Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké známky dostala známková vína

  10:00aktualizováno  10:00
Chcete vědět, která vína dopadla nejlépe? Která stojí za to koupit a která se naopak za svou cenu nevyplatí? Přečtěte si výsledky našeho testu.

Bílá vína

 

Dan Ermite 2000
78,5


odrůdy: Veltlínské zelené
Znovín Znojmo se sídlem v Šatově
89,90 Kč (Globus)

Bronzový šampion mezi bílými víny. Příjemná medově mandlová vůně, vyrovnaná a harmonická chuť, podpořená přesným zbytkovým cukrem. Jen dochuť lehce rozpačitá.

 

 

Znojemský muškatel
78,4

odrůdy: Veltlínské zelené
Agrodružstvo Nový Šaldorf, Modrý sklep
79,90 Kč (Tesco)

Dokonalá barva i čirost vína. Delikátní vůně s vyšším obsahem pichlavého oxidu siřičitého. Vyrovnaná a harmonická chuť, čistá dochuť vína.

 

 

Ludmila bílá

76,2

odrůdy: Müller Thurgau
Zámek Mělník & Vinné sklepy Jiřího Lobkowicze
93,20 Kč (Carrefour)

Nižší barevnost, vyšší koncentrace oxidu siřičitého. Chuť vcelku příjemná, avšak krátká, evokující chuť nezralých jablíček. Slušný produkt chaptalizované technologie.

 

 

Selection Bohemia Vinum 1998
75,5

odrůdy: Rulandské bílé, Tramín
Bohemia Sekt Starý Plzenec
55,40 Kč (Carrefour)

Víno příliš vysoké barevnosti. Vůně je příjemně medově lipová, chuť je však narušena přítomností kyseliny jablečné. Dochuť vína je navíc otevřená.


 

 

Pálavské bílé

75,0

odrůdy: Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené
Víno Mikulov
49,90 Kč (Delvita)

Správná čirost, o maličko vyšší barevnost. Mírně pichlavá vůně, kratší perzistence, útlejší tělo vína, mírně nahořklá dochuť. Víno bez výrazných technologických chyb.

 

 

Cuvée Müller Thurgau, Veltlín. zelené, Ryzlink vlašský
73,8

odrůdy: v názvu
Diana Hrušovany nad Jevišovkou
země původu: Slovensko, Rakousko, Slovinsko
49,90 Kč/1 l (Delvita)

Velmi dobrá čirost, vyšší barevnost vína. Vůni vína poškozují nepříjemné stařinkové odstíny a nečisté terpenové tóny. V chuti je víno neharmonické, poměrně krátké. Dochuť je kyselá a rozpačitá.


 

 

Velkopavlovický Veltlín

73,7

řada Vinium Moravia
odrůdy: Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský
Vinium Velké Pavlovice
76,90 Kč (Globus)

Světlejší reduktivní produkt (vyšší obsah oxidu siřičitého). Ve vůni zadušené, v chuti i dochuti kovové, neharmonické. Víno, které nevzruší.
 


 

Markýza De Bois Doré
71,0

odrůdy: Müller Thurgau, Veltlínské zelené
České vinařské závody Praha, závod Žamberk
47,90 Kč (Interspar)

Nižší barevnost vína. Nečistá, pichlavá vůně způsobená přesířením vína. V chuti tenké, kyselé, krátké. Na Slovensku takové víno označují "nemá cici ani rici", zkrátka je nevýrazné.

 

 

Červená vína

 

 

Santé Collection
Cabernet & Merlot
78,5

odrůdy: v názvu
Vinprom Rousse, Bulharsko, dovozce Santé holding
94,90 Kč (Albert)

Nejvýše hodnocené červené víno. Hutná barva, charakteristická vůně červeného vína, nadprůměrně plné tělo, harmonická chuť a dostatek tříslovin, které mírně stahují ústa.

 

 

Bulharské víno
Medvědí krev
78,2

odrůdy: Merlot, Cabernet Sauvignon
Vinprom Haskovo, Bulharsko, dovozce PeMaP Přerov
64,90 Kč (Delvita)

Odpovídající barva, mírně marmeládová vůně, harmonická, delší chuť a svíravá tříslovitá dochuť (ale taková už jsou mnohá jižní vína).

 

 

 

Bulharské známkové

76,8

odrůdy: Merlot, Cabernet Sauvignon, Gamza
Vinprom Rousse, Bulharsko, dovozce Santé holding
59,90 Kč (Tesco)

Solidní tmavá barva a nezvyklá farmaceutická vůně. V chuti je poměrně plné, "teplejší" a v dochuti nadměrně taninové. Určitě se dobře prodává i pije.

 

 

Velkopavlovický Vavřinec
76,8

řada Vinium Moravia odrůdy: Svatovavřinecké, Zweigeltrebe
Vinium Velké Pavlovice
76,90 Kč (Globus)

V barvě vína probleskují oranžové tóny. Vůně není nejčistší, chuť je však korektní, ale kratší. Jednoduše moravské víno takové, na jaké jsme zvyklí.

 

 

 

Orešianské červené 2001
75,5

odrůdy: Modrý portugal, Svatovavřinecké
Vinárský závod Banská Bystrica, Slovensko, dovozce Vitis Trade CZ
99,90 Kč (Carrefour)

Velmi dobrá čirost, přesná barevnost. Ve vůni dominuje ne každému imponující aroma Modrého portugalu. Chuť je kratší, ale harmonická. Je to průměrné bronzové víno.

 

 

 

Cuvée Frankovka, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal
75,2

odrůdy: v názvu
země původu: Maďarsko, Rumunsko, Rakousko
Diana Hrušovany nad Jevišovkou
49,90 Kč/1 l (Interspar)

Víno nižší barevnosti a příjemné skořicové vůně. V chuti je však kratší, méně harmonické a v dochuti tříslovinové. Jako by mu chybělo více sebevědomí.

 

 

Ludmila červená
75,2

odrůdy: Modrý portugal
Zámek Mělník & Vinné sklepy Jiřího Lobkowicze
102,90 Kč (J. Meinl)

Víno mohutné, tmavé barvy, nikoliv nejčistší vůně (starší sud, určitě ne barikový). Chuť je však plná, harmonická, v dochuti mírné hořčinky. Je to klasické červené víno, klasická bronzová medaile.

 

Don Luciano 2002 Tempranillo
75,0

odrůdy: v názvu
J. Garcia Carrion La Mancha, Španělsko, dovozce J. Garcia Carrion ČR
99,90 Kč (Tesco)

Tmavší barevnost, mírně kořenitá, avšak až mírně sirovodíková (zkažené vejce) vůně. V chuti je víno průměrně tělnaté, dochuť svíravá, tříslovinová.

 

 

 

Pálavské červené
74,8

odrůdy: neuvedeny
Víno Mikulov
49,50 Kč (Kaufland)

Ne nejčistší vůně, průměrná chuť, rozpačitá neuzavřená dochuť. Harmonii vína navíc narušuje vyšší kyselost. Surovina jednoduše postrádá více slunce.

 

 

Denis d'or 2000
73,7

odrůdy: Cabernet Sauvignon, Pinot Noir
Znovín Znojmo se sídlem v Šatově
99,90 Kč (Globus)

Víno nižší barevnosti, mírně živočišné vůně a průměrně dlouhé chuti. Je to přímočarý produkt standardní kvality, který zákazníka nezklame.

 

 

 

Markýz De Bois Doré
72,3

odrůdy: Cabernet Sauvignon, Frankovka
České vinařské závody Praha, závod Žamberk
64,90 Kč (Interspar)

Víno jasnější granátové barvy. Má nepříjemnou chlorofylově paprikovou vůni (nezralá surovina) a neharmonickou chuť, kterou nevyrovná ani vyšší zbytkový cukr.

 

Gracie
69,8

odrůdy: neuvedeny řada
Valtické zámecké
Vinné sklepy Valtice
69,90 Kč (Billa)

Nižší barevnost, "zelená" chlorofylová vůně a krátká, kyselá chuť. Tu se výrobci nepodařilo překrýt ani vyšším zbytkovým cukrem. Je to takový horší moravský standard.

 

 

 

O testu

 

Počet bodů

Medaile

100 až 95

VELKÁ ZLATÁ

95 až 85

ZLATÁ

85 až 80

STŘÍBRNÁ

80 až 75

BRONZOVÁ

méně než 75

BEZ MEDAILE

Test proběhl opět v Národním salonu vín ve Valticích. Do výběru byla zahrnuta známková vína tuzemská i zahraniční v cenách zhruba od 37 do 100 korun za "sedmičku". Hodnocení probíhá přísně anonymně pořadí vzorků je stanoveno až před vlastní degustací, jeho složení nezná ani předseda komise. V té mohou zasednout jen hodnotitelé, kteří složili degustátorské zkoušky podle evropských standardů. Nesmí být mezi nimi nikdo z výrobců, jehož víno soutěží. Hodnotí se stobodovým systémem, který zahrnuje jedenáct kritérií posuzujících vzhled, vůni, chuť a celkový dojem. Výsledná známka (uvedená vedle názvu) je aritmetickým průměrem ze všech známek jednotlivých hodnotitelů po odečtení krajních hodnot.

Vína hodnotili

Ludvík Budín, vinař, Valtice * Jaromír Gala, vinař, Mikulov * Václav Hans, vinař a obchodník s vinařským sklem, Ivančice *Jan Ivičič, majitel vinného sklepa, Nechory *Pavel Mayer, obchodník se zařízením pro vinařství a mezinárodní zmocněnec pro ČR v OIV (mezinárodní úřad pro vinařství), Mikulov *Ludvík Osička, vinařský technolog, Velké Bílovice * Ladislav Půček, obchodník s vínem, Zlín *Miroslav Šupina, odborný konzultant a školitel v oboru víno, Brno * komisi vedl Fedor Malík, profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě

Stobodový systém

Ideální víno má 100 bodů. Čím více bodů víno získalo, tím lepší má chuť.


Slovníček

Chaptalizace - doslazení moštu cukrem nebo zahuštěným moštem; může se používat jen při výrobě jakostních vín, u přívlastkových se mošt nedoslazuje.

Vyšší barevnost vína - sytější barva, u bílých vín do tónů slámově žlutých až jantarových. Závisí na odrůdě, vyzrálosti a technologii výroby. Příliš vysoká, tedy sytá barva (do hnědých tónů) může být znakem oxidace vína. Opakem je nižší, tedy světlejší barva, typická pro vína s vyšším obsahem oxidu siřičitého a vyrobená reduktivní technologií.

Stařinkový odstín - znak předčasně zestárlého vína s náznakem oxidace.

Reduktivní technologie - moderní postup při výrobě vín, kdy se v procesu výroby maximálně dbá na omezení styku moštu (a poté vína) se vzduchem.

Taniny - třísloviny, které se dostávají do vína z bobulí, semen, třapin nebo z dubových sudů. V přiměřené míře jsou zejména u červených vín znakem kvality.

Chlorofylová vůně - například vůně po posečené trávě. Znak vína z nedostatečně vyzrálých hroznů.

Pavel Krška Národní salon vín (www.salonvin.cz)


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.
Nezlevňují. Ceny pohonných hmot v Česku se drží na hladině z minulého týdne

Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil pouze o haléř na průměrných 30,23 Kč za litr. Jeho cena se...  celý článek

(ilustrační snímek)
Cena vajec prudce roste, protože slepic je málo kvůli aféře s fipronilem

Vejce v obchodech letos zdražují. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle...  celý článek

Ilustrační snímek
Místo deseti druhů másel dvě, zato rakouská. Jak se liší obchody u sousedů

Velký supermarket v Dolních Rakousích je v pátek dopoledne plný penzistů úplně stejně jako o pár kilometrů dál za českou hranicí. A ani nabídka v regálech se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.