Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se změní daně v roce 2006

  1:00aktualizováno  1:00
Pod hlavičkou snížení daní se skrývá i celá řada dalších změn, které dopadnou jak na zaměstnance, tak na podnikatele. Ne všechny už jsou tak příjemné jako nižší daň z příjmů. V následujícím přehledu přinášíme nejdůležitější změny, které začnou příští rok s největší pravděpodobností platit.
Účetní ve firmách se zapotí. S hypotékou se totiž nebude chodit na finanční úřad, ale za nimi. Ilustrační foto

Účetní ve firmách se zapotí. S hypotékou se totiž nebude chodit na finanční úřad, ale za nimi. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Co čeká na zaměstnance:

1. Penzijní připojištění - vraťte úspory na daních!
Možnost vydělat rychle na penzijním připojištění končí. Proti dnešku už nepůjde založit si například před koncem roku penzijní připojištění, složit na ně 18 tisíc korun a hned příští rok si snížit o 12 tisíc korun daňový základ, ušetřit na daních pár tisíc korun a připojištění pak zrušit.

Nově už bude daňová úleva určena jen lidem, kteří budou dál spořit nebo si peníze vyzvednou při odchodu do důchodu. Když připojištění zruší z jiného důvodu, budou muset vrátit peníze ušetřené na daních.

2. Hypotéky nezdraží
Návrh vlády ukončit osvobození hypotečních zástavních listů od daní, což by prodražilo hypotéky, včera překvapivě neprošel.

Sněmovna naproti tomu schválila návrh poslance Tomáše Vrbíka, aby byly úroky z hypotečních listů nadále osvobozeny od daně. Stát tomu chtěl zamezit, protože se bál, že si prostřednictvím nich budou banky půjčovat více peněz. Od letoška totiž mohou z hypotečních listů financovat cokoliv, nejen úvěry na pořízení bydlení.

3. Drahé byty podporovat nebudeme, říká vláda
Rodina si bude moci odečíst z daní na úrocích z hypotéky či stavebního spoření maximálně 150 tisíc korun ročně. To je o polovinu méně než dosud. Zpřísnění se týká úvěrů uzavřených od příštího roku.

Limit 150 tisíc dnes odpovídá zhruba půjčce na dvacet let ve výši tří milionů korun.

4. S hypotékou už se nemusí na finanční úřad
Účetní ve firmách se zapotí. Přes sto tisíc lidí, kteří mají v Česku hypotéku, už si nebude muset příští rok počítat daně z výdělků samo a chodit na finanční úřad. Udělá to za ně zaměstnavatel, stejně jako to dosud dělal jen u odpočtu úroků ze stavebního spoření.

5. Daně u stavebního spoření vrátí stát až po roce
Zinkasovat slevu na dani díky odpočtu úroků ze stavebního spoření půjde jen jednou za rok v dubnu po podání přiznání. Dnes bylo možné získávat zpět peníze průběžně ve mzdě za každý měsíc.

6. Vyvlastnění akcionáři a majitelé pozemků osvobozeni od daní
Menšinoví akcionáři, které ti velcí donutí zbavit se akcií ve firmě, zůstanou ušetřeni alespoň toho, že by nemuseli ze zinkasovaných peněz platit daně. Stejnou malou útěchu budou mít i majitelé vyvlastněných pozemků. Příjem nebudou muset zdanit.

7. Posilovny a sauny by mohly zlevnit
Podnikatelé provozující posilovny a sauny se dočkali. Po zmatcích se změnami v sazbách daně z přidané hodnoty v loňském roce budou od roku 2006 platit nižší, pětiprocentní daň z přidané hodnoty.

Dosud platí 19 procent, na rozdíl od sportovišť, jako jsou bazény či stadiony, které podle metodiky ministerstva financí jednoznačně přispívají k dobré tělesné kondici.

Co čeká na podnikatele:

1. Živnostníci na daních zaplatí méně
Drobní podnikatelé si budou moci už za letošní rok spočítat náklady a tím i daně podle vyšších paušálů.

Nejvíce (80 procent) si proti dnešku budou moci z tržeb odečíst zemědělci a dále řemeslníci (60 procent), jako jsou zedníci, tesaři, truhláři, cukráři či kadeřnice. Více si budou moci odpočítat i spisovatelé, překladatelé, sportovci či herci. Vláda čeká, že je proto začne využívat dalších skoro dvě stě tisíc podnikatelů.

2. Plaťte zaměstnancům dopravu a ubytování
Příspěvky na dopravu do práce a na bydlení, které firma poskytne svým zaměstnancům, si budou moci společnosti odepsat z daní.

Důvod: aby se lidé nezdráhali dojíždět a stěhovat za prací a nevyužívali raději sociální dávky.

3. Nesplácené pohledávky sníží daně
Podnikatelé si budou moci snížit daně o celé nesplácené pohledávky, které nejsou vyšší než 30 tisíc korun. Dosud to mohli udělat jen v případě, když je začali vymáhat přes soud.

4. Kupujte registrační pokladny, nabádá Sobotka
Za včasný nákup registrační pokladny, do června příštího roku, čeká podnikatele sleva na dani, a to až osm tisíc korun. Vláda se tak snaží zatraktivnit investici, která asi nebude třeba - pokud ODS vyhraje volby a tuto povinnost zruší.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz