GLOSA: Jak Mládkův apokalyptický obraz Česka překvapil Poláky

  11:36aktualizováno  11:36
Jan Mládek je neřízená střela a to se v politice nevyplácí. Za své výroky o důchodcích pět let před smrtí a živnostenských parazitech ponese politickou odpovědnost, což se prostě stává. Horší je však vidět, jak reprezentuje stínový ministr financí svou zemi na akcích v zahraničí. Například loni v Polsku.

Stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek (vpravo) na ekonomickém fóru v polských lázních Krynica 5. září 2012. | foto: www.forum-ekonomiczne.pl

Začátek září 2012 byl na ekonomickém fóru v jihopolských lázních Krynica horký. Z tváří přednášejících v jednom z kongresových stanů před novou lázeňskou budovou stékal pot.

Právě se tam odehrávala panelová diskuze na téma čerpání strukturálních fondů EU, což bylo loni v rámci krynického "Davosu východu" relativně žhavé téma a představitelé polských ministerstev a odborného tisku dychtili po zkušenostech české strany.

"Úřady žádosti o peníze z EU absolutně nezvládají, vše je v rozkladu, rozkradeno," hřímal Mládek z pódia. "Ale vždyť česká byrokracie je v porovnání s naší polskou mnohem účinnější a má tu výbornou pověst," divil se moderátor panelu a chtěl vědět konkrétněji, v čem české žádosti narážejí.

"Za všechno může neschopná pravicová vláda, některé operační programy jsou zastavené, jeden z hejtmanů je kvůli tomu už za mřížemi," nenechal se otázkou vyvést z míry Mládek a bez mrknutí oka zamlčel, že David Rath a další výtečníci ze severočeského a středočeského kraje jsou jeho spolustraníci, nikoliv "pravicoví zloději". Nic nesmělo narušit jeho apokalyptický obraz Česka.

"Teď navíc ti idioti chtějí kvůli bruselským penězům ochromit hlavní českou dálnici – jedinou spojku mezi západem a východem země," vzpomněl si Mládek na jediný konkrétní případ čerpání operačního fondu Doprava, tedy rekonstrukci D1.

Polští organizátoři už začali tušit, že se o českých zkušenostech s dotacemi nic relevantního nedozvědí a že Mládek přivezl do Krynice jen standardní vyhrocenou opoziční rétoriku. "Pozvaný zástupce českého ministerstva bohužel nedorazil," omluvil se posluchačům moderátor a ukončil akci.

"To je pozoruhodné," řekl mi poté maďarský kolega novinář. "U nás platí, že i ti nejrozhádanější politici spolu bojují jen na domácí půdě – přejezdem hranic se ze všech stávají ambasadoři země a nikdo by si nedovolil ji poškozovat," dodal a další novináři z okolních zemí jednomyslně přitakali.

Pro některé české politiky toto základní diplomatické pravidlo zjevně moc neplatí. Je však dobré vědět, jak se také dá na nejvyšší úrovni vytvářet pověst Česka.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Najdete na iDNES.cz