi levný, litr stojí méně než dvacet korun a dálniční známku vyžadují jen Maďaři - stojí zhruba dvě stě korun na týden a tři sta padesát korun na měsíc. Pro čtyřčlennou rodinu tedy může být tento způsob nejvýhodnější. Řidič však musí počítat s horší kvalitou silnic na rumunském a zejména bulharském území a se špatným značením. Do Bulharska lze dojet i přes Jugoslávii, tato cesta je však vzhledem k více než dvojnásobné ceně pohonných hmot a vízu, které požaduje jugoslávská strana, o hodně dražší. Vízum vydávané jugoslávskou ambasádou přijde jednu osobu na tisíc korun.

Vlak

Cesta vlakem do Burgasu trvá přibližně třicet sedm až čtyřiačtyřicet hodin včetně přestupů. Za zpáteční jízdenku při zakoupení Euro Domina zaplatí cestující 4917 korun. Při poloviční ceně za děti od čtyř do jedenácti let vycházejí náklady na cestu pro dva dospělé a dvě děti celkem na 14 751 korun, což je více, než by stála cesta autobusem.

Letadlo

Pro let do Burgasu je možné zakoupit letenky například v cestovní kanceláři Bulgariatour. Za jednu zpáteční letenku se platí 7000 korun včetně letištních poplatků. Slevy na děti poskytovány nejsou. Celkové náklady pro čtyřčlennou rodinu jsou tedy 28 000 korun. V porovnání s ostatními druhy dopravy je letadlo jasně nejrychlejší - cesta z Prahy do Burgasu letecky totiž trvá dvě hodiny.

Měna: leva, jedno leva je zhruba devatenáct korun
Velvyslanectví v Sofii
Posolstvo na Českata Republika
Janko Sakazov 9
telefon: 00359-2-94 61 111, 94 61 413, 94 61 110

Chorvatsko, Poreč

Autobus

Dostat se do Chorvatska autobusem není problém. Většina cestovních kanceláří nabízí cestu jako součást zájezdu, cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo patnácti až sedmnácti set korun. Za podobných cenových podmínek lze využít i linkové dopravy.

Auto

Cesta autem stojí zhruba sedm tisíc korun včetně poplatků. Řidič potřebuje dálniční známku pro rakouské dálnice, desetidenní za dvě stě nebo měsíční za čtyři sta korun. Ve Slovinsku se při jedné cestě zaplatí na silničních poplatcích asi 240 korun a v Chorvatsku stokoruna.

Vlak

Cesta vlakem až do Poreče není možná. Proto je výhodné zakoupit jízdenky Euro Domino, se kterými může majitel jezdit na lokálních vlakových spojích. Zcela orientační cena pro cestu do Chorvatska při zakoupení Euro Domina vychází na 3513 korun na jednu dospělou osobu; děti mají padesátiprocentní slevu.

Letadlo

Letadla létají do Puly. S Českými aeroliniemi se letí do Záhřebu a dále s Croatia Airlines do Puly. Celková cena je 7490 korun plus letištní poplatky ve výši asi tisíc korun na osobu.

Měna: 1 kuna, 1 kuna je zhruba pět korun
Velvyslanectví v Záhřebu
Savska cesta 41/IX 410 00 Zagreb
telefon: 00385-1/ 61 15 914

Francie, Nice

Autobus

Většina cestovních kanceláří nabízí zájezdy včetně dopravy. Za zpáteční jízdenku si účtují okolo dvou a půl tisíc korun.

Auto

Cesta autem se na francouzské pobřeží vyplatí početné rodině, přijde totiž zhruba na osm a půl tisíce korun včetně poplatků. V Německu se dálnice neplatí, zato ve Švýcarsku je třeba koupit známku za devět set korun, ve Francii se platí za každý kilometr dálnice asi dvě koruny.

Vlak

Cesta do Nice včetně přestupů zabere zhruba dvaadvacet až šestadvacet hodin. Jednu dospělou osobu bude cesta tam a zpět stát 7315 korun. Cena za dítě bude zhruba 3650 korun. Celá rodina, čítající dva dospělé a dvě děti tedy zaplatí za jízdenky 21 930 korun, tedy dvojnásobek ceny autobusové dopravy.

Letadlo

Přímá linka Českých aerolinií umožňuje turistům dostat se z Prahy do Nice za hodinu a čtyřicet pět minut. Cena za zpáteční letenku včetně letištních poplatků je 9509 korun za dospělého, cestují-li společně alespoň dva dospělí. Za jedno dítě ve věku dva až jedenáct let zaplatí rodiče 5264 korun.

Měna: francouzský frank, 1 frank je zhruba 5,60 koruny
za kilometr dálnice se platí asi dvě koruny
při cestě půjčeným autem je třeba mít plnou moc od majitele
Velvyslanectví v Paříži
Avenue Charles Floquet 15
75 007 Paris,
telefon: 00331/40 651 300

Maďarsko, Balaton

Autobus, Auto

Cestovní kanceláře si účtují za autobusovou dopravu k Balatonu okolo devíti set korun. Dvěma lidem se tedy tento druh cestování vyplatí, neboť autem přijde cesta z Prahy k Balatonu a zpět na necelé tři tisíce korun včetně maďarské dálniční známky, která stojí dvě stě korun na týden a tři sta padesát na měsíc.

Vlak

Cesta vlakem například do balatonského letoviska Siófoku a zpět přijde dospělého cestujícího při zakoupení Euro Domina na 2171 korun. Děti mají opět slevu ve výši padesáti procent - zpáteční jízdenka pro ně stojí tedy zhruba 1100 korun.

Letadlo

Letadla přistávají v Budapešti. Při letu s Českými aeroliniemi zaplatí cestující za zpáteční letenku včetně letištních poplatků 7494 korun za osobu, jestliže letí spolu alespoň dva dospělí. Pro dítě bude taková letenka i s poplatky stát 4249 korun. Let trvá hodinu a pět minut.

Měna: forint, 100 forintů je zhruba 14,20 koruny
dálniční známky asi 185 korun na týden, 340 na měsíc
Velvyslanectví v Budapešti
Délibábutca 30 1064 Budapest VI
telefon: 00-36-1-351 17 36, 268 1958

Itálie, Bibione

Autobus, Auto

Cesta autobusem na sever Itálie přijde přibližně na třináct set korun. Trvá asi stejně dlouho jako osobním autem a vyplatí se v porovnání s individuální dopravou, pokud jede méně než pět osob. Při cestě autem se náklady vyšplhají k sedmi tisícům korun. Je totiž nutné koupit dálniční známku v Rakousku - desetidenní stojí okolo dvou set korun, měsíční čtyři sta korun - a platí se i italské dálnice - asi 700 korun obě cesty.

Vlak

Při zakoupení Euro Domina vychází zpáteční jízdenka pro dospělého na cestu do Latisany ležící nedaleko od Bibione na 5499 korun. Bez Euro Domina vyjde jízdenka levněji. Dospělý za ni zaplatí 4664 korun. Děti ve věku 4 až 11 let mají padesátiprocentní slevu. Pro dva dospělé přijde cesta tam a zpět na 9328 korun. Dva dospělí s dvěma dětmi do dvanácti let zaplatí za zpáteční jízdenky dohromady 13 992 korun. Cesta vlakem, která trvá patnáct a půl hodiny, je tedy dražší než doprava autobusem, a pro dva dospělé lidi dokonce i než autem.

Letadlo

Létá se do Bologně a do Benátek. Zpáteční letenku do Bologně včetně letištních poplatků nabízejí například České aerolinie za 8756 korun. Tato sazba platí, jestliže cestují společně alespoň dva dospělí lidé. Jestliže v doprovodu těchto dvou lidí cestují děti ve věku dvou až jedenácti let, přijde zpáteční letenka na jedno dítě včetně letištních poplatků na 4612 korun. Let trvá necelé dvě hodiny.

Itálie, Sicílie, Portorosa

Autobus

Dojet na Sicílii autobusem je obtížné. Cestovní kanceláře totiž dopravují nejdále do neapolského zálivu, Čedok například za necelé čtyři a půl tisíc korun nebo severní části Kalábrie. Odtud je třeba jet zhruba tři až čtyři sta kilometrů místním autobusem nebo vlakem. Za kilometr cesty po dráze se platí asi 1,80 koruny.

Auto

Cesta na samý jih Itálie je dlouhá a poměrně nákladná, a to vzhledem k ceně benzinu, která se v Itálii pohybuje okolo čtyřiceti korun za litr, dálničním poplatkům a platbám za průjezdy tunelů - pro cestu tam i zpět je nutné počítat zhruba s pěti tisíci korun. Doprava na dovolenou na Sicílii proto přijde přibližně na šestnáct až sedmnáct tisíc korun. Ušetřit lze například na přechodu mezi Rakouskem a Itálií - výhodnější cesta vede Vilach - Tarvisio, v Brennerském průsmyku se vybírá zvláštní poplatek. Na italských dálnicích lze platit v hotovosti nebo kartou Viacard, kterou lze koupit přímo u vjezdu na dálnici nebo v tuzemsku v cestovní kanceláři Autoturist. Kartu v hodnotě padesáti tisíc lir tu prodávají za 1100 korun, a stotisícovou za 2200 korun.

Vlak

České dráhy nabízejí různé trasy, například do Messiny. Cena za zpáteční jízdenku je i s jízdenkou Euro Domino pro dospělého člověka 5916 korun. Děti od čtyř do jedenácti let mají padesátiprocentní slevu. Dva dospělí tedy zaplatí za dopravu na Sicílii a zpět dohromady přibližně 11 830 korun, za dvě děti se platí zhruba 5900 korun. Nepříjemná je však doba jízdy. Cestující stráví ve vlacích a na přestupních stanicích až třiatřicet hodin.

Letadlo

Do sicilské Catanie létá například italská Alitalia. Nejde však o přímý spoj - létá se přes Řím. Při zakoupení zpátečních letenek v pražské cestovní kanceláři DCS klient zaplatí 11 900 korun bez letištních poplatků na jednu osobu. Děti mají slevu 33 procent, takže letenka na jedno dítě přijde zhruba na 7970 korun. Cesta do Catanie trvá přibližně čtyři hodiny.

Měna: italská lira, 1000 lir je zhruba 20 korun
poplatky na dálnicích: přibližně 200 korun na sto kilometrů pro cestu autem potřebný mezinárodní řidičský průkaz
Velvyslanectví v Římě
Via dei Gracchi 322 00 192 Roma
telefon: 06/ 324 44 59

Španělsko, Blanes

Autobus

Za dopravu autobusem na španělské pobřeží si cestovní kanceláře účtují okolo 2600 korun na osobu. Ve většině případů nelze získat slevu na dítě. Čtyřčlennou rodinu pak bude doprava stát okolo jedenácti tisíc korun.

Auto

Nejlevnější cesta autem do Španělska vede přes Německo, kde není třeba platit žádné poplatky za dálnice. Lze jet i kratší trasou přes Švýcarsko, použití tamní dálnice však stojí devět set korun. Dále je třeba počítat s poplatky na francouzských dálnicích - okolo dvou korun za jeden kilometr. Kdo chce ušetřit, může projet Francii po běžných silnicích, které jsou kvalitní a dobře značené. Podobná situace je i ve Španělsku, za dálnice se platí zhruba stejně jako ve Francii, ale rovněž lze jet po státních silnicích. Pokud bude auto obsazeno pěti dospělými lidmi, vyjde tento způsob dopravy levněji než autobusem.

Vlak

Do Barcelony lze jet spojem s jedinou přestupní stanicí na trase - cesta trvá něco málo přes dvacet pět hodin. Jinak cestující ve vlaku a na přestupních stanicích stráví zhruba 32 až 34 hodin. V případě cesty do Blanes, což je místo poblíž Barcelony, při zakoupení Euro Domina vyjde zpáteční jízdenka na jednu osobu přibližně na 9600 korun. Za děti se opět platí polovina - tedy zhruba 4800 korun. Rodinný výlet pro dva dospělé a dvě děti do Španělska tak vyjde přibližně na 28 800 korun, tedy téměř třikrát více než autobusem.

Letadlo

Cesta letadlem do Barcelony trvá dvě hodiny dvacet pět minut. Když turisté využijí například nabídky Českých aerolinií, je cena za dopravu překvapivě srovnatelná s cestou vlakem. Jestliže cestují alespoň dva dospělí lidé, platí za jednu zpáteční letenku včetně letištních poplatků 10 218 korun. Děti ve věku dvou až jedenácti let mají poloviční slevu na samotné letenky (letištní poplatky zůstávají stejné). Cesta tam a zpět stojí pro jedno dítě celkem 5473 korun.

Měna: peseta, sto peset je zhruba 22 korun
Poplatky za dálnici více než dvě koruny na kilometr
Velvyslanectví v Madridu
Caídos de la Division Azul, 22-A
2 016 Madrid
telefon: 00341/350 3603-7

Norsko, Oslo

Autobus

Cestovat do Norska autobusem lze přímo s cestovní kanceláří v rámci zájezdu, i linkovým autobusem. Cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo 5300 korun, děti mívají třiceti- až padesátiprocetní slevu.

Auto

Cesta autem do Osla stojí zhruba jedenadvacet tisíc korun. Sedm až osm tisíc korun se zaplatí za benzin - v Norsku stojí litr naturalu 48 korun. Zbytek padne na trajekt. Nejkratší cesta přes moře vede z dánského Hiltshalsu do norského Kristiansantu. Jedna cesta pomalejším trajektem, který jede čtyři a půl hodiny, stojí v sezoně mimo víkend za auto obsazené pěti lidmi 6660 korun. O dvě hodiny kratší putování rychlolodí je s příplatekem zhruba 1100 korun. Přímo do Osla pluje trajekt z dánského Frederikshavnu, je stejně drahý, ovšem cesta trvá osm a půl hodiny. Za vjezd do Osla se platí zhruba šedesát korun. Vzhledem k cenám linkových autobusů se tedy individuálním turistům vyplatí jet autem při počtu pěti a více dospělých.

Vlak

Při cestě vlakem do Osla zaplatí dospělý pasažér za zpáteční jízdenku při zakoupení Euro Domina 9945 korun. Děti mají standardní padesátiprocentní slevu. Z toho vyplývá, že rodiče se dvěma dětmi zaplatí za jízdenky pro celou rodinu 29 835 korun. Cesta jim zabere celkem třiadvacet hodin.

Letadlo

Cena za jednu letenku na přímou linku do Osla s Českými aeroliniemi při sazbě companion fare, tedy letí-li spolu alespoň dvě osoby, přijde včetně letištních poplatků na 11 944 korun za jednoho dospělého. Za dvou- až jedenáctileté dítě je třeba zaplatit 6949 korun. Let trvá dvě hodiny.

Měna: norská koruna, 1 norská koruna je zhruba 4,50 koruny
Velvyslanectví v Oslu
Fritznersgate 14
0244 Oslo 2
telefon: 004722430002

Řecko, Soluň

Autobus

S cestovní kanceláří v rámci zájezdu stojí doprava do Řecka zhruba tři až tři a půl tisíce korun. Koupit lze například i zpáteční jízdenku v linkovém autobusu do Soluně, která stojí okolo čtyř tisíc korun.

Auto

Nejrychlejší, ale komplikovaná může být cesta přes Slovensko a Jugoslávii. Měří dvanáct set kilometrů a trvá čtyřiadvacet hodin. Každý cestující musí mít tranzitní jugoslávské vízum, vydává je jugoslávská ambasáda a stojí tisíc korun. Dále je třeba počítat s poplatky zhruba čtyři a půl tisíce korun. V Jugoslávii je navíc jeden z nejdražších benzinů v Evropě, litr stojí okolo padesáti korun. Náklady na tuto cestu se tedy vyšplhají zhruba na deset tisíc korun bez jugoslávského víza. Dojet autem do Řecka je možné i přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, tato trasa je dlouhá šestnáct set kilometrů a trvá zhruba pětatřicet hodin. Do celkových nákladů je třeba započítat cenu maďarské a slovenské dálniční známky, tedy asi osm set korun a dvakrát tisíc korun za trajekt přes Dunaj na rumunsko-bulharských hranicích. Celková cena cesty se tak dostane na hranici jedenácti tisíc korun. Nejdražší, zato nejméně komplikovanou variantou je trasa přes Rakousko a Itálii. Z italského Brindisi se totiž jede trajektem, který přijde čtyřčlennou rodinu na zhruba jedenáct a půl tisíce korun. Celkové náklady na cestu se tak vzhledem k vzdálenosti sedmnáct set kilometrů, poplatkům na rakouských a italských dálnicích vyšplhají s téměř ke třiceti tisícům korun.

Vlak

Do Soluně se turisté mohou dostat vlakem několika trasami. Cesta včetně různých přestupů trvá přibliž-, ně čtyřicet až sedmačtyřicet hodin. Při zakoupení Euro Domina vyjde zpáteční jízdenka pro dospělého na zhruba 5700 korun. Cena za dítě vychází přibližně na 2850 korun. Dva rodiče se dvěma dětmi zaplatí tedy celkem 17 100 korun, tedy zhruba o tři tisíce více než při cestě autobusem.

Letadlo

Cesta přímou linkou Českých aerolinií do Soluně bude stát dva dospělé dohromady 19 410 korun včetně letištních poplatků. Za dítě od dvou do jedenácti let se platí 5963 korun. Doba letu je tři hodiny. V případě využití volného místa v charterovém letu cestovní kanceláře Goldair Greece Tours platí dospělí za jednu zpáteční letenku 6900 korun včetně poplatků, za děti ve věku dva až jedenáct let se platí o tisíc korun méně.

Měna: drachma, 100 drachem je zhruba jedenáct korun
Velvyslanectví u Aténách
Georgiu Séféris Street 6,
Paleo Psychico
15452 Atény
telefon: 0030-+/6713755, 6719701,6725332

Velká Británie, Londýn

Autobus

Autobusem lze do Londýna cestovat poměrně snadno. V tuzemsku totiž působí několik společností, které sem jezdí pravidelnými linkami. Cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo 3300 korun, děti mají zhruba poloviční slevu. Čtyřčlenná rodina tedy cestu pořídí za deset tisíc korun.

Auto

Cestovat do Londýna osobním autem, zejména v menším počtu lidí, je finančně náročné. Za trajekt mezi Francií a Velkou Británií nebo za průjezd Eurotunelem je nutné podle údajů společnosti Intercontact zaplatit více než deset tisíc korun - za tuto cenu se přepraví auto obsazené osmi nebo devíti lidmi. Spolu s benzínem a poplatky pak přijde cesta na zhruba osmnáct tisíc korun. Pro srovnání: rodiče s dvěma dětmi bude stát cesta autobusem asi o osm tisíc korun méně. Naopak cesta autem obsazeným osmi dospělými, vyjde o více než osm tisíc korun levněji než doprava autobusem.

Vlak

Při cestě vlakem do Londýna zaplatí dospělý cestující za cestu tam a zpět přibližně 11 400 korun včetně poplatku za jízdenku Euro Domino. Dva dospělí tedy platí necelých třiadvacet tisíc korun. Při padesátiprocentní slevě na děti vyjde dětská zpáteční jízdenka zhruba na 5680 korun. Dva dospělé se dvěma dětmi tedy cesta přijde na zhruba 34 083 korun.

Letadlo

Zpáteční letenka z Prahy do Londýna - Heathrow stojí u Českých aerolinií při sazbě companion fare (sazba pro případ společné cesty dvou dospělých lidí) 9657 korun i s letištními poplatky. Za dítě se platí celkem 5912 korun. Výhodné jsou linky na letiště Stansted. To je sice vzdálenější od centra Londýna, ale ceny za zpáteční letenku včetně letištních poplatků začínají již na 5139 korunách.

Měna: libra šterlinků, 1 libra je zhruba 61 korun
Velvyslanectví v Londýně
Kensington Palace Gardens 26
London W8 40Y
telefon: 0044-171 /2431115

Užitečné internetové adresy

www.dopravniservis.cz - dopravní informace například o cenách pohonných hmot či dálničních poplatcích v různých zemích

www.uamk.cz - informace pro motoristy, ceny benzinu

www.recko.cz - jak cestovat do Řecka

www.minoan.gr - ceny trajektů z Itálie do Řecka

members.xoom.com/jeliner/main.htm - jak cestovat do jižní Itálie

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vinařský oblek
Vinaři budou mít vlastní kroje, jeden vyjde na 16 tisíc korun

Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči mají na jižní Moravě speciální obleky. Svůj slavnostní oděv budou mít také vinaři. Několik desítek se jich už šije.  celý článek

Průzkumný vrt v Cínovci.
Zatím bez reakce. Australská EMH analyzuje usnesení Sněmovny k lithiu

Australská společnost European Metals Holdings, se kterou ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal memorandum o lithiu, bude tento týden...  celý článek

banka UniCredit
Internetové bankovnictví UniCredit Bank má stále drobné potíže

Klienti UniCredit Bank, kterým minulý týden několik dní nefungovalo internetové a mobilní bankovnictví, se v pondělí opět potýkají s některými omezeními...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.