Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se rychle dostat k bytu?

  17:17aktualizováno  17:17
Zkrátit si léta čekání na městský byt mohou obyvatelé Prostějova, kterým nevadí zaplatit dluhy za předchozí nájemníky, a ještě navíc investovat do oprav bytu. Zdejší radnice už druhým rokem nabízí k pronájmu byty ve špatném stavu, které se jí nevyplatí opravovat. Podobně také v Olomouci mohou lidé přijít rychleji k městskému bytu. V obou městech je takových zájemců stále víc.

„Na jeden takový byt se nám hlásí od pěti do deseti zájemců, podle toho, v jakém stavu byt je, v jaké leží lokalitě a jak velký dluh na nájemném v něm předchozí nájemník má,“ řekl místostarosta Prostějova Alois Mačák (ČSSD).

„Byla to pro nás cesta, jak se dostat k bytu se slušným nájemným, ale museli jsme mít na počáteční investici. Na druhou stranu za ty peníze bychom si vlastní byt nekoupili,“ popsal třicetiletý Olomoučan, který před lety přišel k bytu tak, že zaplatil devadesátitisícový dluh za nájemníka v cihlovém bytě 2+1.

Prostějov letos nabízí k pronájmu deset takových bytů. Loni jich bylo sedmnáct, většinou o velikosti 1+1 nebo 2+1 ve starší zástavbě i v centru města. Jen o dva z nich, které byly v nejhorším stavu a byly na okrajích města, neměl nikdo zájem. „Do oprav lidé obvykle investují od dvaceti do sto tisíc korun. Kdyby si byt museli koupit, zaplatí za 2+1 v Prostějově až sedm set tisíc korun,“ doplnil Mačák.

Radnice s novými nájemníky uzavírá vždy smlouvu na dobu určitou jednoho roku. Ujišťuje však, že pokud řádně hradí nájem a o byt se starají, automaticky uzavírá s lidmi smlouvu novou.

„Tento systém se nám velmi osvědčil. Pro město je nevýhodné investovat do oprav, a lidem tak alespoň nabídneme bydlení za přijatelných podmínek,“ řekl Mačák.

Noví nájemníci už do prostějovských bytů investovali přes dva miliony korun, dalších tři sta tisíc zaplatili za dlužníky na nájemném. Město dosud vlastní asi 1700 bytů, na které čeká v pořadníku tři sta žadatelů.

Na podobný systém například Přerované zatím čekají. „Máme domovní správu, která byty raději opraví sama,“ uvedl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.

Naopak v Olomouci přiděluje město byty netradičním způsobem už minimálně pět let. A o zájemce nemá nouzi. „Do systému mohou vstupovat i lidé, kteří nejsou v pořadnících, ale jsou ochotni vložit do bytu své peníze. Na poslední, zajímavý byt 2+1 jsme dostali devadesát žádostí,“ potvrdil obchodní náměstek Správy nemovitostí Olomouc Josef Kaštil.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Na olomouckých úředních nástěnkách a internetu se objevují dva druhy takových bytů. Ty první, po neplatičích, potřebují opravit, a navíc musejí lidé uhradit dluh za předchozí nájemníky. Město nabízí ale také volné byty v již prodaných domech, které si lidé mohou následně odkoupit do osobního vlastnictví.

Jen loni se díky těmto dvěma způsobům nastěhovali noví nájemníci do dvaceti čtyř bytů. „Lidé se učí jít své bytové otázce naproti a nám to pomáhá finančně. Je to vyvážený systém,“ pochvaluje si Kaštil.


Rychle k bytu:

* Radnice v Prostějově a Olomouci nabízejí k pronájmu byty ve špatném stavu, do kterých nechtějí investovat.
* Na jeden byt k zaplacení dluhu či opravě se v Prostějově hlásí od pěti do deseti zájemců.
* V Prostějově už noví nájemníci zaplatili za opravy dva miliony.
* V Olomouci se o zajímavý byt 2+1 hlásilo až 90 žadatelů.
* V Přerově opravuje byty pouze domovní správa sama.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz