Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se rychle dostat k bytu?

  17:17aktualizováno  17:17
Zkrátit si léta čekání na městský byt mohou obyvatelé Prostějova, kterým nevadí zaplatit dluhy za předchozí nájemníky, a ještě navíc investovat do oprav bytu. Zdejší radnice už druhým rokem nabízí k pronájmu byty ve špatném stavu, které se jí nevyplatí opravovat. Podobně také v Olomouci mohou lidé přijít rychleji k městskému bytu. V obou městech je takových zájemců stále víc.

„Na jeden takový byt se nám hlásí od pěti do deseti zájemců, podle toho, v jakém stavu byt je, v jaké leží lokalitě a jak velký dluh na nájemném v něm předchozí nájemník má,“ řekl místostarosta Prostějova Alois Mačák (ČSSD).

„Byla to pro nás cesta, jak se dostat k bytu se slušným nájemným, ale museli jsme mít na počáteční investici. Na druhou stranu za ty peníze bychom si vlastní byt nekoupili,“ popsal třicetiletý Olomoučan, který před lety přišel k bytu tak, že zaplatil devadesátitisícový dluh za nájemníka v cihlovém bytě 2+1.

Prostějov letos nabízí k pronájmu deset takových bytů. Loni jich bylo sedmnáct, většinou o velikosti 1+1 nebo 2+1 ve starší zástavbě i v centru města. Jen o dva z nich, které byly v nejhorším stavu a byly na okrajích města, neměl nikdo zájem. „Do oprav lidé obvykle investují od dvaceti do sto tisíc korun. Kdyby si byt museli koupit, zaplatí za 2+1 v Prostějově až sedm set tisíc korun,“ doplnil Mačák.

Radnice s novými nájemníky uzavírá vždy smlouvu na dobu určitou jednoho roku. Ujišťuje však, že pokud řádně hradí nájem a o byt se starají, automaticky uzavírá s lidmi smlouvu novou.

„Tento systém se nám velmi osvědčil. Pro město je nevýhodné investovat do oprav, a lidem tak alespoň nabídneme bydlení za přijatelných podmínek,“ řekl Mačák.

Noví nájemníci už do prostějovských bytů investovali přes dva miliony korun, dalších tři sta tisíc zaplatili za dlužníky na nájemném. Město dosud vlastní asi 1700 bytů, na které čeká v pořadníku tři sta žadatelů.

Na podobný systém například Přerované zatím čekají. „Máme domovní správu, která byty raději opraví sama,“ uvedl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.

Naopak v Olomouci přiděluje město byty netradičním způsobem už minimálně pět let. A o zájemce nemá nouzi. „Do systému mohou vstupovat i lidé, kteří nejsou v pořadnících, ale jsou ochotni vložit do bytu své peníze. Na poslední, zajímavý byt 2+1 jsme dostali devadesát žádostí,“ potvrdil obchodní náměstek Správy nemovitostí Olomouc Josef Kaštil.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Na olomouckých úředních nástěnkách a internetu se objevují dva druhy takových bytů. Ty první, po neplatičích, potřebují opravit, a navíc musejí lidé uhradit dluh za předchozí nájemníky. Město nabízí ale také volné byty v již prodaných domech, které si lidé mohou následně odkoupit do osobního vlastnictví.

Jen loni se díky těmto dvěma způsobům nastěhovali noví nájemníci do dvaceti čtyř bytů. „Lidé se učí jít své bytové otázce naproti a nám to pomáhá finančně. Je to vyvážený systém,“ pochvaluje si Kaštil.


Rychle k bytu:

* Radnice v Prostějově a Olomouci nabízejí k pronájmu byty ve špatném stavu, do kterých nechtějí investovat.
* Na jeden byt k zaplacení dluhu či opravě se v Prostějově hlásí od pěti do deseti zájemců.
* V Prostějově už noví nájemníci zaplatili za opravy dva miliony.
* V Olomouci se o zajímavý byt 2+1 hlásilo až 90 žadatelů.
* V Přerově opravuje byty pouze domovní správa sama.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz