Jak vybrat správný televizor

  • 10
Víte, jak správně vybírat televizor, aby vám jeho koupě bzry nazkazila náladu? Jak daleko byste měli sedět od televize v závislosti na její úhlopříčce? Co znamenají zkratky, které figurují v popisech vlastností televizorů? Jsou pro uživatele vůbec důležité
  • Před nákupem si dobře promyslete, jaké vlastnosti a funkce od přístroje požadujete. To, že výrobek po zakoupení nevyhovuje vašim nárokům, nemůže být důvodem k reklamaci.
  • Rozmyslete si, do jak velké místnosti chcete televizor umístit. Obvykle doporučovaná vzdálenost od obrazovky pro sledování se rovná pětinásobku úhlopříčky.
  • Počítáte-li s tím, že si budete často přehrávat na televizoru DVD filmy, pořiďte si přístroj v širokoúhlém formátu 16:9 (velikostní poměr stran obrazovky).
  • Výrobci označují různé typy obrazovek rozličnými (svými) názvy. Navíc mají obrazovky od jednotlivých výrobců odlišně zbarvený obraz. Proto je nejlépe porovnat několik modelů a vybrat si obraz, který je subjektivně nejpříjemnější.
  • Rozhodněte se, kam chcete televizor umístit. Podle toho vybírejte velikost a hloubku přístroje, ale i umístění propojovacích konektorů (přední, boční nebo zadní strana). Má-li televizor VGA vstup, můžete ho využít také jako monitor k počítači.
  • V obchodě si vždy nechte přístroj předvést a sledujte pozorně čistotu obrazu i zvuku.
  • Informujte se na podmínky záruky a servisu.

Co znamená...

Velikost televizní obrazovky

značení

velikost úhlopříčky

vzdálenost diváka

charakteristika

14"

37 cm

75­-250 cm

nevhodné pro celovečerní sledování programů

21"

55 cm

110-­380 cm

"paneláková" televize

25"

63 cm

130-­440 cm

vhodná pro většinu domácností

29"

72 cm

150­-500 cm

pro prostornější obývací pokoje

34"

84 cm

170-­580 cm

pro velké obývací pokoje, většinou plochá obrazovka

Poznámka: Velikost obrazovky se udává v palcích ("1" palec = 2,54 cm). Výrobci však většinou uvádějí velikost úhlopříčky celé obrazovky, viditelná část je přibližně o čtyři centimetry menší.

100 Hz technologie ­- jde o dvojnásobnou rychlost promítání obrazu za jednu sekundu, která eliminuje blikání obrazovky. Obraz je plynulejší, podstatně kvalitnější a při sledování méně unavující. Běžné televizory jsou padesátiherzové.

Auto 16:9 ­- při příjmu kódovaného signálu se televizor automaticky přepne na režim 16:9 (Digital Zoom), tj. zobrazí se na celé ploše.

Dětská pojistka -­ funkce, díky níž lze zablokovat ovládání televizoru.

DRC-MF ­- díky této technologii je reprodukce předmětů i pohybu mnohem přesnější a dynamičtější, obraz téměř věrně napodobuje skutečnost.

Grafický ekvalizér ­- umožňuje manuální nastavení výšek a hloubek.

Hyperband Tuner (širokopásmový přijímač) -­ umožňuje přijímat rozšířenou nabídku speciálních kanálů, na kterých vysílají kabelové televize.

NTSC/SECAM ­- televizní systémy používané v zahraničí (USA, Japonsko, Francie).

PAL -­ zkratka Phase Alternate Line. Televizní systém užívaný především v evropských zemích (i v Česku).

PAT (obraz a text) -­ teletext sledovaného kanálu se zobrazí v pravé části obrazovky. V levé je dále vidět normální obraz.

PIP (obraz v obrazu) ­- obraz jiného kanálu se zobrazí v malém okně obrazovky. Při sledování jednoho programu nebo videa tak můžete průběžně sledovat i jiný program.

SCART ­- konektor obsahující audio a video vstupy a výstupy. Umožňuje snadné propojení různých typů audio a video zařízení (např. televizoru a videomagnetofonu).

Show View ­- způsob nastavování časového spínače. Pro nastavení jsou nezbytné číselné kódy uvedené v televizních programech. Kód obsahuje datum, čas začátku programu a čas jeho konce.

Sleep Timer -­ časový spínač televizoru (přechod do pohotovostního stavu), který lze obvykle nastavit v desetiminutových intervalech od 10 do 90 minut.

S-video vstup -­ video vstup na speciálním standardizovaném konektoru umožňující kvalitní přenos video signálu, např. z videokamery.

Teletext -­ informační textový kanál, který je vysílán příslušnou stanicí.

  • Pramen: www.stereomag.cz, Sony