Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Sadil: bankéř, který si hlídá čas

  11:30aktualizováno  11:30
Když Jan Sadil jako kluk zjistil, že zapomněl doma hodinky a před začátkem školy se pro ně ještě stihne vrátit, raději si pro ně doběhl. Bez přesného času by byl nesvůj. Také minulý pátek si nesl náhradní hodinky v kapse, protože ty své nesl do opravny. Šly přesně, ale rozbila se datumovka.

Jan Sadil, bývalý reprezentant na divoké vodě a dnes jeden z nejmladších českých vrcholových bankéřů, má rád pořádek a nerad si svůj časový rozvrh nechává narušovat někým zvenčí.

Když koncem loňského roku povýšil na šéfa Českomoravské hypoteční banky, přesunul hlavní poradu s kolegy na dopoledne, aby zamezil "diskusním kroužkům" táhnoucím se často do večerních hodin. Nástěnné hodiny v zasedací hale nechal znovu seřídit. "Vteřinovka nešla úplně přesně a já chtěl, aby se přesně začínalo," říká Sadil.

I jeho kariéra odtikává podobně jako hodinová ručička - krok za krokem, bez nápadných zvratů, ale bez škobrtnutí směrem kupředu. Od bankovní přepážky se v pětatřiceti vypracoval na šéfa druhého největšího finančního domu na prudce rostoucím trhu hypoték.

V kravatě k řece
"Když si čtu životopisy uchazečů o práci, hodně se dívám na ostatní zájmy, zda je tam něco o sportu," říká Sadil, který má se sportovci dobrou zkušenost - prý mají velkou vůli něčeho dosáhnout.

Sám jezdil v reprezentaci na kánoi vedle českých špiček, jako je Lukáš Pollert anebo Jiří Rohan, a kvůli vodě málem vzdal i vysokou školu.

"Dělali jsme si z něho srandu, když chodil na řeku v kravatě a košili," vzpomíná Pollert. "Pak ale rok od roku pracoval na lepší pozici a to, co dělá dnes, by do něj tehdy nikdo neřekl," dodává Pollert, držitel zlaté medaile z olympiádě v Barceloně, kde o reprezentační post bojoval i Sadil.

Chuť vyhrávat jeho nadějnou kariéru nakonec ukončila: V bojích o místo v reprezentaci udělal na kanálu v Troji eskymáka, "cukl si" s ramenem a nepomohly ani opakované operace.

Stavařina: totalitní jistota
Ačkoli celou kariéru Sadil prožil v bance, začínal jako stavař, po otci. Práva i ekonomii mu prý tatínek rozmluvil, protože v bezprávní společnosti s centrálně řízeným hospodářstvím obojí ztrácelo kouzlo.

Po škole Sadil přičuchl k oceňování nemovitostí, pak nastoupil na inzerát do nově zřízeného útvaru hypoték v Komerční bance. Po šesti letech útvar už hypotéky v bance řídil a na starosti měl i kreditní karty a další úvěry pro občany. Pak přišla nabídka do představenstva ČMHB z konkurenční skupiny ČSOB.

Sadil dal na jednu z manažerských pouček, která říká, že během sedmi let je třeba vyměnit krev, jinak člověk zakrní. Navíc post v představenstvu - byť v menší bance - znamenal zajímavý kariérní postup. Volba se ukázala jako správná. Po dvou letech práce v ČMHB dostal nabídku, aby celou banku řídil.

Pro člověka, který má rád pořádek a systém, to byla velká výzva. "Najednou jsem zjistil, že nad sebou už nemám nikoho, kdo mi poradí," říká o své práci, kde řídí přes 300 lidí, spravuje úvěry za více než 40 miliard korun a hlavně bojuje o nové klienty na čím dál víc konkurenčním trhu.

Vedle práce má Sadil již téměř dospělého syna, který se mu narodil v sedmnácti letech. V této době se však šéf ČMHB rozvádí.

Úroky pod 5 % končí
Začátkem letošního roku mělo hypotéku v Česku už sto tisíc lidí. letos by podle odhadů bank mohlo přibýt dalších nejméně třicet tisíc. Půjčky na bydlení se letos staly pro finanční domy velkým trhákem, nabídka se vylepšuje a boj mezi Sadilem a jeho kolegy z konkurenčních bank přitvrzuje.

Cena peněz sice roste spolu s inflací a lepší kondicí hospodářství, ale banky drží sazby hypoték nízko a loví nové klienty.

Podle Sadila již pomalu končí období, "kdy úrokové sazby začínaly čtyřkou", a proto se celé odvětví připravuje na nové časy.

Pro Sadila to nyní znamená hlavně hodně práce s mateřskou ČSOB, s níž se chce víc propojit a využít poboček k většímu prodeji. To se povedlo největším Sadilovým rivalům v České spořitelně. Do konce roku Sadil slibuje překvapení v tom, "jak bude banka vystupovat navenek."

Bývalý vodák Jan Sadil kvůli zranění ramene skončil v reprezentaci a dal se na finance. Dnes je jedním z nemladších bankovních šéfů v zemi.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz