Jaký ochranný faktor používat

K dětské pokožce je dobré přistupovat jako k fototypu II.
K dětské pokožce je dobré přistupovat jako k fototypu II. Jejich kůže je velmi citlivá, snadněji se spálí, přirozená pigmentace není dostatečná. Je prokázáno, že spálení kůže u dětí znamená zvýšené riziko kožního nádoru v dospělosti.
V Česku: 15­20, u moře: 30

Dospělí

* Fototyp I

Tento fototyp by raději neměl na slunce vůbec chodit. Má světlou pleť, rezavé vlasy, pihy, modré oči. Nikdy se neopálí. Lidé fototypu I by si měli od jara do podzimu všechny části těla vystavené slunci mazat přípravky s dostatečnými ochrannými faktory.
V Česku: 20, u moře: 30

* Fototyp II

Vyskytuje se zejména v severnějších částech Evropy. Má světlou pleť, modré, zelené nebo šedé oči, světlé vlasy. I tady platí dostatečná ochrana, pokud je nucen strávit na slunci delší dobu, než je krátká cesta do práce. Určitě by se měl mazat i při běžném pobíhání po městě.
V Česku: 15­20, u moře: 20­25

* Fototyp III

Málokdy se spálí, dobře se opaluje. Světle hnědá pleť, hnědé vlasy, hnědé oči zaručují určitou ochranu. Není nutné se mazat při každém pohybu mimo krytou místnost. Při delším pobytu na slunci však v každém případě ano.
V Česku: 10, u moře: 15

* Fototyp IV

Italský typ, v Česku se moc nevyskytuje. Má olivovou pleť, velmi tmavé vlasy i oči. Nespálí se, barva pleti se dokáže slunci nejdéle ubránit. V přírodě, u moře či na horách je však ochranný opalovací krém nutností.
V Česku: 8, u moře: 10­12


Témata: Test iDNES.cz