Vždy je lepší, když se na nákup vypravíte přímo s dítětem, aby si kolo vyzkoušelo. Ilustrační foto.

Vždy je lepší, když se na nákup vypravíte přímo s dítětem, aby si kolo vyzkoušelo. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak vybrat vhodné dětské kolo

  • 1
Chystáte se koupit dítěti první kolo? Rozhodně by mělo být co nejmenší a co nejlehčí. Taková kola jsou označována jako 12" podle průměru ráfků kol. O něco větší jsou 16" kola.

Oba nejmenší typy kol mají odnímatelná balanční kolečka, která jsou velmi důležitou pomůckou při nácviku jízdy.

Infografika

Dětská jízdní kola podle velikosti.

"Alespoň v začátcích, než se dítě naučí kolo plně ovládat a držet rovnováhu, je vhodné přídavná balanční kolečka používat. Jak se dítě bude zdokonalovat, budete je postupně zvedat, aby se o ně při jízdě neopíralo, a až poté je můžete úplně odstranit,“ doporučuje Kateřina Princová ze specializované prodejny dětských cyklistických potřeb SKIBI.

Dbejte, aby kolo bylo bezpečné

Nejmenší kola jsou opatřena protisměrnou brzdou - takzvaným torpédem - na zadním kole. Když tedy dítě šlápne dozadu, kolo zabrzdí. Čelisťovou brzdu, takzvaný V-break, mají pouze na předním kole. Minimálně ze začátku je však bezpečnější učit děti brzdit především zadní brzdou. Obvykle totiž na páčku přední brzdy buď vůbec nedosáhnou, nebo ji nedokážou stisknout. Navíc při prudkém stisknutí pouze přední brzdy by mohly snadno přeletět přes řídítka. .

Kola velikosti „12" a 16" musí být osazena krytem, který zakrývá celý řetěz tak, aby se při jízdě dítěti nezapletlo do řetězu oblečení či tkanička, popřípadě si neporanilo prsty při manipulaci s řetězem,“ vysvětluje Martin Verner z prodejny Ski and Bike Centrum Radotín. Vybírejte takové kolo, u kterého půjde snadno měnit výška a naklopení řidítek a sedla. Dítěti se na něm musí sedět pohodlně.

Navíc nebudete muset běžet pro jiné, když dítě přes zimu vyroste.

Na nákup vezměte dítě s sebou

Vždy je lepší, když se na nákup vypravíte přímo s dítětem, aby si kolo vyzkoušelo. A zajděte raději do specializované prodejny, kde vám vyškolený personál poradí a pomůže zvolit správnou velikost a typ kola. Tam máte také při nákupu jistotu, že kolo bude správně postavené a kvalitně seřízené, což je pro bezpečnou jízdu velice důležité. A také že vám v případě potřeby zajistí servis.

A jak poznat kvalitu? „Podle zpracování jeho jednotlivých součástí, například balančních koleček, pedálů či krytu řetězu. Dále ověřte hladkost chodu rotujících částic, tedy řečeno jednoduše - lehkost šlapání, účinnost brzd,“ radí Martin Verner.

Kolik to stojí

Ceny dětských kol záleží na velikosti a použitých materiálech. Základní kvalitní dětská kola postavená na 12" kolech startují těsně nad hranicí dvou tisíc korun. Ceny větších 16" kol se pohybují od tří tisíc korun nahoru. Kola postavená na lehčích rámech z hliníkových slitin a osazená lehčími komponenty stojí i dvojnásobek toho, co jejich levnější alternativy.

Ale to je pro mnohé rodiče částka, kterou nemohou ze svých rozpočtů dát. Do tržnic však raději ani tehdy nakupovat nechoďte, protože kola z nich nemusí být bezpečná (viz rozhovor vpravo s europoslankyní Zuzanou Roithovou).

Na co dát pozor v bazaru

Při nákupu v bazaru buďte velmi pozorní. Dejte pozor na rozsah poškození kola, tak aby vás následná oprava nevyšla dráž než nákup nového. Zkontrolujte funkčnost brzd a prověřte, zda se všechny rotující součástky na kole točí bez drhnutí.

"Prohlédněte také pláště, zda nejsou poškozené a zda je kolo osazeno krytem řetězu. Zkontrolujte pedály, zda se točí bez problému, jestli nejsou ohnuté a nezadrhávají. Totéž platí, i když je kolo osazeno pomocnými postranními kolečky," vyjmenovává Martin Verner. Ceny bazarových kol se podle opotřebení a poškození pohybují na hranici 50 procent ceny nových kol.