Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se krotí odboroví předáci? Funkcemi, dárky i sliby

  11:57aktualizováno  11:57
Firmy odborové předáky v lásce příliš nemají. Brzdí jim jejich plány dalšího rozvoje společnosti. Musejí však s nimi vycházet. Tlak na zvyšování mezd a vylepšování podmínek zaměstnanců, někdy nerespektující možnosti firmy, se snaží obejít zdržováním jednání nebo nabídkou funkce ve vedení společnosti. Zástupce zaměstnanců se snaží také změkčit placením organizovaných výletů či večírků.

Ilustrační foto. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Pro manažery i majitele firem je to často noční můra. Roky jejich firma funguje bez toho, že by měli zaměstnanci potřebu sdružovat se v odborech. A najednou jim přistane na stůl oznámení o založení odborové organizace.

Podle odborářů se chování českých manažerů vůči nim za poslední roky změnilo k lepšímu, ale stále používají řadu různých fint, jak jejich vliv omezit nebo zcela zarazit. "Stále narážíme na zastrašování lidí, kteří chtějí do odborů vstoupit," říká Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

Především na lidi s nižším vzděláním často argumenty šéfů podle Šubrta zabírají. "Říkají třeba, že kdo vstoupí do odborů, toho vyhodí. Nebo že kvůli odborářům přestěhují továrnu do Rumunska. Na spoustu lidí to funguje a skutečně se zaleknou, i když nás sami předtím kvůli problémům vyhledali," dodal Šubrt. Právo sdružovat se v odborech přitom zaručuje lidem Ústava České republiky.

Firmy tlumí požadavky loajální podnikovou radou

Existují i sofistikovanější verze, jak firmy chtějí s odbory zatočit. Například založit si podnikovou radu, která má jen právo na informace a projednání, nemůže řešit se zaměstnavatelem mzdy nebo se zaměstnavatelem uzavírat kolektivní smlouvy.

Oproti odborům je však jeden zásadní rozdíl: skládá ji samo vedení. "Jde jen o formalitu, zvolí tam pochopitelně nejloajálnější zaměstnance. Takže o mzdách se nejedná, to jen členové rady odkývají, co vedení potřebuje, a pak to oznámí zaměstnancům," ilustruje Šubrt. Podniková rada nemá ani tolik možností, co ve firmě může ovlivnit. Například nemůže kontrolovat bezpečnost práce nebo řešit stížnosti zaměstnanců.

Jednou z oblíbených fint manažerů je také hra o čas. Vznik odborů vezmou sice na vědomí, ale pak jednání o kolektivní smlouvě všemožně protahují, ruší se a posouvají termíny. Podle zákona přitom musí reagovat do 60 dnů od návrhu kolektivní smlouvy. Podle zkušeností odborářů zabírá například u zahraničních firem, když se po marném jednání o kolektivní smlouvě obrátí přímo na majitele firmy nebo zahraniční vedení.

Funkce v odborech, výtah do vedení firmy

Dobře firmám fungují i nabídky funkcí odborářům ve vedení. Manažerská funkce často bývá podmíněna neoficiální žádostí o vystoupení z odborů. Firmy se tak často řídí pravidlem, že nejlepší způsob, jak umlčet nepřítele, je udělat z něj přítele. Bývalí odboráři tak často končí i na pozicích ve vedení firmy, či alespoň jako poradci členů managementu. Velmi často jsou v dozorčích radách.

Někdy nabídnou firmy odborovým předákům přímo peníze. "Setkal jsem se s takovou nabídkou několikrát, jednou to bylo i v řádu milionů, když jsme poukazovali na zneužívání agenturních zaměstnanců," dodal Šubrt.

Hodí se i večírky, příspěvky na činnost

Během vyjednávání firmy často odbory chlácholí všemožnými benefity. Pro odbory bývají lákavé především různé akce, večírky, zájezdy, které sice platí zaměstnavatel z různých zaměstnaneckých fondů, organizaci však často zajišťují právě odbory.

"Pro odbory je to důležité, protože tak mohou lidem ukázat, že se o ně starají. Je to pro ně dobré PR, které jim přiláká nové členy," říká odborový předák z velké státní společnosti, který si však nepřál být jmenován.

Obecně firmy často odborům přispívají na jejich provoz. To může být také efektivním nástrojem, jak s odbory manipulovat. Firma sice ze zákona musí odborům poskytnout podmínky pro provoz, ale o jakou úroveň zázemí půjde, je na dohodě obou stran. K dalším praktikám pak také patří, že firma slíbí odborovým šéfům třeba levnější odprodej firemního majetku, nejčastěji služebních vozů.

Autoři: ,Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Nemáte na byt? Kupte si alespoň podíl za pár tisíc, láká nová burza

Blíží se další zdražování rezidenčních nemovitostí

Abyste mohli investovat do nemovitostí, nepotřebujete miliony. O tom se drobné investory snaží přesvědčit nový projekt...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Průzkum: více než polovina lidí má hypotéku se sazbou do 2,49 procenta

Výdaje za bydlení by neměly přesáhnout 30 % příjmů domácnosti. (ilustrační...

Téměř 62 procent lidí s uzavřenou smlouvou na hypoteční úvěr má roční úrokovou sazbu do 2,49 procenta. Úrokovou sazbu...

Najdete na iDNES.cz