Jako učitel dětem předčítal dvanácti hlasy

Zajímaví lidé

Dovolali jste se k Louisi Armstrongovi.
Zajímaví lidé

Dovolali jste se k Louisi Armstrongovi. Nebo ke Karlu Gottovi. Vladimír Hron by si podobné uvítání klidně mohl namluvit nebo nazpívat na záznamník originálním hlasem.

Povolání: Entertainer! "Herec, zpěvák, imitátor, všechno v jednom obalu," říká Vladimír Hron. "Frank Sinatra, Bing Crosby také imitovali a parodovali jiné, a jaké to byly entertainerské hvězdy. Všichni začínali v kabaretech. Je to hodně staré zaměstnání, ale u nás ho nikdo nezná." Vladimír Hron už v pěti letech uměl před početnou společností vyprávět vtipy. "A ve škole, když kluci říkali, že chtějí být pilotem, doktorem nebo kosmonautem, napsal jsem do svojí první slohové práce na téma čím budu: Herec a zpěvák. Nebo pilot, když to první nevyjde." Vyšlo to první, ale cesta k tomuto povolání byla dlouhá. Mít za minulého režimu povolání imitátora? Kdepak, koukej vystudovat něco pořádného. Začal pedagogiku, nedodělal ji, prošel spoustu zaměstnání, také učil. Po práci však vždy vyrazil do společnosti a bavil lidi okolo.

Zkoušel jste někdy vymyslet český ekvivalent ke slovu entertainer?

Přemýšlel jsem o tom. Ale na druhou stranu, všichni říkáme e-mail, surfovat, tak proč bychom nemohli říkat entertainer. Jazyk je dnes plný vypůjčených cizích slov. Jdete po ulici a slyšíte: Hele, pošli mi esemesku, a kdybych měl plný e-mail, tak zkus zafaxovat. Myslím si, že jazyková globalizace je pozitivní. Lidé chápou cizí slova a lépe se učí řeči. Angličtina se jednou stane esperantem pro celý svět.

Využíváte při své práci moderní technologie často?

Mám v autě magnetofon, CD přehrávač a rádio. Minidisk používám při vystoupeních. Pracoval jsem v rádiu a tohle všechno je mi blízké. Ale nemám a nechci mít doma počítač, protože se bojím, že když jim podlehneme, ztratíme svobodu.

Jak se takový imitátor vlastně učí cizí hlas? To si sednete a posloucháte nahrávku?

Jezdím autem! Auto je můj druhý domov, ve voze mám pořádnou aparaturu a cvičím tam. Devadesát procent věcí, které se učím, začínám poslechem ve voze na dlouhých cestách. Ten poslech musí být dostatečný, abych se do toho dostal. Pak už si přizpívávám, a když cítím, že to jde, nechám si vyrobit hudební podklad a cvičím doma. Báječně se také cvičí v kostele, ale ne všude je dobrá akustika.

Nevadí vám cvičení ve voze? Soustředíte se i na řízení?

Dokonce bych řekl, že bez muziky neumím jezdit. Několikrát jsem jel s vypnutým rádiem a zjistil jsem, že mě hudba naopak koncentruje. Když si muziku vypnu, stejně se snažím na něco soustředit. Třeba poslouchám motor. Nevím proč, ale hudba mi při řízení pomáhá. Jsem schopný jet z Bratislavy po představení ve dvě ráno a neusnout.

Kolik hlasů vlastně umíte?

Určitě to bude ke stovce.

Podle čeho vybíráte hlas, kterým se učíte zpívat nebo mluvit?

Zaměřuji se hlavně na zpěváky, nejsem klasický imitátor. Od dětství jsem muzikant a hrál jsem divadlo, takže se tyto dvě profese potkaly. Baví mě hudba a baví mě entertainment jako takový, baví mě bavit lidi. A když je se mnou pobaví třeba takový Frank Sinatra, Louis Armstrong nebo Karel Gott, tak je mi to vždycky příjemnější. Jenže ti lidé nemají vždycky čas, tak si je musím dělat sám. Vždycky si o nich něco zjistím, jestli tu písničku napsali oni, čtu životopisy slavných, chci vědět, jaký měli život. Seženu si nahrávky, abych pochytil jejich pohyby, gesta, mimiku. To všechno dotváří tu postavu.

Je těžší imitovat mluvené slovo, nebo zpěv?

Pochopitelně je těžší zpěv. U mluveného slova se někteří imitátoři dokonce naučí určité věty od určitých lidí tak, jak je ti lidé říkají. Já na to jdu z druhé strany. Poslouchám toho člověka a snažím se najít jeho dikční návyky, na co dává důraz, jak se nadechuje. Spíš si vymyslím vlastní příběh nebo používám ten hlas v běžné mluvě. Jdu po jeho barvě a melodii. To mám právě od zpívání, protože písničku se také nelze naučit jen čirým poslechem. Třeba New York, New York od Franka Sinatry zpívám tak, že kdyby to Frank slyšel, byl by sám překvapen. Našel jsem si tam některá místa, která zpívám jinak než on na desce. Ale zpívám je tak, jak by je Frank určitě zpíval třeba na koncertě. Naučil jsem se jeho pěvecké manýry. Žádný zpěvák nezpívá písničku celý život tak, jak ji natočil na desku.

Může muž pořádně imitovat ženský hlas?

Dělám Suzi Quattro, Helenu Vondráčkovou, Ilonu Csákovou. Ale to už je spíš parodie a nadsázka. Chlap k tomu musí mít dispozice. Ale je fakt, že existuje falzetový rejstřík, který nabízí určité rozmezí na parodování ženského hlasu. Ale stejně se ženský hlas těžko trefuje. To už musí být specifický, jako třeba hlas Věry Chytilové.

Váš hlas musí během představení dostat pořádně zabrat, když jej používáte v různých polohách, od basu až po falzet.

Není to žádná legrace. Ale už jsem si zvykl, opravdu zpívám denně. I na dovolené.

Měl jste někdy profesionálního učitele zpěvu?

Mám průpravu z divadla. Potkal jsem pár lidí, kteří mě něco naučili. Stejně mi pak vždycky řekli, že bych se neměl učit, protože to, co dělám, dělám tak, jak to dělám. Když se člověk najednou začne učit, zkazí se mu polovina věcí, které už umí. Naučil jsem se jen správně dýchat, techniku jsem si našel sám.

Musí imitátor pečovat o hlas stejně jako zpěvák?

Nekouřím, nepiji alkohol i pití si dávám bez ledu. Snažím se hlas chránit, nenachladnout. Dávat si prostě pozor.

To se nemůžete ani pořádně rozčilit?

Nerozčiluji se vůbec, lepší je všechno řešit úsměvem. Jen v autě si zanadávám. Ale nekřičím. Nevím, co to je, mám permanentně dobrou náladu.

Dokázal by imitovat každý?

Někde jsem četl, že každý člověk má hudební sluch a dokáže zpívat. Tvrdím, že stejné je to s dispozicemi k imitování. Je to o probuzení. Hlasivky jsou sval, a když se cvičí, neochabnou.

Vy jste učil na nižším stupni. Imitoval jste ve třídě?

Bohužel ano. Ze třídy se pak stala smečka, která pořád žadonila: Pane učiteli, pane učiteli... Při hodinách literatury jsem jim předčítal příběhy dvanácti různými hlasy. Moje působení na škole bylo ale krátkodobé a pro ty děti to byly takové malé prázdniny.

To jste musel být oblíbený pan učitel.

Já nevím, to musí říct moji žáci. Když mě někdo z nich potká, říká, že to byla legrace. Ale je opravdu hrozné, když proti vám jde po ulici nádherná sexbomba v tílku a minisukni a praví: Dobrý den, pane učiteli. V takovou chvíli bych se nejraději neviděl. Ale už se nedá nic dělat.

Jak dlouho vám trvá, než se naučíte nový hlas?

To je různé. Některý hlas mi skutečně sedne. Třeba dneska jsem v autě poslouchal Savage Garden a během minuty jsem tu písničku zpíval naprosto stejným rejstříkem, stejnou barvou hlasu. Jsou ale hlasy, které se dělají opravdu těžce. S hlasem Louise Armstronga jsem se pral skoro rok. Každý si myslí, že stačí chraptět. To není pravda. Armstrong především sípal, chraptěl jen v určitých tónech. Jako když hrál na trubku. Zúžil hrdlo a sípal. Je to strašně zvláštní styl zpěvu a tomu jsem dlouho přicházel na chuť. Zatím to byl nejtěžší hlas, který jsem dělal. Nedá se dlouho zpívat. Je to ale fantastická rozcvička. Pak už jde zpívat všechno.

Existuje hlas, který se nedá naučit?

To jsem si myslel právě o Louisi Armstrongovi, ale nakonec jsem zjistil, že to jde. Zatím jsem nepoznal takový hlas, který by nešel udělat. Ještě jsem si ho nevybral. Ale asi to jednou přijde.

Neztrácí člověk trochu svou identitu, když stále mluví a zpívá hlasy jiných?

Vzhledem k tomu, že mluvené slovo imituji málo, myslím, že na identitu to vliv nemá. Pro mě jsou hlasy spíš ventilem. Speciálně Luděk Sobota. Imituji ho hrozně rád, zbožňuji jeho období ze sedmdesátých let, kdy podle mě neměl u nás konkurenci. Je to člověk, který mi hrozně pomáhá v krizových situacích. Neumím se rozčilovat, být agresivní, radši všechno obrátím v žert. Ale že bych cizími hlasy mluvil doma, to ne.

Když cestujete často po republice, to doma příliš často nepobudete.

Už jsem si musel vyhradit čas pro rodinu. Prostě jsme v červenci spolu a pak ještě pár týdnů v roce. Člověk potřebuje chvíli zastavit, jen pracovat, to nejde. Když jste doma dva dny v týdnu a stihnete se sotva najíst a vyspat, tak to není v pořádku.

Neřekl vám někdo, nějaký umělec, že se živíte prací jiných, když zpíváte cizí písničky?

Zatím ne. Ani zpěvák, kterého zpívám. Platí totiž, že kdo není imitován, jako by nebyl. Když vyšla deska skupiny A-Teens s písničkami ABBA, byla to právě ABBA, která tu desku křtila. Až vydám svoje CD, dám jasně najevo, že jsem se nechtěl živit na úkor jiných. Třeba se najde někdo, kdo pak bude imitovat mě a já se u toho budu skvěle bavit.

Máte vysněné místo, kde byste chtěl vystupovat?

Ani ne. Zpíval jsem i pro dvanáct tisíc lidí. Je ale jedno, jestli zpíváte v Ametice nebo v Pelhřimově, když je publikum skvělé.

***

Kdo je Vladimír Hron

Bude mu pětatřicet a v září oslaví 20 let na jevišti. Poprvé vystupoval v divadle v Mostě v Čapkově Bílé nemoci jako statista. Po gymnáziu nastoupil na Pedagogickou fakultu, ale nedostudoval. Učil na prvním stupni základní školy. Pak se živil jako loutkoherec, pracoval v rádiu. Procestoval kus světa, ale vrátil se domů. Entertainer na volné noze připravuje pro Českou televizi vlastní pořad s názvem "Jsou hvězdy, které nehasnou", se svými show hostuje po celé republice. Skládá i vlastní hudbu, "pop někde mezi PhilemCollinsem a Georgem Michaelem".

VŠECHNO KVŮLI ŽENÁM!

Odmala jsem chtěl šokovat, bavit lidi. A navíc, báječně se na to balily ženský. Přiznávám se k tomu, všechno jsem dělal jen kvůli ženám.

KLUK, KTERÝ DOSTAL HRAČKU.

Když stojím na pódiu spolu s Karlem Gottem, Karlem Hálou nebo Helenou Vondráčkovou, vždycky cítím posvátnou úctu. Chovám se jako malý kluk, který dostal novou hračku. Také jsem si přál, abych jednou mohl vystupovat v divadle ve Slaném, kde zpíval Karel Gott. Splnilo se mi to a já vím, jak se cítí mistři světa v hokeji.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Statistici vylepšili odhad výkonu ekonomiky. HDP loni klesl o 0,2 procenta

28. března 2024  10:18

Česká ekonomika v loňském roce klesla o 0,2 procenta, zpřesnil Český statistický úřad (ČSÚ) svůj...

Kapesní reaktory ty velké nenahradí. Spíše uhelné elektrárny a teplárny

28. března 2024

Premium První malý jaderný reaktor v Česku by měl vyrůst v Temelíně. ČEZ chce do konce roku vybrat...

OBRAZEM: Proč na českých bankovkách chyběly ženy a co skrývá pětitisícovka

28. března 2024

Nad podobou českých bankovek se pozastaví málokdo, skrývají ale pozoruhodné příběhy i detaily....

Kanadě dochází javorový sirup, zásob má nejméně za šestnáct let

27. března 2024

Kanadské rezervy javorového sirupu se loni zmenšily na 3,1 milionu kilogramů, celkově jsou přitom...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...