Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Papír snese vše. Podívejte se, jak úspěšní lidé lžou v životopisech

  • 52
Většina životopisů obsahuje chyby. Některé z nich jsou nezamýšlené, objevují se ale i nestydaté lži o akademických nebo profesních zkušenostech kandidátů. A to i v CV úspěšných a známých lidí. Podívejte se na přehled několika takových výmyslů.

Nepravdy v životopisech osobností z byznysu i jiných oblastí shromáždil britský server The Telegraph.

Frank Abagnale, slavný podvodník
Jednoho z nejznámějších lhářů ztvárnil ve filmu Chyť mě, když to dokážeš herec Leonardo DiCaprio. Kromě účasti na nespočtu finančních podvodů Abagnale pracoval také jako pilot a doktor, zfalšoval si totiž potřebné kvalifikace. Díky falešnému diplomu z právnické fakulty na Harvardu také pracoval jako advokátní koncipient. Část života strávil ve vězení, nyní 67letý Abagnale vede poradenskou společnost proti finančním podvodům a úzce spolupracuje s FBI (více o americkém Baronu Prášilovi čtěte zde).

Scott Thompson, bývalý šéf Yahoo
Americká společnost Yahoo přišla o svého šéfa v roce 2012 poté, co se provalilo, že si Thompson přikrášlil své akademické tituly. Ukázalo se totiž, že ačkoli se chlubil bakalářským vzděláním v počítačových vědách na Stonehill College, tento kurz se tam otevřel až čtyři roky poté, co měl Thompson studium absolvovat (více čtěte zde).

David Geffen

David Geffen, mediální magnát, hudební producent a spoluzakladatel studia Dreamworks
Když nedostal místo v zaměstnání proto, že neměl vysokoškolské vzdělání, Geffen zalhal hledačům talentů William Morris, že má diplom z losangeleské University of California. Bál se, že jeho zaměstnavatel zjistí pravdu, a tak půl roku chodil do práce dřív, aby zadržel dopis z univerzity popírající jeho vzdělání a nahradil jej potvrzením, že ji absolvoval. V roce 2001 poskytl jmenované univerzitě dar 200 milionů dolarů a díky tomu po něm byla pojmenována fakulta medicíny.

Jeffrey Archer, spisovatel a bývalý člen obou komor britského parlamentu
Lživě se chlubil vysokoškolským diplomem v oboru angličtina, historie a geografie na Oxfordské univerzitě. Navíc zkratka „FIFPC“, kterou ve svém životopise používal, se nakonec ukázala být názvem fitness centra (více o jeho eskapádách čtěte zde).

Ronald Zarrella, šéf výrobce kontaktních čoček Bausch & Lomb
Vymyslel si, že má titul MBA na Stern School of Business na Newyorské univerzitě. Zarrella v roce 2002 nabídl svou rezignaci, tu ale představenstvo firmy odmítlo. Manažer však přišel o roční bonus ve výši 1,1 milionu dolarů.

Gordon Ramsay

Gordon Ramsay, uznávaný šéfkuchař
Tvrdil, že hrál fotbal za Glasgow Rangers, ale jeho kariéru náhle ukončilo zranění. Přitom odkopal jen jeden neoficiální zápas.

Lee McQueen, vítěz britské reality show Apprentice
V předposledním kole soutěže lhal, že strávil na univerzitě dva roky, přitom tam studoval jen dva měsíce.

Patrick Imbardelli, šéf hotelové sítě InterContinental v Asii
Musel rezignovat poté, co se provalilo, že si přikrášlil své vzdělání. Tvrdil, že má tři tituly z americké Cornell University a australské Victoria University. Na obě školy sice chodil, ale ani jednu nedostudoval.

David Tovar, viceprezident pro korporátní komunikaci amerického obchodního řetězce Walmart
Byl donucen složit funkci, když se ukázalo, že nemá vysokou školu. Ačkoli čtyři roky studoval na univerzitě v Delaware, nenasbíral dostatek kreditů, aby školu dokončil. Zjistilo se to, když jej Walmart chtěl povýšit a prověřoval jeho dosažené vzdělání.

Jack Grubman

Jack Grubman, bývalý analytik na Wall Street
Jeden z nejlépe placených analytiků na Wall Street, který si dokázal vydělat i 20 milionů dolarů ročně, lhal, že vystudoval technologický institut v Massachusetts. Přitom absolvoval na Bostonské univerzitě. Tato nevinná lež jej o místo telefonního bankéře ve společnosti Salomon Smith Barney ale nepřipravila. Odešel odsud až v roce 2002 kvůli obvinění, že ve svých zprávách úmyslně klamal investory. Ačkoli to nikdy nepřiznal, musel zaplatit patnáctimilionovou pokutu a Komise pro cenné papíry mu doživotně zakázala v oboru pracovat.

Alison Ryanová, ředitelka komunikace klubu Manchester United
Jak absurdní - o PR průšvih se fotbalovému klubu postarala jeho nová mluvčí. Lhala totiž o svém vzdělání, když tvrdila, že absolvovala historii na univerzitě v Cambridgi s vyznamenáním. O pracovní místo za 125 tisíc liber ročně nakonec přišla. Dříve navíc měla zákaz vykonávat právní služby, když se dopustila devíti přestupků proti profesním zásadám.