Britský Londýn oslavuje výsledky referenda o setrvání v EU. (24. června 2016)

Britský Londýn oslavuje výsledky referenda o setrvání v EU. (24. června 2016) | foto: Reuters

Investorům už po brexitu otrnulo, libra však dál ztrácí

  • 11
Investoři se už po referendu, v němž si britští voliči odhlasovali odchod z Evropské unie, oklepali. Už koncem minulého týdne velké akciové trhy vymazaly ztrátu, kterou způsobil šok z brexitu. A v pondělí zpět získané pozice vesměs drží. Na pražské burze se to však zatím nepodařilo, dál mírně ztrácí i britská libra.

Překvapivě dobře se vede stovce největších britských firem. Index jejich akcií (FTSE 100) překonal propad po brexitu již v průběhu minulého týdne a nyní je o 4,7 procenta výše než ve čtvrtek 23. června, kdy šli Britové k urnám.

Britská volba

Analytici to vysvětlují tím, že mezi největšími firmami jsou globálně orientované společnosti, které by případné oslabení britského růstu tolik nezasáhlo. Širší akciový index, v němž jsou zastoupeny menší firmy s převažující orientací na britský trh, totiž dosud ztráty po referendu nedohnal. Proti předminulému čtvrtku je stále zhruba o pět procent níže.

Na rozdíl od jiných světových trhů se ze šoku po hlasování zatím nevzpamatovala pražská burza, a to hlavně kvůli propadu akcií Erste (od 23. června pokles o více než 10 procent) a Komerční banky (o čtyři procenta). Naopak akcie Monety či ČEZ se dostaly na přibližně stejnou úroveň, kde byly před referendem.

A dále mírně ztrácí také libra, podle kurzu ČNB stojí nyní 32,29 koruny, což je o tři koruny méně než těsně před referendem. Pro české turisty, kteří se do Británie během prázdnin chystají, by právě teď mohla být vhodná doba na nákup britské měny (čtěte zde).

Pomoc od centrální banky i vlády

V závěru minulého týdne rostly i například americké trhy, které dnes kvůli Dni nezávislosti neotevřou. Už jsou po referendu „na svém“. „Zdá se, že američtí investoři jsou skeptičtí k tomu, že by Británie vůbec Unii někdy opustila. A pokud by se tak nakonec stalo, věří, že globálnímu propadu se dá zabránit,“ říká Ian Williams, stratég společnosti Peel Hunt.

Investoři věří, že oslabujícím ekonomikám - v Británii či v Unii - by na pomoc přispěchaly centrální banky. A uvolněním měnové politiky - ať už snížením úrokových sazeb či dalším pumpováním peněz do hospodářství - by nežádoucí efekt po brexitu, který většina ekonomů očekává, vymazaly.

Británie by mohla být daňovým rájem. Po brexitu chce firmám snížit daně

Britský byznys chce stimulovat i tamní vláda. Ministr financí George Osborne ohlásil plán snížit daň z firemních příjmů na méně než 15 procent ze současných 20 procent. Jak v neděli řekl listu Financial Times, chce tímto krokem dát investorům důvod, aby zvážili setrvání na britských ostrovech.

A ukázat, že země je „stále otevřená byznysu“. Britské korporátní daně by po snížení rázem patřily k nejnižším v Evropě, Osborne chce daňově konkurovat především Irsku, kde daň z příjmů právnických osob činí 12,5 procenta.