Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Sadil: bankéř, který si hlídá čas

  11:30aktualizováno  11:30
Když Jan Sadil jako kluk zjistil, že zapomněl doma hodinky a před začátkem školy se pro ně ještě stihne vrátit, raději si pro ně doběhl. Bez přesného času by byl nesvůj. Také minulý pátek si nesl náhradní hodinky v kapse, protože ty své nesl do opravny. Šly přesně, ale rozbila se datumovka.

Jan Sadil, bývalý reprezentant na divoké vodě a dnes jeden z nejmladších českých vrcholových bankéřů, má rád pořádek a nerad si svůj časový rozvrh nechává narušovat někým zvenčí.

Když koncem loňského roku povýšil na šéfa Českomoravské hypoteční banky, přesunul hlavní poradu s kolegy na dopoledne, aby zamezil "diskusním kroužkům" táhnoucím se často do večerních hodin. Nástěnné hodiny v zasedací hale nechal znovu seřídit. "Vteřinovka nešla úplně přesně a já chtěl, aby se přesně začínalo," říká Sadil.

I jeho kariéra odtikává podobně jako hodinová ručička - krok za krokem, bez nápadných zvratů, ale bez škobrtnutí směrem kupředu. Od bankovní přepážky se v pětatřiceti vypracoval na šéfa druhého největšího finančního domu na prudce rostoucím trhu hypoték.

V kravatě k řece
"Když si čtu životopisy uchazečů o práci, hodně se dívám na ostatní zájmy, zda je tam něco o sportu," říká Sadil, který má se sportovci dobrou zkušenost - prý mají velkou vůli něčeho dosáhnout.

Sám jezdil v reprezentaci na kánoi vedle českých špiček, jako je Lukáš Pollert anebo Jiří Rohan, a kvůli vodě málem vzdal i vysokou školu.

"Dělali jsme si z něho srandu, když chodil na řeku v kravatě a košili," vzpomíná Pollert. "Pak ale rok od roku pracoval na lepší pozici a to, co dělá dnes, by do něj tehdy nikdo neřekl," dodává Pollert, držitel zlaté medaile z olympiádě v Barceloně, kde o reprezentační post bojoval i Sadil.

Chuť vyhrávat jeho nadějnou kariéru nakonec ukončila: V bojích o místo v reprezentaci udělal na kanálu v Troji eskymáka, "cukl si" s ramenem a nepomohly ani opakované operace.

Stavařina: totalitní jistota
Ačkoli celou kariéru Sadil prožil v bance, začínal jako stavař, po otci. Práva i ekonomii mu prý tatínek rozmluvil, protože v bezprávní společnosti s centrálně řízeným hospodářstvím obojí ztrácelo kouzlo.

Po škole Sadil přičuchl k oceňování nemovitostí, pak nastoupil na inzerát do nově zřízeného útvaru hypoték v Komerční bance. Po šesti letech útvar už hypotéky v bance řídil a na starosti měl i kreditní karty a další úvěry pro občany. Pak přišla nabídka do představenstva ČMHB z konkurenční skupiny ČSOB.

Sadil dal na jednu z manažerských pouček, která říká, že během sedmi let je třeba vyměnit krev, jinak člověk zakrní. Navíc post v představenstvu - byť v menší bance - znamenal zajímavý kariérní postup. Volba se ukázala jako správná. Po dvou letech práce v ČMHB dostal nabídku, aby celou banku řídil.

Pro člověka, který má rád pořádek a systém, to byla velká výzva. "Najednou jsem zjistil, že nad sebou už nemám nikoho, kdo mi poradí," říká o své práci, kde řídí přes 300 lidí, spravuje úvěry za více než 40 miliard korun a hlavně bojuje o nové klienty na čím dál víc konkurenčním trhu.

Vedle práce má Sadil již téměř dospělého syna, který se mu narodil v sedmnácti letech. V této době se však šéf ČMHB rozvádí.

Úroky pod 5 % končí
Začátkem letošního roku mělo hypotéku v Česku už sto tisíc lidí. letos by podle odhadů bank mohlo přibýt dalších nejméně třicet tisíc. Půjčky na bydlení se letos staly pro finanční domy velkým trhákem, nabídka se vylepšuje a boj mezi Sadilem a jeho kolegy z konkurenčních bank přitvrzuje.

Cena peněz sice roste spolu s inflací a lepší kondicí hospodářství, ale banky drží sazby hypoték nízko a loví nové klienty.

Podle Sadila již pomalu končí období, "kdy úrokové sazby začínaly čtyřkou", a proto se celé odvětví připravuje na nové časy.

Pro Sadila to nyní znamená hlavně hodně práce s mateřskou ČSOB, s níž se chce víc propojit a využít poboček k většímu prodeji. To se povedlo největším Sadilovým rivalům v České spořitelně. Do konce roku Sadil slibuje překvapení v tom, "jak bude banka vystupovat navenek."

Bývalý vodák Jan Sadil kvůli zranění ramene skončil v reprezentaci a dal se na finance. Dnes je jedním z nemladších bankovních šéfů v zemi.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Najdete na iDNES.cz