Jak snížit daňový základ: nakupovat, platit zálohy

  11:32aktualizováno  11:32
- Při pohledu na položku příjmy se každoročně mnoho podnikatelů vyděsí: "To zase budou daně!" A začnou vymýšlet, co by si ještě rychle koupili, aby alespoň část zisku, po kterém natahuje ruku stát, zůstala doma. V polovině prosince sice nejdou dělat velké zázraky, ale přece se nějaká koruna zachránit ještě dá. Cest, jak ušetřit na daních, je několik. Podnikatel si může pořídit něco nového do firmy. Ale pozor: aby si mohl celou cenu odečíst z daňového základu, nesmí být věc dražší než čtyřicet tisíc korun.
Výjimkou je nehmotný majetek, například software, který lze do daňově uznatelných výdajů zahrnout až do výše šedesáti tisíc korun. V opačném případě je třeba předmět odepisovat - to znamená každý rok z daní odečíst jen část ceny.

"Výdajem, který sníží daňový základ, může být klidně i ojeté auto, pokud jeho cena nepřesáhne uvedených čtyřicet tisíc korun," uvádí daňový poradce Antonín Abrahám.

Obchodník si také může nakoupit zboží - pokud vede jednoduché účetnictví, nezáleží na tom, kdy ho prodá. Zahrnout do svých výdajů ho může ve chvíli, kdy za něj zaplatí.

Stejné je to například i s nájmem či platbami za služby. Podobné transakce jsou složitější, pokud podnikatel vede podvojné účetnictví. Neboť musí brát v úvahu takzvané časové rozlišení. To znamená, že například nájem zaplacený na příští rok se do daňově uznatelných nákladů postupně rozpouští.

Finanční kontrola uzná jen věci pro podnikání
Pokud si chce podnikatel pořídit něco nového, měl by mít na paměti, že věc musí sloužit jeho firmě. Jinak může mít oplétačky s finančním úřadem - televize koupená rodině k Vánocům při kontrole z berního neprojde.

Problém může být i s věcmi, které využívá pro podnikání jen zčásti. Může to být například počítač, který bude namísto v kanceláři stát v obývacím pokoji a sloužit také k výuce dětí. Pokud se bude majitel firmy s dětmi o přístroj dělit, měl by si zahrnout do svých nákladů jen určitou část z jeho ceny.

"Při kontrole z finančního úřadu by měl podnikatel umět doložit, jak k částce, kterou odečetl z daňového základu, došel. Například, že pracuje na počítači osm hodin denně a čtyři hodiny ho využívá rodina," uvádí Antonín Abrahám. Může tak předejít zbytečným dohadům s berními úředníky, doplácení daně a penále.

A co se nejvíc kupuje? Mobilní telefony, již zmíněné počítače, faxy a kancelářská technika vůbec, programové vybavení. Daně může snížit i odborná literatura. Titul je však třeba vybírat s rozmyslem.

Jak uvádějí autoři knihy Daňově uznatelné výdaje v jednoduchém účetnictví od A do Z, finanční kontrola těžko uzná, když si soukromý lékař pořídí výpravnou knihu o automobilismu nebo advokát sadu sci-fi příběhů. Zato umělecký truhlář si může z daní odečíst předplatné časopisu Chatař a zahradník příručku Estetická zahrada.

Pohoštění z daní odepsat nejde
Podnikatel sníží daně i nákupem reklamních předmětů, tedy věcí opatřených logem nebo značením firmy. Cena jednoho nesmí přesáhnout dvě stě korun a nesmí se jednat o zboží podléhající spotřební dani. Mohou to být například trička, tužky, diáře, tašky. Finanční kontrola však vyškrtne například láhev koňaku, byt je na vinětě název firmy, nebo drahý parfém rozdávaný jako pozornost za dobrou spolupráci obchodním partnerům.

Do výdajů, které zmenší daň, lze zahrnout i část nákladů na firemní vánoční večírek. Například pronájem sálu v restauraci, kouzelníka či jiného baviče, Z vlastní kapsy ale podnikatel zaplatí jídlo a pití.

Opatrně je třeba nakládat i s nákupem oděvů. Majitel obchodu může před koncem roku koupit například pracovní pláště svým prodavačkám. Finanční úřad mu ale s největší pravděpodobností neuzná oblek, přestože jej potřebuje k obchodním jednáním.

Na konci roku se může podnikatel rovněž předzásobit hygienickými prostředky - mýdla, ručníky, saponáty, toaletní papír. A to v rozumném poměru k počtu svých zaměstnanců.

Pozor na
* předměty, které se zároveň používají pro soukromou potřebu, z daní lze odečíst jen část jejich ceny
* věci dražší než čtyřicet tisíc korun (kromě nehmotného majetku, u kterého je hranice šedesát tisíc korun) - se odepisují
* automobily na leasing, do výdajů se zahrnuje jen poměrná část podle doby, kdy byla smlouva uzavřena, příklad: hodnota leasingu je 360 tisíc korun, splácí se 36 měsíců, za auto koupené v prosinci si podnikatel zahrne 10 000 korun
* marketingové studie - finanční úředníci na ně reagují jako býk na červené sukno a navíc, mohou je zařadit do skupiny daňově neuznatelných výdajů nebo do kategorie nehmotný majetek s šestiletou dobou odepisování

Tipy, jak před koncem roku snížit daňový základ*
NAKOUPIT
* kancelářskou techniku
* reklamní předměty
* hygienické prostředky
* odbornou literaturu

ZAPLATIT
* do konce roku zálohu za prosinec na sociální a zdravotní pojistné
* nájemné za kancelář
* zálohové platby

PŘISPĚT
* na dobročinné účely

Poznámka: pro podnikatele, kteří vedou jednoduché účetnictví
Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Najdete na iDNES.cz