Jak si vyzvednout výplaty odškodnění?

aktualizováno 
Lidé nuceně nasazení v době druhé světové války na práce v Německu se konečně dočkají výplaty odškodnění. Přestože jeho výše není zanedbatelná, morální hodnota tohoto kroku je podstatnější než sama poukazovaná částka. Vyzvednutí peněz však může znamenat pro některé žadatele řadu obtíží.

Pro odškodnění českých obětí nucených prací získala Česká republika 432 milionů německých marek, které má dostat na pětaosmdesát tisíc žadatelů rozdělených do dvou kategorií:

- totálně nasazení - ti mohou získat nejvýše 5 tisíc německých marek, tedy zhruba 85 000 korun.

- vězni v koncentračních táborech, věznicích a ghettech, kteří mají nárok až na 15 tisíc marek, tedy přibližně 255 tisíc korun.

První vlna vyplácení byla zahájena 22. června - jako první byly odškodněny oběti z koncentračních táborů a lidé narození před červnem 1922, kteří měli své žádosti nejlépe zdokumentovány. Celkem šlo o 10 tisíc nuceně nasazených.

Peníze dostanou ve dvou splátkách. První ve výši 75 procent z předpokládané částky je nyní v první vlně vyplácena. Zbývající část mohou očekávat po uplynutí lhůty pro podání žádosti o odškodnění. Poslední datum je prozatím stanoveno na 11. srpna 2001, uvažuje se však, že termín se posune.

O tom, kdy budou odškodněny další oběti, rozhoduje rychlost zpracování žádostí Českoněmeckým fondem budoucnosti. Oprávněné žádosti jsou zasílány do Německa, kde jsou ještě jednou prověřeny, a německé orgány rozhodují o uvolnění dalších peněz. Lidé zařazení do kategorie "vězeň a nuceně nasazený v Německu" dostanou podle místopředsedy Svazu nuceně nasazených Karla Růžičky vždy plných patnáct nebo pět tisíc marek, respektive částku přepočtenou na koruny.

V dalších vlnách bude výše odškodnění odstupňována podle pracovních podmínek a doby nasazení žadatele, a tudíž nemusí dosáhnout maximálních limitů.

Jak si vybrat peníze?

Žadatelé obdrží šekové poukázky do vlastních rukou spolu s informačním dopisem od Česko-německého fondu budoucnosti. Peníze si musí příjemce osobně vyzvednout na kterékoliv poště nebo v pobočce ČSOB Poštovní spořitelny. Musí se přitom prokázat dokladem totožnosti.

V případě, že se nemůže žadatel osobně dostavit na poštu, může peníze vyzvednout zástupce na základě úředně ověřené plné moci. Na poštovní poukázce je uvedeno, aby si lidé domluvili na poště výplatu tři dny předem, neboť jde o poměrně vysokou částku, která nemusí být na přepážce okamžitě k dispozici. To se týká především menších pošt, ve velkých městech by takové komplikace nastat neměly.

Kdo se chce chránit před pohledy zvědavců, může si výběr na poště domluvit předem telefonicky a pak si jen vyzvednout peníze. V bance by neměl být s výplatou problém, zároveň by tu měli nabídnout například i převod na účet či použití jiné bezhotovostní operace.

Vyplacená částka je osvobozena od daně a na poště ani v bance si za ni nic nenaúčtují. Jakékoliv další transakce - například za rozdělení částky a její zaslání na několik účtů - se platí podle bankovního ceníku. Pozor: Nikde není stanoveno, že částka musí být vybrána v hotovosti! Raději využijte možnost bezhotovostního převodu na účet, a tím chraňte svou bezpečnost. Manipulace s větším množstvím peněz v hotovosti nemusí uniknout všudypřítomným pohledům.

Platnost šekové poukázky je 60 dní, na zadní straně složenky je přesně uvedené datum, dokdy je možno si peníze vyzvednout. Jestliže si žadatel během této lhůty své peníze nepřevezme, budou vráceny Českoněmeckému fondu budoucnosti. Fond by měl následně žadatele informovat o uložení částky. Pokud člověk, který má nárok na peníze, zemře, budou informováni pozůstalí o dalším postupu.

Kdo mohl podat žádost o odškodnění?

Německo

Žádost o odškodnění mohly podat osoby, které se dožily 16. února 1999 a doložily věrohodnými doklady svou otrockou nebo nucenou práci v Německu. Vyplněný formulář s potřebnými dokumenty se odesílá na adresu Česko-německého fondu budoucnosti. Jestliže žadatele zemřel, mohou pozůstalí informovat Svaz nuceně nasazených, případně Fond budoucnosti, a na speciálním formuláři uvést nejen osobní údaje zemřelého, ale i osobní údaje pozůstalých.

Pozůstalými se rozumí především manžel, manželka, děti, vnuci, případně další určené osoby. Výplata by v případě zachování tohoto postupu měla proběhnout bez problémů. Jiná situace nastává, pokud člověk podávající žádost zemřel v okamžiku, kdy byla zahájena výplata odškodnění. Protože si peníze nemůže vyzvednout oprávněná osoba, je po uplynutí šedesátidenní lhůty poukázána zpět na účet Česko-německého fondu budoucnosti, který tyto případy individuálně posoudí. Nárok na finanční odškodnění se tak stává součástí dědického řízení.

Rakousko

Nuceně nasazení, kteří pracovali na území dnešního Rakouska, podávají svou žádost k rakouskému Fondu smíření. Ačkoliv si rakouská strana vyžádala seznam prvních dvou tisíc českých obětí nucených prací, vyplácení zatím brání nedořešené právní spory u soudů ve Spojených státech. Z tohoto fondu budou prostředky poskytovány jednorázově, nikoliv ve splátkách.

Kde získat informace?

Svaz nuceně nasazených
U Královské louky 5
Praha 5
150 00
telefon: 02/57 32 83 58

Česko-německý fond budoucnosti
Legerova 22
P. O. Box 47
Praha 2
120 21
telefon: 02/24 26 20 40

Ústředí fondu
Na Kazance 634/7,
171 00 Praha 7
Telefon: 02/85 442 21, 02/83 85 05 12-14
fax: 02/83 85 05 03

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Najdete na iDNES.cz