Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se změní daně v roce 2006

  1:00aktualizováno  1:00
Pod hlavičkou snížení daní se skrývá i celá řada dalších změn, které dopadnou jak na zaměstnance, tak na podnikatele. Ne všechny už jsou tak příjemné jako nižší daň z příjmů. V následujícím přehledu přinášíme nejdůležitější změny, které začnou příští rok s největší pravděpodobností platit.
Účetní ve firmách se zapotí. S hypotékou se totiž nebude chodit na finanční úřad, ale za nimi. Ilustrační foto

Účetní ve firmách se zapotí. S hypotékou se totiž nebude chodit na finanční úřad, ale za nimi. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Co čeká na zaměstnance:

1. Penzijní připojištění - vraťte úspory na daních!
Možnost vydělat rychle na penzijním připojištění končí. Proti dnešku už nepůjde založit si například před koncem roku penzijní připojištění, složit na ně 18 tisíc korun a hned příští rok si snížit o 12 tisíc korun daňový základ, ušetřit na daních pár tisíc korun a připojištění pak zrušit.

Nově už bude daňová úleva určena jen lidem, kteří budou dál spořit nebo si peníze vyzvednou při odchodu do důchodu. Když připojištění zruší z jiného důvodu, budou muset vrátit peníze ušetřené na daních.

2. Hypotéky nezdraží
Návrh vlády ukončit osvobození hypotečních zástavních listů od daní, což by prodražilo hypotéky, včera překvapivě neprošel.

Sněmovna naproti tomu schválila návrh poslance Tomáše Vrbíka, aby byly úroky z hypotečních listů nadále osvobozeny od daně. Stát tomu chtěl zamezit, protože se bál, že si prostřednictvím nich budou banky půjčovat více peněz. Od letoška totiž mohou z hypotečních listů financovat cokoliv, nejen úvěry na pořízení bydlení.

3. Drahé byty podporovat nebudeme, říká vláda
Rodina si bude moci odečíst z daní na úrocích z hypotéky či stavebního spoření maximálně 150 tisíc korun ročně. To je o polovinu méně než dosud. Zpřísnění se týká úvěrů uzavřených od příštího roku.

Limit 150 tisíc dnes odpovídá zhruba půjčce na dvacet let ve výši tří milionů korun.

4. S hypotékou už se nemusí na finanční úřad
Účetní ve firmách se zapotí. Přes sto tisíc lidí, kteří mají v Česku hypotéku, už si nebude muset příští rok počítat daně z výdělků samo a chodit na finanční úřad. Udělá to za ně zaměstnavatel, stejně jako to dosud dělal jen u odpočtu úroků ze stavebního spoření.

5. Daně u stavebního spoření vrátí stát až po roce
Zinkasovat slevu na dani díky odpočtu úroků ze stavebního spoření půjde jen jednou za rok v dubnu po podání přiznání. Dnes bylo možné získávat zpět peníze průběžně ve mzdě za každý měsíc.

6. Vyvlastnění akcionáři a majitelé pozemků osvobozeni od daní
Menšinoví akcionáři, které ti velcí donutí zbavit se akcií ve firmě, zůstanou ušetřeni alespoň toho, že by nemuseli ze zinkasovaných peněz platit daně. Stejnou malou útěchu budou mít i majitelé vyvlastněných pozemků. Příjem nebudou muset zdanit.

7. Posilovny a sauny by mohly zlevnit
Podnikatelé provozující posilovny a sauny se dočkali. Po zmatcích se změnami v sazbách daně z přidané hodnoty v loňském roce budou od roku 2006 platit nižší, pětiprocentní daň z přidané hodnoty.

Dosud platí 19 procent, na rozdíl od sportovišť, jako jsou bazény či stadiony, které podle metodiky ministerstva financí jednoznačně přispívají k dobré tělesné kondici.

Co čeká na podnikatele:

1. Živnostníci na daních zaplatí méně
Drobní podnikatelé si budou moci už za letošní rok spočítat náklady a tím i daně podle vyšších paušálů.

Nejvíce (80 procent) si proti dnešku budou moci z tržeb odečíst zemědělci a dále řemeslníci (60 procent), jako jsou zedníci, tesaři, truhláři, cukráři či kadeřnice. Více si budou moci odpočítat i spisovatelé, překladatelé, sportovci či herci. Vláda čeká, že je proto začne využívat dalších skoro dvě stě tisíc podnikatelů.

2. Plaťte zaměstnancům dopravu a ubytování
Příspěvky na dopravu do práce a na bydlení, které firma poskytne svým zaměstnancům, si budou moci společnosti odepsat z daní.

Důvod: aby se lidé nezdráhali dojíždět a stěhovat za prací a nevyužívali raději sociální dávky.

3. Nesplácené pohledávky sníží daně
Podnikatelé si budou moci snížit daně o celé nesplácené pohledávky, které nejsou vyšší než 30 tisíc korun. Dosud to mohli udělat jen v případě, když je začali vymáhat přes soud.

4. Kupujte registrační pokladny, nabádá Sobotka
Za včasný nákup registrační pokladny, do června příštího roku, čeká podnikatele sleva na dani, a to až osm tisíc korun. Vláda se tak snaží zatraktivnit investici, která asi nebude třeba - pokud ODS vyhraje volby a tuto povinnost zruší.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Najdete na iDNES.cz