Ekonom a exministr financí Eduard Janota

Ekonom a exministr financí Eduard Janota | foto: Michal Sváček, MAFRA

Janota kritizuje výjimky z jednotné DPH, zkomplikují prý systém

  • 332
Výjimky z jednotné dvacetiprocentní sazby DPH, na kterých se dohodla koalice, vytvoří velký prostor pro spekulace a zkomplikují výběr daní, varoval exministr financí Eduard Janota. "Výnos ze sjednocené DPH kvůli tomu může být nižší, než vláda počítá," argumentoval. Navrhuje proto nižší, ale jednotnou daň.

Janota to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Jednotná sazba DPH by podle něj měla být nižší než plánovaných 20 procent. Ale daň by měla být bez výjimek. Konkrétní číslo Janota neřekl. Jednotná daň 17 procent, jak ji navrhla hospodářská komora, se mu však zdá příliš nízká.

Současný návrh Věcí veřejných tak, jak jej přijala koalice, je podle něj zbytečně složitý. "Prostor pro různé spekulace tam bude a správa daní bude komplikovaná," přiznal v televizi Janota.

Vláda tak prý vybere na vyšší DPH méně než očekávaných 58 miliard korun ročně. "Takto komplikované stanovení některých položek je přímo návodem, jak obcházet ustanovení zákona o DPH z pohledu té či oné sazby," míní.

Komplikace vyplývající z výjimek na dani přiznává i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. "Bude to činit velké problémy ve správě daně. Ale buď bude dohoda o důchodové reformě s tímto handicapem, nebo nebude žádná důchodová reforma. Já jsem chtěl jednotnou daň, která by to nekomplikovala," řekl Drábek

"Nastane diskuse o tom, co je chleba, a co už ne. Raději bych viděl úlevy na léky nebo teplo nebo třeba knihy," přiznal.

Žádné velké spekulace kvůli výjimkám v DPH ale Drábek nečeká. "Položky jsou jednoznačně uvedené v celním sazebníku, podle kterého se daň určuje," uvedl ministr.

Životní minimum vzroste v říjnu

Vedle převedení řady položek ze snížené do základní dvacetiprocentní sazby DPH vzroste v říjnu i životní minimum. Zvýšená DPH má především pokrýt důchodovou reformu, na které koalice pracuje. Peníze z daní však mají jít i na valorizaci důchodů, zvýšení daňového odpočtu na dítě o 250 korun měsíčně a snížení sociálního pojištění odváděného firmami o 1,8 procenta.

Valorizace důchodů a zvýšení daňových odpočtů na děti mají kompenzovat dopady zvýšení DPH důchodcům a rodinám s dětmi.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v pořadu zdůraznil, že ČSSD bude ve Sněmovně prosazovat, aby ve snížené sazbě zůstalo co nejvíce položek. Pokud se sociálním demokratům budou zdát dopady na obyvatele příliš velké, předlohu poslanci ČSSD nepodpoří.