Chcete mít pěkný trávník? Sekejte ho pravidelně, ale maximálně o třetinu délky. Ilustrační foto

Chcete mít pěkný trávník? Sekejte ho pravidelně, ale maximálně o třetinu délky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak správně sekat trávník

  • 5
Zajímá vás, kdy a jak by se měl správně sekat trávník? A k čemu je dobré mulčování, vertikulace anebo jakou údržbu vyžaduje vaše sekačka? Přečtěte si odpovědi.

Jak správně sekat trávník?
S prvním jarním sekáním byste měli začít teprve tehdy, až bude tráva dostatečně silná. Doporučená výška je 3 až 4 centimetry. Přičemž platí zásada, že byste měli odsekávat nejvýše třetinu celkové délky stébla.

Pokud je sušší léto, postačí sekat trávník jednou za dva až tři týdny na vyšší výšku, alespoň 5 centimetrů. A naposledy byste měli zelený koberec zkrátit v říjnu. Důležité - a to v jakémkoliv období - je, aby tráva byla suchá. V opačném případě ji může sekačka vytrhávat, čímž vzniknou holá místa.

Musím do benzinových sekaček míchat olej s palivem?
Tento problém vás už dnes trápit nemusí, protože rotační sekačky jsou vybaveny čtyřtaktními motory, které se mažou samy. Jinak je tomu, pokud máte dvoutaktní křovinořez nebo strunovou sekačku, kde se pro pohon motoru používá směs oleje a benzinu v poměru doporučeném výrobcem, zpravidla 1:50.

Je pravda, že benzinové sekačky se nehodí do členitého terénu?
Ano. Už svah se sklonem kolem deseti procent může znamenat problém. Může se vylít olej, a tím zadřít motor, protože čtyřtaktní motory sekaček nemají tlakové mazání. Na takové stráně je lepší použít elektrickou sekačku nebo dvoutaktní vyžínač.

. Infografika

S jakými typy sekaček a přístrojů na úpravu trávníků a půdy se můžete setkat v obchodech.

Jakou údržbu vyžaduje sekačka?
Při ošetřování sekačky byste se měli řídit doporučením výrobce. Všeobecně platí, že po každém sekání byste ji měli očistit a otřít žací nůž naolejovaným hadrem. Pokud je ostří nože tupé, dejte ho nabrousit, případně vyvážit do servisu.

U elektrických sekaček pak postačí prohlédnout izolaci kabelu. Benzinové motory vyžadují pravidelnou výměnu oleje a čištění vzduchového filtru. Před zimou je dobré "vyjet" benzin z karburátoru, což usnadní první jarní startování. Pokud máte akumulátorovou sekačku, měly by zůstat baterie nabité i v době, kdy se neseká.

K čemu je dobrá mulčovací sekačka?
Mulčovací sekačka rozsekává trávu na malé kousky a vyhazuje ji zpět na trávník, kde se rozloží. Rozemletá tráva tak slouží jako přírodní hnojivo. Další výhodou je, že se nemusíte zdržovat s vyprazdňování sběrného koše. Aby mulčovací nože mohly trávu správně "porcovat", měli byste sekat pravidelně a nenechávat trávu přerůst.

Na co jsou vertikulátory?
Pomáhají oživit trávník tím, že z jeho povrchu odstraňují odumřelé části rostlin, zbytky posekané trávy, plevel či mech, které mohou časem vytvořit nepropustnou vrstvu - travní plsť. Vertikulátor vrstvu plsti vyčeše, takže kořenový systém může dobře dýchat a do půdy se lépe dostávají vláha a živiny.

Má se trávník vertikulovat pravidelně?
Vertikulovat není třeba příliš často. Pokud nemáte problematickou zahradu, postačí dvakrát do roka. Vhodná doba pro tuto práci je na jaře (přelom března a dubna) a na podzim (září). Ideální je, pokud trávník není příliš mokrý - tedy asi dva dny po dešti.

Před odstraněním travní plsti je vhodné trávník posekat na výšku 3 až 4 centimetry. Zamezíte tím poškození nadzemních částí rostlin při následné vertikulaci. Nože přístroje byste měli nastavit tak, aby se půdy jen lehce "dotýkaly". Zem by měly prořezávat jen do 2 až 3 milimetrů. Při nastavení větší hloubky by mohly poškodit kořeny.

. Za kolik si můžete půjčit zahradní techniku

Motorový křovinořez

1/2 dne - 150-250 Kč

1 a více dnů - 300-400 Kč (za každý den)

Rotační sekačka

1/2 dne 200-300 Kč

1 a více dnů 350-500 Kč

Benzinový vertikulátor

1/2 dne 300-700 Kč

1 a více dnů 500-1 200 Kč

Bubnová sekačka

1/2 dne 250-450 Kč

1 a více dnů 500-800 Kč

Lištová sekačka

1/2 dne 300-400 Kč

1 a více dnů 500-750 Kč

Ceny jsou pouze orientační, závisí na vypůjčeném modelu. Půjčovny požadují zpravidla předložení jednoho nebo dvou průkazů totožnosti a složení vratné zálohy.