Jaké poselství sdělují obaly

Rostoucího zájmu o zdravou stravu využívá potravinářský průmysl.
Rostoucího zájmu o zdravou stravu využívá potravinářský průmysl. Výrobci pochopili, že přidat k výrobku určité množství zdraví prospěšné látky, nebo naopak ubrat té, která má špatnou pověst, znamená přidat mu na přitažlivosti, a tím i na ceně. K nápisům na obalech typu "obohaceno vitaminy a minerály", "nízkotučné", "bez cholesterolu" je však třeba přistupovat s chladnou hlavou a vědět, že zdravá a vyvážená strava se obejde bez těchto obohacených potravin. Zdá se, že potraviny, jež se mají postarat o náš zdravotní kapitál, se při cenách, které za ně musí zákazník zaplatit, starají spíš o kapitál výrobních firem.

Ne že by všechna tvrzení na obalech byla nepravdivá, ale někdy si jen tak se zákazníky pohrávají. Nápis "bez cholesterolu" na lahvi slunečnicového oleje je jen způsob, jak odlákat pozornost zákazníka od stejného konkurenčního výrobku. Cholesterol mít ani nemůže, nemá ho žádný rostlinný tuk. Zákon o potravinách určuje, které údaje na obalech jsou povinné, které dobrovolné, ale také které je zakázáno uvádět. Zakázáno je například přisuzovat potravinám kromě prokázaných dobrých vlastností ještě léčivé účinky. Tvrdit, že výrobek působí pozitivně na zdravotní stav, lze jen o potravinách určených pro zvláštní výživu. Ty se však svým specifickým složením nebo způsobem výroby výrazně liší od běžných potravin. Jsou to výrobky, které jsou používány při různých redukčních nebo speciálních dietách. Jejich uvedení na trh musí schválit ministerstvo zdravotnictví. Pokud je výrobek označen jako dietní, musí být zároveň uvedeno, pro jaký druh diety je určen. Mezi potraviny určené pro zvláštní výživu nepatří ani Actimel ani Flora Light, naopak Flora pro.activ, která byla nedávno uvedena na trh, ano. "Firma skutečně doložila dokumentaci, která dokazovala, že prokazatelně cholesterol snižuje," uvádí Daniela Winklerová. Výrobce tedy může tvrdit, že cholesterol snižuje.

* Bifidobakterie mají skutečně příznivý vliv na správnou funkci zažívání. Ten však mají všechny kysané mléčné výrobky, pokud obsahují bifidobakterie.

* Limonády a ovocné nápoje, pokud nejde o stoprocentní šťávy, nejsou z výživového hlediska příliš zajímavé. Obsahují hodně cukrů, barviv a konzervačních látek. Nic na tom nezmění ani přídavek vitaminů.

* Většina výrobků rostlinného původu (např. margaríny nebo oleje do saláty obsahuje výrazné množství nenasycených kyselin, a mají tedy příznivější vliv na hladinu cholesterolu v krvi než výrobky bohaté na nasycené kyseliny, tedy másla Tvrzení je tudíž přehnané. Zákazník si může myslet, že výrobek sám o sobě stačí ke snížení cholesterolu.

* Zatím jediný tuk na našem trhu, která se od ostatních odlišuje. Obsahuje rostlinné steroty, které snižují vstřebávání cholesterolu ve střevech. Je vhodný pro lidi s vysokým obsahem cholesterolu v krvi, ale je víc než třikrát dražší než běžné margaríny.

Odborná spolupráce na příloze: Jana Dostálová, Společnost pro výživu; Václava Kunová, Obezitologická společnost, Fórum zdravé výživy; Tamara Starnovská, dietní sestra FNK Královské Vinohrady; Iva Málková, společnost STOB Stop Obezitě

www.mednet.cz/pacienti/strava/ - stránka obsahuje i lékařskou poradnu, v níž odborníci odpovídají na dotazy o stravě
www.obezita.cz/ - na této stránce je kromě jiného poradna pro obézní
www.chpr.szu.cz/ - Centrum hygieny potravinových řetězců má na svých stránkách databázi nutričního složení potravin