Delta Airlines

Delta Airlines

Jak šetří aerolinky emise? Létají prázdné přes Atlantik

  • 49
Je to sice let na atraktivní a jedné z nejrušnějších leteckých tras mezi USA a Velkou Británií, tam ani zpět ale nemá žádné cestující. Zcela záměrně. Britský list The Guardian odhalil, že americká letecká společnost Delta Air Lines létá pravidelně mezi oběma zeměmi zcela prázdná jen kvůli tomu, aby dezinfikovala v Londýně své stroje pro lety do Austrálie.

Aerolinky čelí přitom čím dál větší kritice za své emise CO2 a samy slíbily, že je do roku 2050 sníží o padesát procent. - více čtěte Do roku 2050 budeme o polovinu zelenější, slibují aerolinky

Delta Air Lines prázdné přelety přiznala. Vysvětlují to požadavky australských úřadů, který podle Guardianu vyžadují po aerolinkách, aby k protinožcům přilétala letadla postříkaná látkou chránící před rozšířením malárie a horečky dengue. Delta ale nesmí letadla dezinfikovat v USA, nejbližší zařízení, které má schválení australských úřadů, je na londýnském letišti Heathrow.

"Látky pro tento proces jsou v USA schválené, nicméně podle amerických zákonů se nesmí provádět na území USA," vysvětlila mluvčí Delty.

Místo do Londýna do Číny

Podle ekologů je postup Delty nemravný a ukazuje lehkovážný postoj aerolinek ke globálnímu oteplování. "Symbolizuje to jejich velkopanský přístup k životnímu prostředí," uvedla Richard George z organizace Kampaň za lepší dopravu.

Podle kalkulaček na výpočet emisí vypustí prázdný boeing 777 / 200 ER při zpátečním letu mezi New Yorkem a Heathrow zhruba pět set tun CO2. To je zhruba padesátinásobek průměrné produkce emisí skleníkových plynů každého Čecha v roce 2006.

Delta plánuje lety přes Atlantik zastavit. Mění ale jen cíl cesty: nejbližší další zařízení na dezinfekci je v Číně. Případ Delty není v oboru zdaleka jediný.

Například společnost BMI potvrdila, že létala prázdná mezi Londýnem a velšským Cardiffem jen proto, aby si udržela atraktivní časové úseky pro odlety a přílety na letišti Heathrow. Pokud by je nevyužila, ztratila by je.