Jak se prodlužuje záruční doba?

aktualizováno 
- Počítačovou sestavu, na kterou byla poskytnuta prodloužená záruční doba v délce 24 měsíců, si koupil Květoslav Karásek z Jindřichova Hradce. V průběhu záruční doby třikrát reklamoval stejnou závadu na mechanice CD ROM. Přestože pokaždé mechaniku vyměnili, záruční doba byla prodloužena celkem pouze o dva dny. Podle zákazníka měla být záruční doba prodloužena o více než dva dny.
Občanský zákoník nehovoří o prodloužení záruční doby,ale o takzvaném stavění běhu záruční doby (i když výsledek je stejný) a to tak, že doba od uplatnění reklamace až do doby,kdy byl kupující povinen věc po opravě převzít, se do záruční doby nepočítá. Za tímto účelem jsou v prodejně povinni vydat zákazníkovi potvrzení o tom, kdy reklamaci uplatnil, o provedení opravy a zejména o době jejího trvání. V případě,že dojde v záruční době k výměně výrobku nebo jen součástky, záruční doba na novou věc (součástku) začne běžet znovu.

Aleš Brandejs z Brna reklamoval fotoaparát. Pro vyřízení reklamace musel jet dvakrát autobusem do prodejny na druhém konci města. Chtěl vědět, zda má nárok na náhradu času stráveného cestou, například oceněného průměrnou mzdou, nebo pouze na proplacení autobusové jízdenky.

Podle paragrafu 598 Občanského zákoníku má kupující právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním reklamace. Jako příklad uvádí zákon přepravu věci k opravě, odbornou prohlídku, poštovné, jízdné do opravny. Majetkovou újmu spočívající v ušlém zisku nelze považovat za nutný náklad a pan Brandejs by ji musel na prodejci vymáhat samostatně.

Jiří Hájek z Prahy si koupil speciální horolezecké boty,na které byla poskytnuta obecná půlroční záruční doba. Po několika málo měsících používání praskla na jedné botě podrážka. Zákazník boty reklamoval a v prodejně mu je vyměnili za nové. Začala běžet nová šestiměsíční záruční doba, ale vzhledem k ročnímu období bylo pravděpodobné,že nebude moci boty nosit a případné vady se tedy v záruční době nestačí projevit. Chtěl vědět, zda by záruční doba nemohla začít běžet až od chvíle,kdy bude moci boty používat (do té doby by je nechal u prodejce).

Situaci, kterou popisuje pan Hájek, zákon nijak neřeší a po pravdě řečeno si toto řešení neumím v praxi představit. Ke stavění běhu záruční doby dochází pouze na dobu od uplatnění reklamace až do doby, kdy byl zákazník povinen opravenou věc převzít. Záruční doba se v tomto případě staví bez ohledu na to, zda věc byla skutečně převzata k opravě a zda lze reklamovanou vadu odstranit.

Občanský zákoník, § 627:

1) Doba od uplatnění práva z odpovědnosti za vady až do doby, kdy kupující po skončení opravy byl povinen věc převzít, se do záruční doby nepočítá. Prodávající je povinen vydat kupujícímu potvrzení o tom, kdy právo uplatnil, jakož i o provedení opravy a o době jejího trvání.

2) Dojde-li k výměně, začne běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci. Totéž platí, dojde-li k výměně součástky, na kterou byla poskytnuta záruka.




Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu hladkých mouk

Ilustrační snímek

MF DNES ve spolupráci s iniciativou Vím, co jím a piju otestovala dvanáct vzorků hladkých mouk. Zde najdete úplné...

Cena většiny potravin poroste, jednou z výjimek mohou být cukrovinky

Ukázka některých sladkostí vyráběných v olomoucké Zoře, největší továrně na...

S tradičními podzimními plískanicemi začíná mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli přetahovaná o ceny a marže na...

Méně triků než loni. E-shopy na Černý pátek omezily manipulace s cenami

Black Friday v Metropoli Zličín (24. listopadu 2017)

Tuzemské internetové obchody letos omezily triky s umělým navyšováním cen, ze kterých se počítají slevy během výprodejů...

Najdete na iDNES.cz